Zaświadczenie o urlopie w Niemczech – oto dlaczego jest tak ważne przy zmianie pracodawcy!

    Zmiana pracy to nie tylko wyzwanie zawodowe, ale także wypełnianie wielu dokumentów. W Niemczech, każdy kto kończy pracę w danej firmie, ma prawo otrzymać od swojego pracodawcy zaświadczenie urlopowe (niem. Urlaubsbescheinigung). Czym właściwie jest ten dokument, co powinien zawierać i dlaczego jest tak istotny?

    Co to jest zaświadczenie o urlopie (niem. Urlaubsbescheinigung)?

    Zgodnie z § 6 Federalnej Ustawy Urlopowej (BUrlG) pracodawca musi wystawić taki dokument każdemu pracownikowi zaraz po rozwiązaniu stosunku pracy. Dzięki temu pracownik może poinformować swojego nowego pracodawcę o wykorzystanym/opłaconym w tym roku kalendarzowym urlopie.

    Dzięki temu nowy pracodawca wie, ile jeszcze urlopu przysługuje pracownikowi. Ponadto zaświadczenie o urlopie zapobiega duplikowaniu i przepadaniu świadczeń urlopowych. Zgodnie z BUrlG każdy pracownik wykonujący swoje zadania w ramach pięciodniowego tygodnia pracy ma prawo do minimum 20 dni urlopu za każdy rok kalendarzowy (dowiedz się więcej).

    Paragraf 6 Federalnej Ustawy Urlopowej mówi także:

    1. Prawo do urlopu nie przysługuje, jeżeli pracownikowi udzielono już urlopu za bieżący rok kalendarzowy od poprzedniego pracodawcy.
    2. Po rozwiązaniu stosunku pracy pracodawca jest obowiązany przedstawić pracownikowi zaświadczenie o udzielonym lub opłaconym urlopie w bieżącym roku kalendarzowym.

    Jakie informacje powinny znaleźć się w zaświadczeniu o urlopie?

    Oprócz podstawowych danych osobowych pracownika (takich jak imię i nazwisko, data urodzenia i adres) w zaświadczeniu urlopowym powinny znaleźć się wszystkie informacje, które wpływają na aktualne prawo do urlopu pracownika. Są to między innymi: rok kalendarzowy, w którym wydawany jest dokument; czas trwania poprzedniego stosunku pracy i wynikające z niego prawo do urlopu; dokładne daty, kiedy urlop został wykorzystany w danym roku kalendarzowym; liczba dni urlopu, za które pracownik dostał rekompensatę urlopową; wskazanie zakresu stosunku pracy, jeśli nie jest to pięciodniowy tydzień.

    Nowy pracodawca będzie mógł wykorzystać te informacje, aby ustalić, do ilu dni urlopu pracownik nadal ma prawo. Wiele pracodawców nie wie, że przysługuje im prawo do żądania od nowych pracowników zaświadczenia urlopowego. Jednak bez wątpienia można zyskać uznanie w oczach nowego pracodawcy samodzielnie przesyłając mu Urlaubsbescheinigung.

    Co się dzieje z przysługującym urlopem w przypadku zmiany pracy?

    Jeżeli poprzedni pracodawca udzielił pracownikowi pełnego, przysługującego mu urlopu na dany rok kalendarzowy, to pracownikowi nie przysługuje już urlop u nowego pracodawcy. Reguluje to § 6 (1) Federalnej Ustawy Urlopowej (niem. BurlG).

    Zaświadczenie urlopwe chroni zatem pracodawców przed nowymi pracownikami, którzy mogą spróbować ubiegać się o podwójne prawo do urlopu. Pracownikom gwarantuje natomiast przysługujący im urlop, nawet w przypadku zmiany pracodawcy. Dni urlopowe mogą jednak nie zostać przeniesione na czas okresu próbnego. W celu omówienia szczegółów najlepiej porozmawiać z nowym pracodawcą.

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x