Sonntagszuschlag: czy w Niemczech należy się dodatek za pracę w niedzielę?

    W niektórych branżach praca w niedzielę, gdy wszyscy inni mają wolne, nie jest niczym niezwykłym. W Niemczech funkcjonuje tzw. Sonntagszuschlag – dodatek za pracę w niedzielę, który stanowi finansową rekompensatę za pracę w dniu, który z założenia jest dniem wolnym od pracy. Pracownicy nie mają do niego ustawowego prawa – niemniej jednak w wielu branżach jest on wypłacany. W tym artykule wyjaśnimy, czym dokładnie jest Sonntagszuschlag, ile wynosi i kiedy się należy…

    Sonntagszuschlag – co to takiego?

    Dodatek za pracę w niedzielę to zwiększenie normalnego wynagrodzenia, które może być przyznane pracownikom, którzy muszą pracować w niedziele. Dodatkowe wynagrodzenie ma stanowić zachętę i motywować pracowników. Jest finansową rekompensatą za dodatkowe obciążenie związane z koniecznością pracy w dniu, który dla większości osób jest dniem wolnym od pracy. Jednocześnie jest to rekompensata za pracę w weekendy, w które większość osób chce mieć czas dla siebie.

    Czy pracownicy w Niemczech mają ustawowe prawo do dodatku za pracę w niedzielę?

    Nie, przepisy niemieckiego prawa pracy nie przewidują prawa do dodatku za pracę w niedzielę. A zatem nawet jeśli musicie pracować w niedzielę, nie możecie się na to powoływać i żądać wyższego wynagrodzenia za pracę w dniu zasadniczo wolnym od pracy.

    Dodatek za pracę w niedzielę: kiedy można go otrzymać?

    Pracodawcy nie mają więc obowiązku wypłacania dodatku za pracę w niedzielę. Nie oznacza to jednak, że nie możecie mimo wszystko otrzymać rekompensaty finansowej. Oto co może pomóc Wam w uzyskaniu dodatku Sonntagszuschlag:

    1) praktyka firmy

    Pracodawcy w Niemczech nie mają obowiązku wypłacania dodatku za pracę w niedzielę, ale mogą to robić dobrowolnie – w celu motywowania i nagradzania pracowników. Jeśli dzieje się to regularnie przez dłuższy czas, staje się to regułą w danej firmie. W ten sposób powstaje w przyszłości roszczenie prawne! W przypadku tzw. „Weihnachtsgeld” – dodatku pieniężnego z tytułu świąt – przyjmuje się, że jeśli pracodawca trzy lata z rzędu wypłacał swoim pracownikom Weihnachstgeld, wówczas mamy do czynienia z pewną praktyką firmy w tym zakresie. Tym samym w kolejnym roku pracownicy mogą również domagać się wypłaty dodatku, powołując się na prawo zwyczajowe.

    Nie ma jednak dokładnych wytycznych dotyczących czasu trwania lub liczby powtórzeń. Ponieważ dodatek za pracę w niedzielę jest wypłacany częściej niż raz w roku, można założyć, że prawo do jego otrzymywania powstaje w wyniku praktyki firmy już wcześniej niż w przypadku Weihnachtsgeld.

    2) układ zbiorowy pracy

    Często prawo do dodatku za pracę w niedzielę opiera się na obowiązującym układzie zbiorowym pracy. Jeśli Wasz stosunek pracy jest objęty układem zbiorowym, macie prawo do dodatku wynegocjowanego przez związek zawodowy ze związkami pracodawców.

    3) umowa o pracę

    W umowie o pracę można określić indywidualne ustalenia i ramowe warunki współpracy. Dotyczy to również wypłaty dodatku za pracę w niedzielę. Jeśli nie ma innych regulacji, które uprawniają Was do otrzymania dodatkowego wynagrodzenia, możecie poruszyć ten temat w negocjacjach z pracodawcą.

    Taka indywidualna umowa nie narusza ogólnej ustawy o równym traktowaniu (Allgemeine Gleichbehandlungsgesetz, AGG).

    4) porozumienie zakładowe

    Ostatnią możliwością są porozumienia zakładowe. Są one zawierane pomiędzy pracodawcą a radą zakładową. Regulacje w nich zawarte dotyczą wszystkich pracowników danego przedsiębiorstwa. Jeśli uzgodniono tutaj dodatek za pracę w niedzielę, to przysługuje on wszystkim zatrudnionym.

    Wyżej wymienione opcje są jedynymi, które stanowią prawne zabezpieczenie wypłaty dodatku za pracę w niedzielę. Zostało to potwierdzone w orzeczeniu Federalnego Sądu Pracy (Bundesarbeitsgericht; sygn. akt: 5 AZR 97/05).

    Ile może wynieść dodatek za pracę w niedzielę?

    Podobnie jak w przypadku prawa do dodatku za pracę w niedzielę, także jego wysokość nie jest uregulowana w ustawie. Wszystko zależy od konkretnej umowy. Do normalnego wynagrodzenia może zostać dołożone np. 30, 50 lub nawet 100 procent, jeśli pracownik zostanie skierowany na niedzielną zmianę.

    Zwykle dodatek za pracę w niedzielę wynosi 50 procent. Jest on obliczany na podstawie wynagrodzenia brutto, które pracownik otrzymałby w normalny dzień roboczy.

    Kalkulator dodatku za pracę w niedzielę: 2 proste przykłady

    Pracownik zarabia 15 euro brutto za godzinę. W niedzielę pracuje od 8:00 do 16:00, za co otrzymuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 50 procent. W niedzielę jego wynagrodzenie za godzinę pracy wzrasta więc do 15 x 1,5 = 22,50 euro. Za osiem godzin pracy w niedzielę otrzymuje on zatem wynagrodzenie brutto w wysokości 180 euro – podczas gdy w zwykłe dni robocze zarabia 120 euro.

    Jeśli ten sam pracownik otrzyma dodatek w wysokości 100 procent, to wypłata wzrasta nawet do 30 euro za godzinę. W tym przypadku za pracę w niedzielę otrzymałby łącznie 240 euro.

    Czy dodatek za pracę w niedzielę jest zwolniony z podatku?

    Dodatek za pracę w niedzielę może być pod pewnymi warunkami zwolniony z podatku. Decydującą rolę odgrywają tu dwa czynniki:

    1. płaca zasadnicza nie wyższa niż 50 euro za godzinę
    2. dodatek za pracę w niedzielę nie wyższy niż 50 procent

    Płaca zasadnicza obliczana jest przez podzielenie miesięcznego wynagrodzenia brutto przez liczbę godzin pracy w miesiącu. Jeśli te granice są zachowane, dodatek za pracę w niedzielę jest wolny od podatku.

    Jeżeli chodzi o ubezpieczenie społeczne, to płaca zasadnicza nie może przekraczać 25 euro. Oznacza to, że dodatek może być nieopodatkowany, ale składki na ubezpieczenie społeczne i tak zostaną potrącone.

    Nieopodatkowane dodatki za pracę w dni świąteczne

    Jeśli pracujecie w święto i otrzymujecie za to dodatek, może on wynieść nawet 125 procent płacy zasadniczej. W dniu 1 maja, w Wigilię i Boże Narodzenie może to być nawet 150 procent. Dotyczy to godzin pracy od 0:00 do 24:00 w samo święto, ale także następnego dnia od 0:00 do 4:00, jeśli rozpoczęliście pracę przed godziną 0:00.

    Co istotne, dodatek za pracę w niedzielę (niem. Sonntagszuschlag) i dodatek za pracę w święto (niem. Feiertagszuschlag) wzajemnie się wykluczają. Jeśli musicie pracować w niedzielę, która jest jednocześnie świętem państwowym, nie możecie otrzymać ulgi podatkowej od obu dodatków. W niedzielę Zesłania Ducha Świętego (Zielonych Świątek) nie jest zwolnione od podatku 175 procent płacy zasadniczej, a tylko 125 procent normalnego dodatku za pracę w dni świąteczne.

    Inaczej wygląda sytuacja w przypadku pracy w nocy: tutaj ustawodawca uznaje szczególne utrudnienie dla pracownika. Dodatek za pracę w godzinach nocnych ma na celu zrekompensowanie szczególnych obciążeń fizycznych, jak również społecznych. Jeśli w firmie pracuje się na nocnych zmianach i obowiązują dodatki za pracę w niedzielę, to pracownik otrzymuje oba dodatki, jeśli pracuje w niedzielę w nocy.

    Branże: kogo dotyczy praca w niedzielę i dodatek za pracę w niedzielę?

    Zasadniczo niemiecka ustawa o czasie pracy (niem. Arbeitszeitgesetz, ArbZG) zabrania pracy w niedziele i święta (§ 9 ust. 1 ArbZG). Dni te z założenia mają być wolne od pracy, aby zapewnić pracownikom równowagę między życiem osobistym i zawodowym i czas na wypoczynek. Zakaz ten koliduje jednak z potrzebami natury ekonomicznej i społecznej. Ważny przykład: opieka medyczna musi być zapewniona również w niedzielę. Dlatego też istnieją liczne wyjątki. Dotyczą one następujących branż:

    • służby ratownicze, straż pożarna
    • utrzymanie bezpieczeństwa i porządku publicznego: policja, siły zbrojne
    • szpitale, domy opieki
    • gastronomia i hotelarstwo
    • opery, teatry, kina itp.
    • kościoły, związki wyznaniowe, stowarzyszenia, kluby, partie polityczne
    • obiekty sportowe i rekreacyjne, wypoczynkowe i rozrywkowe, takie jak muzea i ogrody zoologiczne
    • branża medialna (o ile dostarcza codziennych wiadomości): radio, prasa, agencje informacyjne
    • targi, wystawy, jarmarki i festiwale
    • lokalny i dalekobieżny publiczny transport pasażerski
    • rolnictwo i hodowla zwierząt, jak również leczenie i opieka nad zwierzętami
    • ochrona ludzi i obiektów

    Wyjątki te mają wpływ na pracowników i ich życie prywatne, dlatego też w § 11 określono rekompensatę za pracę w niedziele i święta. I tak pracownicy mają prawo do co najmniej 15 niedziel w roku wolnych od pracy, jak również do innego dnia wolnego od pracy, który musi być im udzielony w ciągu dwóch tygodni.

    Praca w niedzielę w piekarniach

    Od zakazu pracy w niedzielę przewidziano również wyjątek dla piekarni. § 9 ust. 3 niemieckiej ustawy o czasie pracy zezwala pracownikom piekarni i cukierni na pracę w niedziele w wymiarze do trzech godzin przy produkcji, dostawie i sprzedaży.

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x