Kariera w Niemczech: czy pracownikowi przysługuje prawo do podwyżki?

    Jeśli Wasz kolega z biura wraca w znakomitym nastroju ze spotkania z szefem, pewnie w Waszej głowie rodzi się jedna myśl: dostał podwyżkę! Ale co, jeśli ten kolega pracuje na tym samym stanowisku co Wy i ma podobny staż pracy? Czy w takiej sytuacji Wy również automatycznie otrzymacie więcej pieniędzy? Innymi słowy: czy przysługuje Wam prawo do podwyżki, a jeśli tak, to w jaki sposób można je wyegzekwować? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące prawa do podwyżki.

    Czy w Niemczech istnieje prawo do wyższego wynagrodzenia?

    Barbara Reinhard, ekspert w dziedzinie prawie pracy, wyjaśnia, że zasadniczo w Niemczech dozwolone jest zróżnicowane wynagradzanie pracowników.

    Odnosi się to nawet do sytuacji, gdy osoby zatrudnione u tego samego pracodawcy mają podobne doświadczenie zawodowe i ten sam zakres obowiązków. Jeden z pracowników mógł po prostu wynegocjować lepsze warunki.

    Czy istnieją jakieś wyjątki?

    Chociaż co do zasady pracodawca nie ma obowiązku zwiększenia wynagrodzenia pracownika, istnieją pewne wyjątki:

    • Układ zbiorowy pracy lub porozumienie zakładowe: w umowach tych mogą być zawarte postanowienia dotyczące określonego systemu wynagrodzeń. W takich sytuacjach pracodawca jest zobowiązany do przestrzegania tych porozumień.
    • Niesformalizowana praktyka: zastosowanie może mieć również swego rodzaju prawo zwyczajowe. Jeśli na przykład w danej firmie regularnie co dwa lata dochodzi do podwyższenia wynagrodzeń personelu, pracodawca nie może tak po prostu od tego odstąpić.
    • Zakaz dyskryminacji: wiek, płeć, czy też kolor skóry nie mogą być powodem różnic w wynagrodzeniu. Jeśli uważacie, że z tych powodów jesteście niesprawiedliwie wynagradzani, możecie zebrać na to dowody – powołując się na ustawę o transparentności wynagrodzeń (niem. Entgelttransparenzgesetz). Jeśli Wam się uda, Wasz pracodawca będzie musiał odeprzeć zarzuty lub też zapłacić Wam więcej.

    Jak duża powinna być podwyżka?

    Trudno mówić na ten temat w kategoriach ogólnych. Jest to w dużej mierze uzależnione od umiejętności pracownika – lub ewentualnych porozumień zakładowych, czy układów zbiorowych pracy (patrz wyżej).

    Ogólnie rzecz biorąc, podwyżka rzędu pięciu procent nie jest niczym nadzwyczajnym. Także jeśli chodzi o częstotliwość podwyżek, zwykle nie jest to uregulowane. Nierzadko wiele zależy od stażu pracy w danej firmie.

    Podwyżka wynagrodzenia często bywa także pochodną awansu w organizacji. W zależności od rodzaju awansu, na nowym stanowisku pracy można otrzymać nawet o 15 procent wyższe wynagrodzenie.

    Wskazówki dotyczące negocjacji płacowych

    Jeśli Wasz pracodawca nie podnosi Wam wynagrodzenia z własnej inicjatywy, a uważacie, że na to zasługujecie, możecie spróbować negocjować z nim warunki płacowe.

    Powinniście się do tego dobrze przygotować. Na przykład, przećwiczcie wcześniej rozmowę z przyjaciółmi lub krewnymi. Należy również dobrze wybrać czas przeprowadzenia tej rozmowy – na przykład tuż przed lub po pomyślnym zakończeniu projektu.

    Źródło: www.t-online.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    RudiTV

    …:)

    Ostatnio edytowane 2 lat temu przez RudiTV
    filuś

    Sporo tekstu, by stwierdzić, że nie istnieje w Niemczech, tak jak i w Polsce, ustawowego prawa do podwyżki… poza… pensją minimalną. I tutaj mamy wskazówkę, co należy nazwać podwyżką. A mianowicie wszystko to co otrzymamy PO ROZMOWIE od szefa powyżej kwoty (suma: podniesienia pensji minimalnej + inflacja) to mamy doczynienia z PODWYŻKĄ. Wszystko inne jest OBNIŻKĄ pensji. Każdy rok bez podwyżki to zmarnowany rok i… czas najwyższy szukać miejsca, gdzie docenia się pracownika. Na co można w Niemczech liczyć? Zwykle na 50centów/rok bez „dręczenia personalnej”, bądz 1 euro, gdy sobie porozmawiamy. I to brutto 🙁 Trzeba niestety naciskać. Warto podkreślać… Czytaj więcej »

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

    Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

    W niemieckim urzędzie

    Jeśli mieszkacie w Niemczech, to prędzej czy później będziecie musieli się udać do jakiegoś urzędu. Obojętnie czy w sprawie zasiłku rodzinnego, wymeldowania się, czy...

    Poznajcie 9 najpiękniejszych jezior w Hesji!

    Lato zbliża się wielkimi krokami, temperatura wzrasta, niedługo termometry pokażą ponad 30 stopni. Szukając ochłodzenia na terenie Hesji możemy znaleźć wiele stawów i kąpielisk....

    Termy w Bawarii – 10 najpiękniejszych miejsc

    Bawaria w swojej ofercie posiada bardzo szeroką ofertę basenów termalnych. Połączenie górskiej panoramy i gorącej wody termalnej sprawia, że wiele łaźni w Bawarii uznawanych...

    Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

    Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....
    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x