Kariera w Niemczech: czy pracownikowi przysługuje prawo do podwyżki?

    Jeśli Wasz kolega z biura wraca w znakomitym nastroju ze spotkania z szefem, pewnie w Waszej głowie rodzi się jedna myśl: dostał podwyżkę! Ale co, jeśli ten kolega pracuje na tym samym stanowisku co Wy i ma podobny staż pracy? Czy w takiej sytuacji Wy również automatycznie otrzymacie więcej pieniędzy? Innymi słowy: czy przysługuje Wam prawo do podwyżki, a jeśli tak, to w jaki sposób można je wyegzekwować? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące prawa do podwyżki.

    Czy w Niemczech istnieje prawo do wyższego wynagrodzenia?

    Barbara Reinhard, ekspert w dziedzinie prawie pracy, wyjaśnia, że zasadniczo w Niemczech dozwolone jest zróżnicowane wynagradzanie pracowników.

    Odnosi się to nawet do sytuacji, gdy osoby zatrudnione u tego samego pracodawcy mają podobne doświadczenie zawodowe i ten sam zakres obowiązków. Jeden z pracowników mógł po prostu wynegocjować lepsze warunki.

    Czy istnieją jakieś wyjątki?

    Chociaż co do zasady pracodawca nie ma obowiązku zwiększenia wynagrodzenia pracownika, istnieją pewne wyjątki:

    • Układ zbiorowy pracy lub porozumienie zakładowe: w umowach tych mogą być zawarte postanowienia dotyczące określonego systemu wynagrodzeń. W takich sytuacjach pracodawca jest zobowiązany do przestrzegania tych porozumień.
    • Niesformalizowana praktyka: zastosowanie może mieć również swego rodzaju prawo zwyczajowe. Jeśli na przykład w danej firmie regularnie co dwa lata dochodzi do podwyższenia wynagrodzeń personelu, pracodawca nie może tak po prostu od tego odstąpić.
    • Zakaz dyskryminacji: wiek, płeć, czy też kolor skóry nie mogą być powodem różnic w wynagrodzeniu. Jeśli uważacie, że z tych powodów jesteście niesprawiedliwie wynagradzani, możecie zebrać na to dowody – powołując się na ustawę o transparentności wynagrodzeń (niem. Entgelttransparenzgesetz). Jeśli Wam się uda, Wasz pracodawca będzie musiał odeprzeć zarzuty lub też zapłacić Wam więcej.

    Jak duża powinna być podwyżka?

    Trudno mówić na ten temat w kategoriach ogólnych. Jest to w dużej mierze uzależnione od umiejętności pracownika – lub ewentualnych porozumień zakładowych, czy układów zbiorowych pracy (patrz wyżej).

    Ogólnie rzecz biorąc, podwyżka rzędu pięciu procent nie jest niczym nadzwyczajnym. Także jeśli chodzi o częstotliwość podwyżek, zwykle nie jest to uregulowane. Nierzadko wiele zależy od stażu pracy w danej firmie.

    Podwyżka wynagrodzenia często bywa także pochodną awansu w organizacji. W zależności od rodzaju awansu, na nowym stanowisku pracy można otrzymać nawet o 15 procent wyższe wynagrodzenie.

    Wskazówki dotyczące negocjacji płacowych

    Jeśli Wasz pracodawca nie podnosi Wam wynagrodzenia z własnej inicjatywy, a uważacie, że na to zasługujecie, możecie spróbować negocjować z nim warunki płacowe.

    Powinniście się do tego dobrze przygotować. Na przykład, przećwiczcie wcześniej rozmowę z przyjaciółmi lub krewnymi. Należy również dobrze wybrać czas przeprowadzenia tej rozmowy – na przykład tuż przed lub po pomyślnym zakończeniu projektu.

    Źródło: www.t-online.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    RudiTV

    …:)

    Ostatnio edytowane 2 lat temu przez RudiTV
    filuś

    Sporo tekstu, by stwierdzić, że nie istnieje w Niemczech, tak jak i w Polsce, ustawowego prawa do podwyżki… poza… pensją minimalną. I tutaj mamy wskazówkę, co należy nazwać podwyżką. A mianowicie wszystko to co otrzymamy PO ROZMOWIE od szefa powyżej kwoty (suma: podniesienia pensji minimalnej + inflacja) to mamy doczynienia z PODWYŻKĄ. Wszystko inne jest OBNIŻKĄ pensji. Każdy rok bez podwyżki to zmarnowany rok i… czas najwyższy szukać miejsca, gdzie docenia się pracownika. Na co można w Niemczech liczyć? Zwykle na 50centów/rok bez „dręczenia personalnej”, bądz 1 euro, gdy sobie porozmawiamy. I to brutto 🙁 Trzeba niestety naciskać. Warto podkreślać… Czytaj więcej »

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Ile papierosów można przewieźć z Polski do Niemiec i z Niemiec do Polski?

    Z Polski do Niemiec można przywieźć 800 sztuk papierosów. W tej kwestii nic się nie zmieniło i takie ograniczenie dotyczy prawie wszystkich państw w...
    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x