Modernizacja wynajmowanych lokali: czy najemcy w Niemczech mogą zabezpieczyć swoją inwestycję w mieszkanie?

  Modernizacja lokalu przez najemcę jest często dopuszczalna tylko za zgodą wynajmującego. Dotyczy to przede wszystkim prac budowlanych, które ingerują w konstrukcję budynku. Na wszelki wypadek najlepiej jest uzyskać pisemną zgodę wynajmującego.

  Wynajmujący mogą żądać przywrócenia lokalu do stanu poprzedniego

  Jeśli najemcy nie zabezpieczyli wykonanych przez siebie prac modernizacyjnych i inwestycji w umowie podpisanej w czasie trwania najmu, przy wyprowadzce może ich spotkać przykra niespodzianka: zgodnie z prawem obowiązującym w Niemczech, wynajmujący mogą żądać usunięcia ulepszeń wprowadzonych przez najemcę i przywrócenia lokalu do stanu poprzedniego.

  Teoretycznie najemcy w momencie zakończenia umowy najmu mają prawo do zabrania ze sobą urządzeń, ulepszeń i instalacji wykonanych przez siebie w lokalu. W praktyce jednak prawo to nie przynosi żadnych korzyści, jeżeli najemcy nie mogą w żaden sposób użyć ich w nowym mieszkaniu. A nawet zakładając, że udałoby im się je wykorzystać, muszą ponieść koszty demontażu i przywrócenia lokalu do stanu poprzedniego, więc i tak wiąże się to ze sporymi wydatkami.

  Przed  dokonaniem inwestycji lokatorzy powinni podpisać umowę z wynajmującym

  Najemcy mogą się przed tym uchronić, zawierając wiążące umowy z wynajmującymi jeszcze przed rozpoczęciem prac. Przede wszystkim ważna jest zgoda na planowane modernizacje, prace budowlane lub inwestycje.

  Należy również ustalić, że po zakończeniu okresu wynajmu instalacje i wyposażenie mogą pozostać w mieszkaniu lub że nie trzeba będzie usuwać zmian konstrukcyjnych. W przypadku droższych modernizacji powinno się też uzgodnić, że przy wyprowadzce lokatorzy odzyskają wartość końcową dokonanej przez siebie inwestycji.

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,377FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  316ObserwującyObserwuj
  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x