Niemcy: Czy podczas skróconego czasu pracy są dozwolone nadgodziny?

    Pandemia koronawirusa spowodowała, że coraz więcej pracowników zostało zmuszonych do wykonywania swoich obowiązków w ramach skróconego czasu pracy (Kurzarbeit). Zabezpiecza to miejsca pracy i daje przedsiębiorcom możliwość obniżenia kosztów prowadzenia działalności. Czy w takiej sytuacji nadgodziny w pracy są możliwe? Co w tej kwestii mówi niemieckie prawo?

    Z czym konkretnie wiąże się Kurzarbeit?

    Trudna sytuacja w firmie może powodować konieczność skrócenie pracownikom czasu pracy na okres do 12 miesięcy. W wyjątkowo niesprzyjających sytuacjach okres ten można wydłużyć nawet do 24 miesięcy. Skrócenie czasu pracy wiąże się też oczywiście z niższym wynagrodzeniem pracowników.

    Federalna Agencja Pracy pokrywa część różnicy między pierwotnym a niższym wynagrodzeniem i wypłaca odpowiednie świadczenie (niem. Kurzarbeitergeld, w skrócie Kug). Aby móc liczyć na taką pomoc państwa, przedsiębiorstwo musi udowodnić, że znajduje się w sytuacji kryzysowej, spowodowanej znaczącym zmniejszeniem liczby zamówień, a wprowadzenie Kurzarbeit ma na celu zachowanie miejsc pracy. Kryzys spowodowany pandemią koronawirusa sprawił, że wiele firm, a niekiedy całe branże zostały zmuszone do wprowadzenia skróconego czasu pracy.

    Nadgodziny podczas Kurzarbeit

    Firma może złożyć wniosek o Kurzarbeit dla swoich pracowników, jeśli w danym momencie zmaga się z niewystarczającą liczbą zleceń. Jeśli pracownicy mają na tyle dużo pracy, że muszą pracować w ramach nadgodzin, to wydaje się, że sytuacja firmy nie jest taka zła. Aby uniknąć oszustw związanych z wyłudzaniem przez przedsiębiorstwa pieniędzy, nadgodziny podczas skróconego czasu pracy są generalnie niedozwolone. Jednak są wyjątki.

    W przypadku bardzo pilnych, nagłych zamówień, pracownicy, których czas pracy został skrócony, również mogą pracować w ramach nadgodzin. Jednak pracodawca musi udowodnić, że podjęto próby zrealizowania zamówień bez nadprogramowych godzin. Przykładami takich wyjątków są pilne zlecenia naprawy lub inne indywidualne realizacje.

    Warto jednak podkreślić, że takie sytuacje powinny być absolutnym wyjątkiem. W przeciwnym razie prawo do dofinansowania w ramach Kurzarbeitergeld może zostać zakwestionowane. Jeżeli nadgodziny zdarzają się często, to firma może utracić prawo do dotacji i narazić się na postępowanie karne.

    Wynagrodzenie za nadgodziny podczas skróconego czasu pracy.

    Wykonywanie nadgodzin podczas Kurzarbeit nie jest korzystna z punktu widzenia pracownika. Jeśli nadgodziny są płatne, to automatycznie zmniejsza się wartość Kurzarbeitergeld. Wysokość wynagrodzenia za przepracowane nadgodziny obliczana jest na podstawie standardowego wynagrodzenia brutto ustalonego w umowie o pracę.

    Nadgodziny wypracowane przed skróconym czasem pracy

    Wypracowane nadgodziny nie wygasają w momencie rozpoczęcia Kurzarbeit. Zanim pracownik otrzyma wynagrodzenie, wszystkie dotychczas przepracowane nadgodziny muszą zostać odebrane (poprzez dodatkowe dni wolne) lub powinno za nie zostać wypłacone odpowiednie wynagrodzenie. Warto jednak zaznaczyć, że nadgodziny przedawniają się po pewnym czasie. Terminy te zazwyczaj wynoszą od trzech miesięcy do trzech lat. Wszystkie szczegóły powinny zostać ustalone w umowie o pracę.

    Czy firma może ubiegać się o wsparcie w ramach Kurzarbeit tylko po rozliczeniu nadgodzin wszystkich pracowników?

    Firma może ubiegać się o dofinansowanie zawsze wtedy, kiedy wymaga tego ogólna sytuacja przedsiębiorstwa. Nie ma znaczenia, czy poszczególni pracownicy mają do odebrania nadwyżki godzinowe. Prawdą jest jednak, że osoby, które mają na swoim koncie przepracowane nadgodziny, nie otrzymają tego wsparcia do momentu odebrania należnych nadgodzin.

    Źródło: www.t-online.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x