Otwarcie konta dla dzieci w Niemczech: 4 porady podatkowe

    Wielu rodziców już na wczesnym etapie myśli o tym, by zadbać o zabezpieczenie finansowej przyszłości swoich dzieci. Prawo jazdy, zdobycie wykształcenia, czy pierwsze własne mieszkanie… – z tym wszystkim wiążą się spore wydatki.

    Dostrzegły to również banki, które przygotowały oferty specjalnie dedykowane rodzicom, takie jak Kinder-SparPlan, Juniorkonto czy Kindersparbuch. Mogą oni wybrać tak klasyczną formę lokowania kapitału jak książeczki oszczędnościowe, albo też zdecydować się na otwarte konto oszczędnościowe dla dziecka lub fundusz inwestycyjny.

    Wielu rodziców nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że dzieci są również podatnikami, którzy mają swoje prawa i obowiązki. Dlatego z podatkowego punktu widzenia warto poznać kilka faktów dotyczących kont dla dzieci. Zebraliśmy dla Was 4 porady podatkowe.

    1. Warto otworzyć konto dla dziecka, ale trzeba to zrobić dobrze!

    Jako rodzice możecie w wielu bankach bez problemu otworzyć konto na nazwisko Waszego dziecka. Ważne jest, abyście poszli do banku razem jako para, ponieważ podpis na umowie muszą złożyć obie osoby uprawnione do sprawowania władzy rodzicielskiej. Powinniście również mieć przy sobie numer identyfikacji podatkowej (niem. Steuer-ID) dziecka. Osoby samotnie wychowujące dzieci zazwyczaj muszą przedstawić w banku zaświadczenie o prawie do opieki nad dzieckiem. Zanim udacie się do banku, zapytajcie, jakie dokumenty musicie ze sobą zabrać!

    Już przy zakładaniu konta pamiętajcie o tym, aby złożyć w banku tzw. Freistellungsauftrag, czyli wniosek o zwolnienie z odprowadzania podatku od dochodów kapitałowych. Dzięki temu dziecko będzie mogło skorzystać z ryczałtu zwolnionego z opodatkowania dla inwestorów kapitałowych (niem. Sparer-Pauschbetrag) w wysokości 801 euro rocznie. Oznacza to, że zysk z kapitału zainwestowanego na rzecz Waszego dziecka będzie wolny od podatku do wysokości tej kwoty. Przy obecnej polityce stóp procentowych oznacza to, że większość rachunków bieżących dla dzieci pozostaje nieopodatkowana.

    Zwykle rodzice posiadają pełnomocnictwo do korzystania z konta i dostęp do pieniędzy. Ale nawet jeśli dziecko jest niepełnoletnie, to ono jest właścicielem konta – zgromadzone na nim środki są faktycznie jego pieniędzmi. Oznacza to, że rodzice nie mogą tak po prostu wypłacić pieniędzy z konta dziecka, aby na przykład kupić nową kuchnię. Kiedy dziecko skończy 18 lat, może pozwać rodziców i zażądać zwrotu pieniędzy.

    2. W przypadku wysokich zysków kapitałowych warto szybko reagować

    Jeśli odkładacie dla dziecka większe kwoty, w związku z czym przekroczona zostanie kwota ryczałtu Sparer-Pauschbetrag, powinniście szybko zareagować i złożyć wniosek w imieniu dziecka o wydanie zaświadczenia o (całkowitym) zaniechaniu poboru podatku od zysków kapitałowych (niem. Nichtveranlagungsbescheinigung) – w przeciwnym razie naliczony zostanie podatek od dochodów kapitałowych.

    Dzięki temu zaświadczeniu bank nie odprowadzi do urzędu skarbowego podatku od dochodów kapitałowych. Warunkiem jest, aby dochód dziecka, który wynosi ponad 801 euro, nie przekraczał podstawowej kwoty wolnej od podatku, która w roku 2021 wynosi 9.744 euro.

    3. Monitorujcie wysokość oszczędności

    Warto mieć pod kontrolą to, ile pieniędzy przelaliście na konto dziecka. Jako rodzice możecie przekazać swojemu dziecku 400.000 euro w ciągu dziesięciu lat. Jeśli przekroczycie tę kwotę wolną od podatku, konieczne będzie uiszczenie podatku od darowizny.

    Jeśli także dziadkowie angażują się w pomnażanie oszczędności mające na celu zabezpieczenie przyszłości finansowej wnuków, przekazana przez nich kwota nie powinna przekroczyć 200.000 euro w ciągu dziesięciu lat. Dla wszystkich innych przyjaciół i krewnych, takich jak wujkowie czy ciotki, obowiązuje kwota wolna od podatku w wysokości 20.000 euro.

    4. W przypadku wypłaty pieniędzy z konta, trzeba będzie zapłacić należny podatek

    Konto dla dziecka jest często zachwalane jako metoda oszczędzania na podatkach. Rodzice po prostu przekazują część swojego majątku na konto dziecka i w ten sposób unikają płacenia podatku od dochodów kapitałowych. Nie należy jednak zapominać o tym, że pieniądze zgromadzone na koncie dziecka są jego własnością. Jeśli więc po jakimś czasie wypłacicie pieniądze, będziecie musieli zapłacić kwotę zaoszczędzoną wcześniej na podatkach wraz z odsetkami.

    Jako rodzice macie obowiązek dbania o majątek swoich dzieci. Oznacza to, że jesteście zobowiązani nie tylko do zabezpieczenia pieniędzy dziecka, ale także do ich pomnażania. Jeśli tego nie zrobicie, dziecku przysługuje prawo do odszkodowania.

    Wady gromadzenia majątku dla dziecka

    Co do zasady, odkładanie pieniędzy dla dziecka zawsze ma sens. Ma to jednak swoje konsekwencje w przypadku, gdy dziecko chce ubiegać się o stypendium socjalne dla studentów (Bundesausbildungsförderungsgesetz, BAföG). Jeśli zgromadzony majątek przekracza wysokość kwoty wolnej, która w przypadku BAföG wynosi 8.200 euro, wówczas prawo do stypendium nie przysługuje.

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x