Niemcy: Czy pracodawca może zaoferować swoim pracownikom premię za poddanie się szczepieniu przeciw koronawirusowi?

W USA Aldi i Lidl wypłacają swoim pracownikom pokaźne premie, jeśli ci zostaną zaszczepieni przeciwko Covid-19. Czy jest to również możliwe w Niemczech? Co na ten temat mówi niemieckie prawo pracy?

Proces szczepień mieszkańców Niemiec realizowany jest z niezwykle dużym zaangażowaniem – w miarę dostępności szczepionek. Na samym początku szczepieniom poddawany jest personel medyczny, ze względu na największe narażenie na zachorowanie. Biorąc pod uwagę, że niektórzy pracownicy nie chcą się szczepić, to w Niemczech cały czas toczy się dyskusja na temat obowiązkowych szczepień dla pracowników.

Premia za szczepienie przeciwko Covid-19 w Stanach Zjednoczonych

Niektóre firmy w USA podejmują jednak inne działania: zamiast wprowadzać powszechny obowiązek szczepień, pracodawcy próbują „zmotywować” swoich pracowników premią za szczepienie. Jak informuje Niemiecka Agencja Prasowa (niem. Deutsche Presse-Agentur, w skrócie dpa) na przykład szpital w Houston w Teksasie oferuje swoim pracownikom premię w wysokości 500 dolarów, jeśli zostaną oni zaszczepieni przeciwko Covid-19.

Jednak popularne supermarkety również stosują podobną taktykę. Dyskont Lidl płaci swoim amerykańskim pracownikom 200 dolarów za poddanie się szczepieniu przeciw koronawirusowi. Według oficjalnych informacji premia ta ma umożliwić pracownikom sfinansowanie wyjazdu na szczepienie, wizytę w placówce medycznej lub potencjalnie konieczną opiekę nad dzieckiem. Firma chciała tym samym umożliwić szczepienia wszystkim swoim pracownikom.

W amerykańskiej sieci sklepów „Trader Joe’s”, należącej do niemieckiego Aldi również planowana jest wypłata premii za szczepienie – tam pracownicy otrzymają dwie dodatkowe stawki godzinowe, jeśli poddadzą się szczepieniu. Ponadto dyskont oferuje przejęcie wszystkich dodatkowych kosztów poniesionych w związku ze szczepieniem.

Premie za szczepienia możliwe również w Niemczech

Czy premia za szczepienie jest również możliwa w Niemczech? Niemieckie prawo pracy nie zabrania wprowadzania takich praktyk, zdradza prawnik Alexander Bredereck z Berlina: „Pracodawca ma bardzo konkretny, zrozumiały interes w tym, aby jego pracownicy poddali się szczepieniu. Dlaczego więc nie miałby zaoferować swoim pracownikom czegoś w zamian?”

Aldi i Lidl w Niemczech: brak planowanych premii

Obecnie przedstawiciele dyskontów Aldi-Süd, Aldi-Nord i Lidl nie planują wypłacać swoim pracownikom w Niemczech żadnych premii za poddanie się szczepieniu przeciw koronawirusowi. Przedstawiciele obu firm jasno przedstawili swoje stanowisko w tej sprawie. „Szczepienia są dobrowolne, a decyzje w tym temacie pracownicy będą podejmowali indywidualnie” – mówi jeden z przedstawicieli sieci Aldi.

Niektórzy pracodawcy podejmują jednak bardziej radykalne decyzje. W niektórych domach opieki przełożeni informowali swoich pracowników, że ci będą wysyłani na bezpłatny urlop, jeśli nie zostaną zaszczepieni.

Źródło: www.merkur.de

Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Oferty pracy w Niemczech. Więcej na: praca.dojczland.info

Nauka języka niemieckiego? Babbel.com – wypróbuj przez 7 dni za darmo!

2 KOMENTARZE

Obserwuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy najpopularniejszy
Inline Feedbacks
View all comments
bols

sami wybierzcie co wazniejsze zycie czy jakies marne pieniadze

Łódka

Wybieram zycie i pieniadze dlatego zaszczepie sie.

188,242FaniLubię
5,205ObserwującyObserwuj

Na start w Niemczech

2
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x