Więcej

  Otwarcie konta dla dzieci w Niemczech: 4 porady podatkowe

  Wielu rodziców już na wczesnym etapie myśli o tym, by zadbać o zabezpieczenie finansowej przyszłości swoich dzieci. Prawo jazdy, zdobycie wykształcenia, czy pierwsze własne mieszkanie… – z tym wszystkim wiążą się spore wydatki.

  Dostrzegły to również banki, które przygotowały oferty specjalnie dedykowane rodzicom, takie jak Kinder-SparPlan, Juniorkonto czy Kindersparbuch. Mogą oni wybrać tak klasyczną formę lokowania kapitału jak książeczki oszczędnościowe, albo też zdecydować się na otwarte konto oszczędnościowe dla dziecka lub fundusz inwestycyjny.

  Wielu rodziców nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że dzieci są również podatnikami, którzy mają swoje prawa i obowiązki. Dlatego z podatkowego punktu widzenia warto poznać kilka faktów dotyczących kont dla dzieci. Zebraliśmy dla Was 4 porady podatkowe.

  1. Warto otworzyć konto dla dziecka, ale trzeba to zrobić dobrze!

  Jako rodzice możecie w wielu bankach bez problemu otworzyć konto na nazwisko Waszego dziecka. Ważne jest, abyście poszli do banku razem jako para, ponieważ podpis na umowie muszą złożyć obie osoby uprawnione do sprawowania władzy rodzicielskiej. Powinniście również mieć przy sobie numer identyfikacji podatkowej (niem. Steuer-ID) dziecka. Osoby samotnie wychowujące dzieci zazwyczaj muszą przedstawić w banku zaświadczenie o prawie do opieki nad dzieckiem. Zanim udacie się do banku, zapytajcie, jakie dokumenty musicie ze sobą zabrać!

  Już przy zakładaniu konta pamiętajcie o tym, aby złożyć w banku tzw. Freistellungsauftrag, czyli wniosek o zwolnienie z odprowadzania podatku od dochodów kapitałowych. Dzięki temu dziecko będzie mogło skorzystać z ryczałtu zwolnionego z opodatkowania dla inwestorów kapitałowych (niem. Sparer-Pauschbetrag) w wysokości 801 euro rocznie. Oznacza to, że zysk z kapitału zainwestowanego na rzecz Waszego dziecka będzie wolny od podatku do wysokości tej kwoty. Przy obecnej polityce stóp procentowych oznacza to, że większość rachunków bieżących dla dzieci pozostaje nieopodatkowana.

  Zwykle rodzice posiadają pełnomocnictwo do korzystania z konta i dostęp do pieniędzy. Ale nawet jeśli dziecko jest niepełnoletnie, to ono jest właścicielem konta – zgromadzone na nim środki są faktycznie jego pieniędzmi. Oznacza to, że rodzice nie mogą tak po prostu wypłacić pieniędzy z konta dziecka, aby na przykład kupić nową kuchnię. Kiedy dziecko skończy 18 lat, może pozwać rodziców i zażądać zwrotu pieniędzy.

  2. W przypadku wysokich zysków kapitałowych warto szybko reagować

  Jeśli odkładacie dla dziecka większe kwoty, w związku z czym przekroczona zostanie kwota ryczałtu Sparer-Pauschbetrag, powinniście szybko zareagować i złożyć wniosek w imieniu dziecka o wydanie zaświadczenia o (całkowitym) zaniechaniu poboru podatku od zysków kapitałowych (niem. Nichtveranlagungsbescheinigung) – w przeciwnym razie naliczony zostanie podatek od dochodów kapitałowych.

  Dzięki temu zaświadczeniu bank nie odprowadzi do urzędu skarbowego podatku od dochodów kapitałowych. Warunkiem jest, aby dochód dziecka, który wynosi ponad 801 euro, nie przekraczał podstawowej kwoty wolnej od podatku, która w roku 2021 wynosi 9.744 euro.

  3. Monitorujcie wysokość oszczędności

  Warto mieć pod kontrolą to, ile pieniędzy przelaliście na konto dziecka. Jako rodzice możecie przekazać swojemu dziecku 400.000 euro w ciągu dziesięciu lat. Jeśli przekroczycie tę kwotę wolną od podatku, konieczne będzie uiszczenie podatku od darowizny.

  Jeśli także dziadkowie angażują się w pomnażanie oszczędności mające na celu zabezpieczenie przyszłości finansowej wnuków, przekazana przez nich kwota nie powinna przekroczyć 200.000 euro w ciągu dziesięciu lat. Dla wszystkich innych przyjaciół i krewnych, takich jak wujkowie czy ciotki, obowiązuje kwota wolna od podatku w wysokości 20.000 euro.

  4. W przypadku wypłaty pieniędzy z konta, trzeba będzie zapłacić należny podatek

  Konto dla dziecka jest często zachwalane jako metoda oszczędzania na podatkach. Rodzice po prostu przekazują część swojego majątku na konto dziecka i w ten sposób unikają płacenia podatku od dochodów kapitałowych. Nie należy jednak zapominać o tym, że pieniądze zgromadzone na koncie dziecka są jego własnością. Jeśli więc po jakimś czasie wypłacicie pieniądze, będziecie musieli zapłacić kwotę zaoszczędzoną wcześniej na podatkach wraz z odsetkami.

  Jako rodzice macie obowiązek dbania o majątek swoich dzieci. Oznacza to, że jesteście zobowiązani nie tylko do zabezpieczenia pieniędzy dziecka, ale także do ich pomnażania. Jeśli tego nie zrobicie, dziecku przysługuje prawo do odszkodowania.

  Wady gromadzenia majątku dla dziecka

  Co do zasady, odkładanie pieniędzy dla dziecka zawsze ma sens. Ma to jednak swoje konsekwencje w przypadku, gdy dziecko chce ubiegać się o stypendium socjalne dla studentów (Bundesausbildungsförderungsgesetz, BAföG). Jeśli zgromadzony majątek przekracza wysokość kwoty wolnej, która w przypadku BAföG wynosi 8.200 euro, wówczas prawo do stypendium nie przysługuje.

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Dołącz do nas!

  188,272FaniLubię
  14,600ObserwującyObserwuj
  214ObserwującyObserwuj

  Popularne

  10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

  Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2023 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

  Mając te choroby przewlekłe, można w Niemczech przejść na emeryturę trzy lata wcześniej – bez potrąceń

  Jeśli jesteście przewlekle chorzy, pod pewnymi warunkami możecie w Niemczech przejść na wcześniejszą emeryturę – bez negatywnych konsekwencji finansowych. Jakie przepisy mają tu zastosowanie...

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Płaca minimalna w Niemczech 2023 – aktualne kwoty oraz najważniejsze regulacje!

  Od 1 stycznia 2015 roku obowiązuje w Niemczech płaca minimalna (niem. Mindestlohn), która wynosiła wtedy 8,50 euro na godzinę. Regulacja ta ma na celu...
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x