Elternzeit: jak rozmawiać z niemieckim pracodawcą o planowanym urlopie wychowawczym?

    Pary spodziewające się dziecka mają dużo na głowie i muszą uporządkować wiele spraw. Jedną z nich jest konieczność dokonania uzgodnień z pracodawcą. Aby mieć pewność, że podczas planowanego urlopu wychowawczego wszystko pójdzie gładko, należy odpowiednio wcześnie omówić nadchodzące zmiany ze swoimi przełożonymi.

    Kaarina Hauer wie, co jest w tym wszystkim najważniejsze: otwartość, życzliwość i konkretne planowanie – na przykład jeśli chodzi o długość urlopu wychowawczego. Jej rada: jeśli chcecie wrócić do pracy w niepełnym wymiarze godzin, powinniście od razu złożyć wniosek o urlop wychowawczy na dwa lub trzy lata. Zdaniem kierowniczki działu doradztwa prawnego Arbeitnehmerkammer Bremen, stwarza to więcej możliwości powrotu na rynek pracy, jeśli chodzi o modele organizacji czasu pracy.

    Wzajemne zrozumienie

    Kaarina Hauer wciąż pamięta czasy, gdy przyszli rodzice byli traktowani jak petenci. W międzyczasie sytuacja uległa zmianie: z jej obserwacji wynika, że przy składaniu wniosków o urlop wychowawczy rzadziej dochodzi do konfliktów niż w przeszłości.

    Niemniej jednak nie wszyscy przyszli rodzice są pozbawieni obaw udając się na rozmowę z kierownikiem. Ważną kwestią jest więc wybranie odpowiedniego czasu. Jak radzi Federalne Ministerstwo ds. Rodziny w broszurze na ten temat, pracownicy powinni poczekać na moment, w którym będą gotowi poinformować o tym, że wkrótce zostaną matkami lub ojcami – i który pozwoli na dokładne zaplanowanie i wdrożenie procesów niezbędnych przed udaniem się przez nich na urlop wychowawczy.

    Propozycje rozwiązań, by rozwiać obawy przełożonego

    Jeśli z powodu jakichś niespodziewanych okoliczności przełożony nie ma czasu na spokojną rozmowę, lepiej odłożyć ją na później. Ogólnie rzecz biorąc, dobrze byłoby, aby pracownicy spróbowali postawić się w sytuacji pracodawcy i zawczasu przewidzieli ewentualne obawy – czytamy w poradniku.

    Na przykład przyszli rodzice powinni zasygnalizować, że z przyjemnością powrócą do pracy i mają konkretne plany w tym zakresie. Dla pracodawców jest to sygnał, że nie muszą się martwić o to, czy po zakończeniu urlopu pracownik wróci do pracy. Pełna lista obowiązków i zakresu odpowiedzialności pomoże zespołowi zdecydować, kto najlepiej zastąpi młodego rodzica podczas jego nieobecności.

    Plany alternatywne

    Należy również wyjaśnić kwestię powrotu do pracy. Kaarina Hauer mówi, że decydujące znaczenie ma to, czy pracownik chce po powrocie z urlopu wychowawczego pracować w niepełnym wymiarze godzin. Jeśli na przykład wszyscy specjaliści zatrudnieni w gabinecie lekarskim chcą pracować tylko w godzinach od 8:00 do 14:00, trudno będzie zorganizować pracę placówki.

    „W takich sytuacjach radzimy, aby nie trzymać się sztywno własnych założeń, ale najlepiej samemu przeanalizować alternatywne rozwiązania i przedstawić swoje propozycje podczas rozmowy z przełożonymi”. Być może należałoby zaproponować jeden długi dzień roboczy w tygodniu – mówi Hauer. Jeśli obie strony wykażą się wyrozumiałością, będą mogły bez przeszkód kontynuować współpracę.

    Hauer radzi, aby wcześniej ustalić z partnerem, w jaki sposób podzielą się opieką nad dziećmi i jak skoordynują godziny pracy, tak aby podczas rozmowy z przełożonym można było przedstawić możliwie najbardziej konkretne propozycje.

    Rozpoznanie własnych potrzeb

    Podstawowym warunkiem dobrego porozumienia jest rozpoznanie własnych potrzeb. Osoby, które zamartwiają się, czy uda się pogodzić wychowanie dziecka z karierą, mogą popracować nad własnymi oczekiwaniami – pisze na swoim blogu doradca zawodowy Ragnhild Struss.

    Pytanie nie brzmi, czy można się będzie w przyszłości dalej rozwijać, lecz jak to zrobić. Świeżo upieczeni rodzice nadal mogą być cenionymi pracownikami, właśnie dzięki nowo nabytym umiejętnościom – zapewnia Struss.

    Ważne jest, aby plan powrotu do pracy ustalony wspólnie z pracodawcą był na tyle elastyczny, aby móc go później dostosować do ewentualnych nowych okoliczności. Może się bowiem okazać, że Wasze własne wyobrażenia na temat kariery lub życia zawodowego zmienią się po kilku miesiącach od przyjścia na świat Waszego dziecka.

    Kaarina Hauer radzi, by w miarę możliwości starać się utrzymywać kontakt z firmą podczas urlopu wychowawczego, np. brać udział w letnich imprezach, w świątecznym przyjęciu, spotkać się czasem z kolegami na lunchu i okazywać swoje zainteresowanie tym, co się dzieje w firmie.

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Sieci komórkowe w Niemczech – tutaj znajdziesz najlepszą taryfę!

    Ilość telefonów komórkowych wypuszczanych na rynek światowy wzrasta z każdym rokiem. W dzisiejszych czasach coraz częściej zdarza się, iż zepsuty telefon nie ląduje w...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x