Zgubiłeś/-aś polskie dowód osobisty w Niemczech? Dowiedz się co zrobić!

    W sytuacji zagubienia w Niemczech ważnego polskiego dowodu osobistego lub paszportu oraz innych dokumentów należy niezwłocznie poinformować niemiecką policję. Oprócz tego, w przypadku paszportu lub dowodu osobistego utratę należy również zgłosić w jednym z polskich konsulatów na terenie Niemiec (we własnym interesie, aby nikt nieuprawniony nie wykorzystał dokumentu w niechciany przez nas sposób).

    Ważne: Utratę/kradzież dowodu osobistego lub paszportu można zgłosić w konsulacie wyłącznie osobiście! Po zgłoszeniu utraty dokument zostaje unieważniony, w związku z czym nie można się nim więcej posługiwać, nawet jeśli uda Wam się go znaleźć.

    Zagubiony/ukradziony dowód osobisty w Niemczech

    Każdy kto posiada polski dowód osobisty i przebywaja poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zgłasza zagubienie lub uszkodzenie dokumentu w dowolnej placówce konsularnej Rzeczypospolitej Polskiej w formie pisemnej za pomocą poczty (adresy placówek konsularnych RP w Niemczech znajdziecie TUTAJ) wyłącznie poprzez wypełnienie stosownego formularza: Formularz utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego albo osobiście w godzinach urzędowania.

    Zaświadczenie o utracie lub uszkodzeniu dowodu osobistego jest wydawane nieodpłatnie na żądanie. Zaświadczenie jest ważne do czasu wydania nowego dowodu osobistego, nie dłużej jednak niż przez 2 miesiące. Pamiętajcie, że zaświadczenie nie zastępuje dokumentu tożsamości!

    Zagubiony/ukradziony paszport w Niemczech

    Obywatele Rzeczypospolitej Polskiej przebywający w Niemczech, w przypadku zagubienia lub uszkodzenia paszportu muszą się niezwłocznie zgłosić osobiście w dowolnej placówce konsularnej RP w Niemczech w godzinach urzędowania. Poniżej znajdziecie linki do stron internetowych polskich placówek dyplomatycznych na terenie Niemiec:

    Wydział Konsularny Ambasady RP w Berlinie

    Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Kolonii

    Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Monachium

    Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Hamburgu

    Wyrobienie nowego paszportu w Niemczech

    Jeżeli po utracie paszportu lub dowodu osobistego w Niemczech pozostaniecie bez innego ważnego dokumentu tożsamości, to w wybranym konsulacie możecie wystąpić o paszport 10-letni (okres oczekiwania około 5-8 tygodni, koszt 110 euro) oraz na życzenie o paszport tymczasowy na czas oczekiwania na wydanie paszportu 10-letniego (dopłata 15 euro) albo tymczasowy na powrót do kraju, ważny przez krótki okres czasu i wydawany dla osób niezamieszkałych w Niemczech (koszt: 40 euro). Okres oczekiwania na paszporty tymczasowe to kilka dni roboczych. W przypadku osób, których paszport został wydany w ciągu ostatnich 10 lat czas ten da się często skrócić do kilku godzin. Jeśli będziecie chcieli załatwić sprawę w czasie krótszym niż 3 dni, to będziecie musieli uiścić dodatkowa opłatę w wysokości 30 euro. Więcej informacji na na ten temat znajdziecie na stronach polskich urzędów konsularnych na terenie Niemiec.

    Ważne: Konsulat jest w stanie pomóc wyłącznie w sprawach paszportowych oraz dotyczących dowodów osobistych. Inne dokumenty (np. prawo jazdy) są z tej pomocy wyjęte.

    Zgubiona/ukradziona karta bankomatowa w Niemczech

    Kartę bankomatową należy niezwłocznie zastrzec w banku, w którym została wydana. Można to zrobić telefonicznie (większość banków oddaje do dyspozycji bezpłatna infolinię) albo osobiście w banku.

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    czeslaw179

    dlaczego nowy dowud osobisty RP nie moge aktywowac karty sim w niemczech jako wiarygodnosci przy otrzymaniu numeru

    Piotr

    Dlaczego bez profilu zaufania nie moge zglosic zgubionego dow.os.w konsulacie niemieckim ?

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x