Ile paliwa można przewieźć z Polski do Niemiec i kiedy się to w ogóle opłaca?

    W Niemczech państwo zarabia ogormne pieniądze na benzynie. Przy cenie paliwa wynoszącego przykładowo 2 euro za litr, ponad połowa trafia do kasy podatkowej.

    Ceny paliwa w Niemczech są wyższe niż w Polsce. Rezultatem dużych różnic cenowych jest turystyka paliwowa. Wiele osób zastanawia się, kiedy zaczyna się opłacać kupować benzynę w sąsiednim kraju? I co jest faktycznie dozwolone? Na te pytania odpowiadamy poniżej!

    Jaką ilość paliwa w kanistrach mogę przewozić w aucie na terenie Niemiec?

    Na terenie Niemiec w pojazdach prywatnych nie można przekroczyć całkowitej ilości przewożonego paliwa wynoszącej 60 litrów na kanister i maksymalnie 240 litrów. Zapasowy kanister musi być szczelny i nietłukący. Istnieją stałe standardy dotyczące pojemników, o których więcej przeczytacie poniżej.

    Ile paliwa wolno mi przewieźć przez granicę z Niemcami?

    Przy przekraczaniu niemieckiej granicy obowiązują inne zasady: Z sąsiednich krajów UE można przyjechać do Niemiec z pełnym bakiem i dodatkowymi 20 litrami w kanistrze. Każdy, kto przewozi więcej, popełnia wykroczenie podatkowe. Ponadto w razie kontroli konfiskowane jest całe paliwo w kanistrach, w tym dozwolone 20 litrów.

    UWAGA: W niektórych krajach przewożenie paliwa w kanistrach jest zabronione. Tak jest na przykład w Luksemburgu – tam maksymalny zbiornik, jaki można przewieźć, to pełny zbiornik paliwa. W innych krajach sąsiadujących bezpośrednio z Niemcami nie ma żadnych problemów.

    Z krajów nienależących do UE (np. ze Szwajcarii), oprócz pełnego zbiornika, zwolnione z cła jest 10 litrów w zapasowym kanistrze, jeżeli jest on przywożony samochodem.

    Kiedy zaczyna się opłacać jechać do sąsiedniego kraju po paliwo?

    Im więcej kosztuje benzyna w Niemczech, tym bardziej atrakcyjne jest podjechanie na stację benzynową za granicą. To, czy rzeczywiście się to opłaci, zależy oczywiście od kilku czynników:

    ▶︎ Różnica cen w kraju i za granicą
    ▶︎ Odległość do stacji benzynowej za granicą
    ▶︎ Ilość paliwa, które ma być zakupione
    ▶︎ Zużycie paliwa przez samochód

    Zasadniczo kalkulacja jest prosta: oszczędność na zakupie musi być w każdym przypadku wyższa niż koszty paliwa poniesione podczas tankowania.

    Poniżej przykładowe obliczenia:
    Różnica w cenie wynosi 50 centów (2 euro w Niemczech i 1,50 euro za granicą).
    60 litrów zakupione za granicą daje oszczędność 30 euro (0,50 euro razy 60).

    Jeśli odległość do stacji benzynowej za granicą wynosi 50 km, nabywca przejeżdża 100 km w drodze tam i z powrotem. Przy zużyciu 7 litrów na 100 kilometrów koszt jest siedmiokrotnie wyższy od ceny litra benzyny.

    Zakładając, że benzyna w baku kosztowała 2 euro, to oznacza to 3,5 razy 2 euro za podróż w tamtą stronę, czyli 7 euro. Podróż powrotna (z tańszą benzyną) kosztuje 3,5 razy 1,50 euro, czyli 5,25 euro.

    Koszty paliwa za przejazd wynosi więc 12,25 euro. Przejazd daje więc oszczędność 17,75 euro.

    UWAGA: Koszty eksploatacji samochodu w przeliczeniu na kilometr są jednak nieco wyższe niż koszty czystego paliwa. W tej kalkulacji ceny nie uwzględnia się zużycia, utraty wartości samochodu itp.

    Jaka jest maksymalna ilość paliwa, które można przechowywać w garażu w Niemczech?

    Należy tu rozróżnić, czy chodzi o benzynę czy olej napędowy. Na przykład § 17 Bawarskiego Rozporządzenia o Garażach dotyczy przechowywania benzyny w garażach. Stanowi on:

    „W średnich i dużych garażach substancje palne poza pojazdami silnikowymi mogą być przechowywane tylko w nieznacznych ilościach. W małych garażach w szczelnie zamkniętych, odpornych na stłuczenie pojemnikach można przechowywać do 200 litrów oleju napędowego i do 20 litrów benzyny”

    Olej napędowy jest dozwolony w znacznie większym stopniu niż benzyna, ponieważ nie jest tak łatwopalny, a więc nie jest tak niebezpieczny. Przepisy w innych krajach federalnych są prawdopodobnie porównywalne, ale w każdym przypadku należy zasięgnąć informacji u władz w miejscu zamieszkania.

    UWAGA: Przechowywanie paliwa w domu może zagrażać życiu – zawiera ono wysoce łatwopalne opary, które mogą łatwo ulatniać się ze zbiorników rezerwowych.

    Jeśli chcecie przechowywać paliwo w garażu, powinieneś zachować szczególną ostrożność w przypadku kanistrów z tworzywa sztucznego, ponieważ nie są one w stu procentach szczelne. Właściwości paliwa mogą się zmieniać. Istnieje również ryzyko zatrucia.

    Jak długi jest okres trwałości paliwa?

    Christian Küchen, dyrektor zarządzający Niemieckiego Stowarzyszenia Przemysłu Naftowego, tłumaczy: „Nie ma ustalonego minimalnego lub ostatecznego terminu przydatności benzyny, oleju napędowego, a także oleju opałowego. Może on przetrwać wiele miesięcy i lat, jeśli jest szczelnie zamknięty, przechowywany w chłodnym i ciemnym miejscu w zbiornikach lub kanistrach. Istnieją jednak różnice między paliwem letnim a zimowym. W szczególności „paliwo zimowe” o wyższej prężności par może spowodować, że rozgrzany silnik nie uruchomi się przy wyższych temperaturach”.

    W jakich pojemnikach można przechowywać paliwo?

    Nie wszystkie tworzywa sztuczne nadają się do napełniania paliwem – kontakt z benzyną może spowodować ich rozpuszczenie. Dlatego należy stosować wyłącznie pojemniki o specjalnych właściwościach i odpowiednim oznakowaniu (zatwierdzenie RKK – również w przypadku pojemników metalowych).

    Materiał, z którego wykonane są plastikowe pojemniki, po kilku latach ulega zniszczeniu. Rok produkcji jest wybity na kanistrach; należy je wymienić po około dziesięciu latach. Sprawdźcie, czy na metalowych kanistrach nie ma rdzawych plam!

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Sonia

    Czy można przechowywać kanister z benzyną w piwnicy?

    Jürgi

    Opłaca się zawsze bo paliwo kupuje się na ukrainie gdzie ponoć wojny handel kwitnie jak kwiatki na wiosnę a do de wwozu się nieograniczone ilości

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Sieci komórkowe w Niemczech – tutaj znajdziesz najlepszą taryfę!

    Ilość telefonów komórkowych wypuszczanych na rynek światowy wzrasta z każdym rokiem. W dzisiejszych czasach coraz częściej zdarza się, iż zepsuty telefon nie ląduje w...
    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x