Ślub, przeprowadzka, narodziny dziecka… W jakich przypadkach pracodawca musi udzielić pracownikowi w Niemczech urlopu okolicznościowego?

    Ślub, narodziny dziecka, śmierć członka rodziny… W niektórych sytuacjach życiowych pracownicy w Niemczech nie muszą wykorzystywać urlopu wypoczynkowego, gdyż przysługuje im tzw. urlop okolicznościowy.

    Jeden, dwa, czy może trzy dni? Jeśli chodzi o urlop okolicznościowy, może to nie być ściśle określone, o ile ta kwestia nie jest uregulowana w umowie o pracę. Komu więc przysługuje płatny urlop i w jakich sytuacjach?

    Czym jest urlop okolicznościowy?

    Z prawnego punktu widzenia urlop okolicznościowy to „wzajemnie uzgodnione zwolnienie obu stron umowy o pracę z głównych obowiązków wynikających ze stosunku pracy”, jak wyjaśnia Marc André Gimmy, prawnik i specjalista w dziedzinie prawa pracy.

    Pracownicy są zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy, a pracodawca nie musi za ten okres wypłacać wynagrodzenia. „Stosunek pracy ulega zawieszeniu”.

    W potocznym znaczeniu tego terminu urlop okolicznościowy oznacza jednak często zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem ciągłości wypłaty wynagrodzenia. Urlop okolicznościowy jest wówczas traktowany jako dodatkowy dzień wolny od pracy, za który przysługuje wynagrodzenie.

    Zasady udzielania urlopu okolicznościowego w Niemczech

    Urlop okolicznościowy zasadniczo nie jest uregulowany prawnie. W przeciwieństwie do przepisów dotyczących urlopu wypoczynkowego, które są uregulowane w federalnej ustawie o urlopach (niem. Bundesurlaubsgesetz) i są znane większości pracowników, brakuje często pogłębionej wiedzy na temat urlopu okolicznościowego – mówi Marc André Gimmy.

    Zawsze jednak warto zajrzeć do umowy o pracę lub układu zbiorowego. Często można tam znaleźć „mniej lub bardziej szczegółowe regulacje” dotyczące sytuacji, w których pracownicy mogą ubiegać się o kilka dni płatnego urlopu okolicznościowego – wyjaśnia prawnik.

    Czy pomocny może okazać się paragraf 616 niemieckiego kodeksu cywilnego (BGB)?

    Jeśli w umowie o pracę lub w porozumieniu zakładowym nie ma zapisu dotyczącego urlopu okolicznościowego, pomocny może okazać się § 616 niemieckiego kodeksu cywilnego (BGB). Może on stanowić podstawę prawną do ubiegania się o (płatny) urlop okolicznościowy.

    Zasadniczo mówi on o tym, że jeżeli pracownik jest przejściowo pozbawiony możliwości wykonywania pracy z przyczyn osobistych, to i tak otrzymuje wynagrodzenie za czas nieobecności w pracy.

    Ale uwaga: „Ponieważ przepis ten ma charakter dyspozytywny, tzn. może być uszczegółowiony, zmieniony lub nawet wyłączony przez umowę o pracę, układ zbiorowy lub porozumienie zakładowe, nie ma on zastosowania do wszystkich stosunków pracy” – podkreśla prawnik Gimmy.

    Jeśli jednak spełnione są wszystkie warunki określone w § 616 BGB, pracownicy mają prawo do zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy przez pracodawcę z zachowaniem wynagrodzenia za ten okres. Należy jednak zauważyć, że w § 616 BGB jest mowa jedynie o tymczasowej niezdolności do pracy. Z reguły zakłada się, że pracownik będzie nieobecny przez jeden lub dwa dni.

    W jakich sytuacjach może być udzielony urlop okolicznościowy?

    Szczególne wydarzenia rodzinne, przy których obecność pracownika jest niezbędna, mogą uzasadniać ubieganie się o udzielenie urlopu okolicznościowego. Należą do nich na przykład:

    • dzień ślubu lub rejestracji związku partnerskiego zgodnie z ustawą o związkach partnerskich
    • pogrzeb bliskich członków rodziny (rodziców, dzieci, współmałżonka)
    • narodziny dziecka
    • nagła choroba bliskiej osoby wymagająca zapewnienia jej opieki w domu
    • przeprowadzka z powodów służbowych
    • wizyta u lekarza, jeśli pracownik nie ma wpływu na termin wizyty

    Czy stosunek zatrudnienia odgrywa jakąś rolę?

    Kaarina Hauer, kierowniczka działu doradztwa prawnego Arbeitnehmerkammer Bremen, ma następujące doświadczenia: pracodawcy, u których nie istnieją regulacje wynikające z umów lub układów zbiorowych, z reguły chętniej udzielają urlopów okolicznościowych w szczególnych sytuacji życiowych.

    „Znaczenie ma również to, jak długo trwa stosunek pracy” – mówi Hauer. Ktoś, kto jest zatrudniony na umowę na czas określony na pół roku, przypuszczalnie otrzyma mniej dni urlopu okolicznościowego niż ktoś, kto jest zatrudniony w firmie od dwudziestu lat. A co do zasady lepiej chronione są stosunki pracy w ramach układów zbiorowych – także jeśli chodzi o płatne urlopy okolicznościowe.

    Czy pracownik musi uzyskać zgodę na skorzystanie z urlopu okolicznościowego?

    Generalnie pracownik musi złożyć wniosek o udzielenie urlopu okolicznościowego i pracodawca musi wyrazić na niego zgodę. Jeśli to możliwe, warto poinformować przełożonego o tym fakcie z odpowiednim wyprzedzeniem, aby można było odpowiednio zorganizować pracę w firmie.

    Jeśli pracodawca odrzuci wniosek o urlop okolicznościowy, musi podać przyczyny. W takiej sytuacji pracownikom nadal przysługuje możliwość ubiegania się o urlop zwykły lub bezpłatny.

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Sieci komórkowe w Niemczech – tutaj znajdziesz najlepszą taryfę!

    Ilość telefonów komórkowych wypuszczanych na rynek światowy wzrasta z każdym rokiem. W dzisiejszych czasach coraz częściej zdarza się, iż zepsuty telefon nie ląduje w...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x