Najpiękniejsze miejsca na urlop we wschodnich Niemczech – to musisz zobaczyć!

    Czy podróżowaliście już kiedyś po wschodnich Niemczech? To właśnie w tym regionie położona jest  ekscytująca stolica tego kraju – Berlin. Tu odnajdziecie spokój i wspaniałe krajobrazy Brandenburgii. Wschodnie Niemcy to także niesamowita Saska Szwajcaria, jedno z najpiękniejszych miejsc w Niemczech dla amatorów wędrówek, miłośników przyrody i fotografów. To Las Turyński, zaczarowane jaskinie Saalfelder Feengrotten i bajkowy most Rakotzbrücke w Saksonii. Tutaj możecie wybrać się na spływ kajakowy w regionie Spreewald, czy też wędrówki w Górach Harzu w Saksonii-Anhalt.

    W tym artykule pokażemy Wam najbardziej atrakcyjne miejsca we wschodnich Niemczech i zabierzemy Was w podróż do świata tajemniczej natury i bogatej kultury pięciu krajów związkowych tego regionu.

    Naszą wspólną podróż rozpoczniemy od bajecznych krajobrazów Brandenburgii, a następnie przeniesiemy się do stolicy Niemiec – Berlina i do owianych legendami Gór Harzu. Rzucimy okiem na tereny wokół rzeki Łaby, zachwycimy się Saską Szwajcarią, a później udamy się do Drezna i Lipska, które niewątpliwie należą do najpiękniejszych dużych miast w Niemczech. Celem naszej podróży są parki narodowe i ukryte skarby Turyngii.

    Brandenburgia

    Jakie atrakcje turystyczne ma do zaoferowania Brandenburgia, która dla wielu jest tylko zielonym pierścieniem lasów wokół Berlina? Wybierzcie się z nami w wirtualną podróż do landu pełnego zaczarowanych lasów i jezior, odkryjcie dziewiczą przyrodę i niebiańską ciszę oraz poznajcie skarby kultury kraju związkowego położonego między Łabą a Odrą.

    Z dala od miejskiego zgiełku i masowej turystyki, Brandenburgia oferuje relaks na łonie natury. Świetnie nadaje się ona do tego, by zwiedzać ją pieszo lub na rowerze, ale szczególną atrakcją regionu są spływy tratwą i kajakiem. A może wynajmiecie łódź mieszkalną, tzw. Hausboot?

    Oficjalną stronę turystyczną Brandenburgii znajdziecie pod adresem: https://www.reiseland-brandenburg.de

    Spreewald

    Spreewald jest mistycznym, przypominającym lagunę wodnym labiryntem i z pewnością jednym z takich miejsc na mapie regionu, w których można się wspaniale zrelaksować.

    Rzeka Sprewa tworzy tutaj szeroko rozgałęzioną sieć drobniejszych nurtów i strumieni ciągnących się w sumie przez 1500 km. Chroniony krajobraz Spreewaldu jest unikatowy w skali europejskiej, zatopiony w ciszy i niekończących się lasach Brandenburgii.

    Płynąc kajakiem po niezliczonych kanałach, podziwiając zachód słońca i odkrywając bogatą kulturę Serbołużyczan będziecie mieli okazję wspaniale odpocząć.

     

    Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

     

    Ein Beitrag geteilt von SPREEWALD INFO (@spreewaldinfo)

    Odkryjcie zieloną oazę Brandeburgii, jak również kulinarne przysmaki tego regionu. Przy niesprzyjającej pogodzie możecie się zrelaksować korzystając z kąpieli solankowej w basenach termalnych Spreewald Therme w miejscowości Burg.

    Oficjalną stronę turystyczną Spreewaldu znajdziecie pod adresem: https://www.spreewald.de

    Poczdam

    Poczdam jest stolicą Brandenburgii i najchętniej odwiedzanym miastem w tym kraju związkowym.

    Tutaj na każdym kroku będziecie mieli okazję poznać historię Prus. Od Wannsee, przez Babelsberg aż do Parku Sanssouci rozciągają się krajobrazy, które kryją w sobie piękne pałace i zespoły parkowe wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Centrum miasta przyciąga turystów swoimi pięknymi butikami i holenderską dzielnicą, która powstała w połowie XVIII wieku jako osiedle dla holenderskich rzemieślników.

     

    Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

     

    Ein Beitrag geteilt von Potsdam Tourismus (@deinpotsdam)

    Oprócz wycieczki łodzią po licznych jeziorach, warto odwiedzić także wioskę Alexandrowka, osiedle drewnianych domów w stylu rosyjskim, które powstało prawie 200 lat temu, by upamiętnić więzi przyjaźni pomiędzy królem Prus a carem Rosji.

    Oficjalną stronę turystyczną Poczdamu znajdziecie pod adresem: https://www.potsdamtourismus.de

    Havelland i Stölln

    To doskonałe miejsce na to, aby zwolnić tempo i odpocząć. Podobnie jak Spreewald, Havelland jest wielkim przyrodniczym rajem, w którym będziecie mogli zapomnieć o troskach życia codziennego i  odkrywać fascynujące naturalne krajobrazy płynąc kajakiem, tratwą, łodzią czy motorówką. Havelland słynie również z zamków i pałaców. Jednym z najbardziej znanych jest majątek ziemski w Ribbeck, o którym Theodor Fontane napisał swój słynny wiersz.

    Miejscem szczególnie godnym polecenia w Havelland (również, ale nie tylko dla fotografów) jest pierwszy w Niemczech park ciemnego nieba. W niewiarygodnie ciemną noc, nie zaburzoną przez sztuczne światło, zobaczycie tutaj zapierające dech w piersiach gwieździste niebo. Możecie tu wiosłować przy świetle księżyca albo wziąć udział w specjalnych warsztatach astrofotografii.

    Podczas pobytu w Havelland musicie koniecznie odwiedzić małe miasteczko Stölln – tutaj znajduje się najstarsze na świecie lotnisko, na którym Otto Lilienthal przeprowadził pierwsze w historii ludzkości systematyczne eksperymenty lotnicze w latach 1893-1896. Zanim do nich przystąpił, długo obserwował loty białych bocianów. Jest autorem książki „Lot ptaka jako podstawa sztuki latania” (niem. „Der Vogelflug als Grundlage der Fliegekunst”) wydanej w 1889 roku.

    W Lilienthal-Centrum Stölln znajduje się interesująca wystawa poświęcona pionierskiej pracy Otto Lilienthala.

    Oficjalną stronę turystyczną powiatu Havelland znajdziecie pod adresem: https://www.havelland-tourismus.de

    Berlin

    Berlin to jedyne w swoim rodzaju miasto w Niemczech, w którym poznacie historię, skorzystacie z bogatej oferty kulturalnej i zobaczycie jak może tętnić nocne życie metropolii. Jeśli nigdy wcześniej nie byliście w Berlinie, to niektóre miejsca na mapie miasta będą stanowiły obowiązkowe punkty programu zwiedzania. Należą do nich Brama Brandenburska (Brandenburger Tor), budynek Reichstagu, Mur Berliński, wieża telewizyjna na Alexanderplatz, ale także słynny dom towarowy KaDeWe (Kaufhaus des Westens) i Kurfürstendamm. Koniecznie musicie też udać się na spacer po Wyspie Muzeów (Museumsinsel), na której znajdują się jedne z najważniejszych muzeów w Niemczech.

     

    Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

     

    Ein Beitrag geteilt von Hapimag Resort Berlin (@hapimagberlin)

    Ciekawym punktem na mapie Berlina jest park miejski Tempelhofer Feld. Jeszcze do 2008 roku w miejscu tym znajdowało się lotnisko.

    Gdy zobaczycie już Mur Berliński i Urząd Kanclerza Federalnego (Bundeskanzleramt, nieformalnie Kanzleramt), koniecznie zatrzymajcie się tutaj. Możecie tutaj na rolkach lub na rowerze przemierzać rozległe przestrzenie w samym środku miasta. Polecamy również spacer po dwóch dawnych pasach startowych. W oddali zobaczycie berlińską wieżę telewizyjną (Berliner Fernsehturm). Spakujcie więc swój latawiec i weźcie koc piknikowy. To miejsce ma swój klimat.

    Na północy znajduje się pomnik przypominający o niesamowitej historii dawnego lotniska: w 1948 i 1949 r. co minutę lądował tu słynny „rodzynkowy bombowiec” (niem. Rosinenbomber). Zaopatrywał on Berlin Zachodni w żywność, węgiel i inne niezbędne produkty w czasie blokady miasta prowadzonej przez Związek Radziecki w latach 1948–1949.

    Oficjalną stronę turystyczną Berlina znajdziecie pod adresem: https://www.visitberlin.de

    Saksonia-Anhalt

    Wspaniałe wędrówki po górach Harzu, przejażdżki kolejką Brockenbahn, jazda na rowerze wzdłuż Łaby czy spacery po Magdeburgu: Saksonia-Anhalt to mało popularny kierunek turystyczny. Niezasłużenie. Zaraz się przekonacie, że ten region ma wiele do zaoferowania i warto się tutaj wybrać w kolejnym sezonie urlopowym.

    Oficjalną stronę turystyczną Saksonii-Anhalt znajdziecie pod adresem: https://sachsen-anhalt-tourismus.de

    Harz

    Owiane legendą, romantyczne dzikie góry Harzu na granicy Dolnej Saksonii, Turyngii i Saksonii-Anhalt to najwyższe pasmo górskie w północnych Niemczech. W prastarych lasach parku narodowego żyją rysie i żbiki. Górski raj oferuje setki kilometrów szlaków turystycznych, mistyczne jaskinie, malownicze wodospady, słynną kolejkę Brockenbahn, nieskażoną przyrodę, imponujące krajobrazy i wiele ciekawych miejsc, do których warto zaplanować wycieczki w trakcie pobytu w tym regionie Niemiec.

    Zimą możecie tutaj jeździć na nartach w ośrodkach Wurmberg lub Braunlage, latem kąpać się w malowniczych górskich jeziorach i wędrować przez tajemnicze lasy, a jesienią poznawać małe miasteczka Goslar i Braunlage.

    Góry Harzu nieustannie cieszą się wielką popularnością wśród turystów w Niemczech i znajdują się zawsze w czołówce rankingu celów urlopowych zarówno w północnych jak i wschodnich Niemczech.

     

    Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

     

    Ein Beitrag geteilt von Heimat Harz (@heimat_harz)

    Będąc w Górach Harzu, pamiętajcie, aby przejść przez wiszący most nad rzeką Bode o długości wynoszącej aż 483 metry. To piękny punkt widokowy i wymarzone miejsce dla amatorów fotografii.

    Będąc w tym regionie Niemiec warto zobaczyć także Kyffhäuserdenkmal, zwany także Barbarossadenkmal – monumentalny pomnik znajdujący się w górach Kyffhäuser, przedstawiający cesarza Wilhelma I Hohenzollerna oraz cesarza Fryderyka I Barbarossę.

    W górach Harzu czeka na Was jeszcze jedna atrakcja: park zwierząt Affenwald Straußberg, gdzie możecie pospacerować wśród wolno biegających lemurów.

    Oficjalną stronę turystyczną Harzu znajdziecie pod adresem: https://www.harzinfo.de

    Ilsefälle w Górach Harzu

    Jeśli uwielbiacie robić zdjęcia, znajdziecie w Górach Harzu miejsce, które idealnie się do tego nadaje:  Ilsefälle, teren spacerowy koło Ilsenburga. Najlepsze zdjęcia zrobicie tutaj jesienią, gdy przyroda mieni się tysiącem barw. Miejsce to świetnie nadaje się także do odbywania pieszych wędrówek, gdyż szlak turystyczny Heinrich-Heine-Weg prowadzi bezpośrednio wzdłuż rzeki Ilse na szczyt Brocken.

     

    Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

     

    Ein Beitrag geteilt von Mirko ⚫️⚪️🔵 (@matschi1887)

    Blankenburg

    Blankenburg, małe miasteczko u podnóża Gór Harzu, jest zaskakująco zróżnicowane. Zachwyca historyczną starówką, imponującymi willami w stylu secesyjnym oraz ogromnymi ogrodami zamkowymi.

    Niedaleko od miasta znajdują się ruiny zamku Regenstein z wartym odwiedzenia skansenem. W okolicy znajduje się też wiele malowniczych szlaków spacerowych.

     

    Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

     

    Ein Beitrag geteilt von IDEAcloud (@_idea.cloud_)

    Oficjalną stronę turystyczną Blankenburga znajdziecie pod adresem: https://www.blankenburg.de/tourismus

    Magdeburg

    Stolica Saksonii-Anhalt jest jednym z najstarszych miast w regionie i już w średniowieczu odgrywała ważną rolę jako rezydencja cesarska. Magdeburg został niemal całkowicie zniszczony podczas II wojny światowej, zachowało się bardzo niewiele budynków. Miasto odbudowano, a po zjednoczeniu Niemiec przekształcono z szarego ośrodka przemysłowego w tętniące życiem zielone miasto nad Łabą. Najpiękniejsze miejsca na mapie miasta to Hasselbachplatz i Hegelstraße.

    Najważniejszą i najbardziej imponującą zabytkową budowlą w Magdeburgu jest gotycka katedra. Kolejną wielką atrakcję architektoniczną stanowi Zielona Cytadela (Grüne Zitadelle), ostatni budynek zaprojektowany przez austriackiego artystę Friedensreicha Hundertwassera. Z wieży kościoła św. Jana (Johanniskirche) rozciąga się wspaniały widok na miasto.

     

    Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

     

    Ein Beitrag geteilt von Patrick Küpper (@patrique4000)

    Oficjalną stronę turystyczną Magdeburga znajdziecie pod adresem: https://www.magdeburg-tourist.de

    Elbe-Radweg

    A może mielibyście ochotę zwiedzić wschodnie Niemcy na rowerze?

    1.270 km od miejsca startu w Karkonoszach do ujścia rzeki do Morza Północnego: szlak rowerowy Elbe-Radweg prowadzi z Czech przez wschodnie Niemcy aż do Cuxhaven.

    Elbe-Radweg uchodzi za jeden z najbardziej popularnych i zróżnicowanych szlaków rowerowych w Niemczech. Na jego trasie jest niewiele wymagających podjazdów, a przy tym oferuje liczne atrakcje krajobrazowe i kulturalne, czasem wiedzie przez miasteczka, czasem przez tereny wiejskie, w niewielkiej odległości od wody.

    Szlak biegnie wzdłuż rzeki Łaby przez siedem niemieckich krajów związkowych na wschodzie i północy Niemiec. We wschodnich Niemczech prowadzi najpierw przez tajemniczy krajobraz Saskiej Szwajcarii (Sächsische Schweiz), potem przez Saksonię-Anhalt, przez Magdeburg i przez Rezerwat Biosfery Krajobrazu Rzecznego Łaby (Biosphärenreservat Flusslandschaft Elbe) w Brandenburgii.

    Jeśli nie macie czasu lub ochoty na pokonanie całej trasy, możecie przejechać konkretny odcinek, na przykład z Drezna do Hamburga lub z Magdeburga do Cuxhaven. Możecie też po prostu zorganizować sobie wycieczkę weekendową. Wiele miejsc na szlaku jest łatwo dostępnych, dzięki czemu możecie szybko rozpocząć krótki urlop na dwóch kółkach. Jeśli nie dysponujecie własnym rowerem, możecie go bez problemu wypożyczyć w wielu miejscach na trasie.

    Więcej informacji na temat szlaku rowerowego Elbe-Radweg i jego poszczególnych etapów znajdziecie pod adresem: https://www.elberadweg.de.

    Rezerwat Biosfery Środkowej Łaby (Biosphärenreservat Mittelelbe)

    W Saksonii-Anhalt na długości ok. 100 km zachował się kawałek pierwotnej natury, który od tysięcy lat jest częścią krajobrazu nad rzeką Łabą. Rezerwat Biosfery Środkowej Łaby jest największym lasem łęgowym w Europie Środkowej i największym rezerwatem biosfery w Niemczech.

    Urozmaicony, bogaty gatunkowo krajobraz podmokłych łąk i lasów, zagłębień i wydm sprawia, że obszar wokół środkowej Łaby jest tak wyjątkowy. Rzeka płynie tu dynamicznie, tworząc nowe krajobrazy. Naprzemiennie wysoki i niski stan wody sprzyja występowaniu na tym obszarze gleby wyjątkowo bogatej w składniki odżywcze i unikalnej roślinności.

    Na terenie rezerwatu występuje wiele roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem.

    Rezerwat Biosfery Środkowej Łaby jest ciekawą propozycją dla miłośników przyrody. Możecie tutaj popływać kajakiem lub odkrywać siedliska rzadkich gatunków zwierząt na wycieczkach z przewodnikiem. W pobliżu Centrum Informacji Turystycznej „Auenhaus” znajduje się sztucznie wzniesione żeremie, skąd można obserwować życie płochliwych bobrów, nie przeszkadzając im przy tym.

    Oficjalną stronę turystyczną Rezerwatu Biosfery Środkowej Łaby znajdziecie pod adresem: https://www.mittelelbe.com

    Saksonia

    Saksonia jest prawdopodobnie najbardziej niedocenianym niemieckim krajem związkowym jeśli chodzi o turystykę krajową. Niezasłużenie. Imponujące Góry Połabskie (Elbsandsteingebirge) to istne Eldorado dla miłośników przyrody, turystyki pieszej, wspinaczki i fotografii, a saksońskie miasta Drezno i Lipsk są absolutnie warte zobaczenia. Wspaniałe pałace, ogrody i zamki oraz niesamowita ilość jezior sprawią, że podróżowanie po Saksonii stanie się niezapomnianym przeżyciem. Jeśli dotąd nie mieliście okazji poznać Saksonii, koniecznie tu przyjedźcie – z pewnością zaskoczy Was jej różnorodność i piękno.

    Oficjalną stronę turystyczną Saksonii znajdziecie pod adresem: https://www.sachsen-tourismus.de

    Saska Szwajcaria (Sächsische Schweiz)

    Nie tylko wybrzeże i Alpy stanowią świetne miejsce na spędzenie urlopu w Niemczech. W Saskiej Szwajcarii położonej we wschodnich Niemczech czeka na Was fantazyjny świat, zapierająca dech w piersiach przyroda i magiczne krajobrazy.

    W Saksonii, na południowy wschód od Drezna, na lewo i prawo od rzeki Łaby rozciągają się Góry Połabskie (Elbsandsteingebirge). Na ich obszarze w celu ochrony przyrody utworzono dwa parki narodowe: po stronie czeskiej Park Narodowy Czeska Szwajcaria, natomiast po stronie niemieckiej Park Narodowy Saskiej Szwajcarii. Szczególną popularnością wśród turystów cieszą się Twierdza Königstein i formacja skalna Most Bastei (Basteibrücke).

     

    Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

     

    Ein Beitrag geteilt von Kerstin (@kerstin.starpics)

    Siła wody stworzyła przez miliony lat imponujące stoliwo górskie, czyli góry o płaskim szczycie, z malowniczymi potokami w dolinach i kaskadowymi wodospadami.

    Jazda na rowerze, wspinaczka, piesze wędrówki, rejs statkiem parowym po Łabie czy przejażdżka zabytkową linią tramwajową Kirnitzschtalbahn – różnorodność tego regionu jest prawdziwym fenomenem. Góry Połabskie mają swój urok i dlatego gorąco polecamy odwiedzenie tego miejsca tym, którzy uwielbiają fotografować oraz wszystkim, którzy chcą uciec od  zatłoczonych szlaków pieszych wędrówek.

    Saska Szwajcaria jest wspaniałym miejscem dla miłośników wędrówek, wspinaczki i innych form aktywnego wypoczynku. To naprawdę wyjątkowe uczucie wędrować po gęstych lasach i głębokich wąwozach, a na koniec stojąc na skałach podziwiać wspaniałą panoramę tutejszego krajobrazu. Wspaniałą rzeczą jest to, że cała Saska Szwajcaria oferuje tak wiele szlaków turystycznych, że naprawdę każdy znajdzie tu coś dla siebie. Są tu zarówno trasy łatwe do pokonania, jak i szlaki stanowiące prawdziwe wyzwanie.

    Na przerwę lub zasłużone po długiej wędrówce piwo polecamy udać się do uroczej małej wioski Schmilka.

    Oficjalną stronę turystyczną Saskiej Szwajcarii znajdziecie pod adresem: https://www.saechsische-schweiz.de

    Pałac Moritzburg

    Ten okazały obiekt wzniesiony w okresie renesansu został przebudowany na barokowy pałac myśliwski i letnią rezydencję na prośbę Augusta Mocnego, elektora Saksonii.

    Znajduje się w odległości około 20 km na północ od Drezna i 20 km na wschód od Miśni w małym miasteczku Moritzburg. Znany jest między innymi z pokazu rasowych ogierów, tzw. „Hengstparade”. Służył również jako plan filmowy emitowanego co roku w niemieckiej, czeskiej i norweskiej telewizji w okresie świąt Bożego Narodzenia filmu „Trzy orzeszki dla Kopciuszka” („Drei Haselnüsse für Aschenbrödel”). W okresie świątecznym tłumy ludzi odwiedzają wystawę poświęconą tej produkcji, która znajduje się w Pałacu Moritzburg.

    Pałac jest wart odwiedzenia o każdej porze roku i powinien być obowiązkowym punktem programu podczas wizyty w Saksonii. Niezależnie od tego, czy fascynuje Was kultura lub świat filmu, czy są wśród Was zapaleni fotografowie lub miłośnicy koni, każdy znajdzie tu coś dla siebie.

    Warto zobaczyć także samą miejscowość Moritzburg z jej domami z muru pruskiego i licznymi przytulnymi restauracjami. Okolicę można zwiedzać pieszo, na rowerze, a nawet bryczką.

    Oficjalną stronę internetową Pałacu Moritzburg znajdziecie pod adresem: https://www.schloss-moritzburg.de

    Lipsk

    Lipsk ze swoim dobrze zachowanym, historycznym centrum i niezliczoną ilością zabytków jest największym miastem Saksonii i jednym z najważniejszych miejsc, do których powinniście się udać będąc w Saksonii i w ogóle we wschodnich Niemczech.

    Większość zabytków Lipska znajduje się na starym mieście. Rynek ze starym ratuszem z 1556 roku jest wart zobaczenia o każdej porze roku. W pobliżu znajdują się: Naschmarkt (targ łakoci) i Stara Giełda Handlowa (Alte Handelsbörse), Pomnik Goethego i dom targowy Mädlerpassage. W tym ostatnim budynku znajduje się Auerbachs Keller (Piwnica Auerbacha), światowej sławy restauracja znana z „Fausta” Goethego. W Lipsku możecie ponadto zwiedzić piękne kościoły, takie jak Kościół św. Mikołaja (Nikolaikirche) i Kościół św. Tomasza (Thomaskirche) oraz liczne muzea.

    Lipsk jest znany ze swoich pasaży handlowych, oprócz Mädlerpassage należy wspomnieć o Speck’s Hof naprzeciwko Kościoła św. Mikołaja (Nikolaikirche), Barthels Hof czy Stenzlers Hof.

    Jednym z symboli Lipska jest gigantyczny Pomnik Bitwy Narodów (Völkerschlachtdenkmal) o wysokości 90 metrów. Z platformy widokowej rozciąga się wspaniały widok na miasto i okolice.

     

    Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

     

    Ein Beitrag geteilt von Andreas Springer (@andreasspringer)

    Miłośnicy kultury będą zachwyceni Lipskiem, który jest ważnym centrum kulturalnym o międzynarodowym znaczeniu. Obojętnie na co przyjdzie Wam ochota, w Lipsku znajdziecie teatr, operę i balet, miasto ma też swoją orkiestrę oraz kabaret.

    Jeśli wolicie pobyć na łonie natury, w pobliżu Lipska znajdziecie wiele dużych jezior idealnie nadających się do uprawiania sportów wodnych (od nurkowania przez wakeboarding po rafting), przejażdżek łodzią lub po prostu do wypoczynku. Sam Lipsk można również zwiedzać płynąc bocznymi ramionami rzeki i kanałami.

    Oficjalną stronę internetową Lipska znajdziecie pod adresem: https://www.leipzig.travel

    Drezno

    Stolica Saksonii położona nad rzeką Łabą z pewnością Was oczaruje. Drezno słynie na całym świecie z barokowej architektury oraz odbudowanego Kościoła Marii Panny (Frauenkirche), opery Sempera  (Semperoper) i Pałacu Zwinger. Miasto jest szczególnie ekscytujące dla miłośników historii i sztuki.

    Najbardziej znane zabytki Drezna znajdują się na starym mieście. Ten obszar miasta został prawie całkowicie zniszczony podczas II wojny światowej, ale w międzyczasie udało się go odbudować. Jednym z symboli Drezna jest wspaniały Kościół Marii Panny (Frauenkirche) z jego imponującym wnętrzem. Najsłynniejsze zamki to Rezydencja Wettynów (niem. Residenzschloß) z galerią sztuki Grünes Gewölbe (niem. zielone sklepienie), w której zgromadzone są cenne zbiory dzieł sztuki i biżuterii, oraz Zwinger, który w czasach Augusta Mocnego był ogrodem i oranżerią.

    Großer Garten w Dreźnie jest uważany za jeden z największych i najpiękniejszych parków miejskich w Niemczech. Na ciągnących się kilometrami ścieżkach można spacerować, jeździć na rowerze lub na rolkach. Atrakcją dla rodzin będzie przejażdżka kolejką parkową. W środku parku znajduje się barokowy pałac i staw.

    Tarasy Brühla (Brühlsche Terrasse), niegdyś część fortyfikacji, jest obecnie promenadą spacerowo-widokową. Prowadzi ona obok najważniejszych historycznych budynków miasta. Polecamy także spacer po przeciwległym brzegu Łaby, z którego rozciąga się wspaniały widok na reprezentacyjne budynki Starego Miasta.

    Dzielnica Neustadt w Dreźnie, pełna knajpek i klubów, przyciąga zwłaszcza młodszych turystów. Stanowi centrum rozrywki, miejsce spotkań środowiska artystycznego i studentów. To tutaj tętni nocne życie miasta.

    Wycieczkę do Drezna możecie połączyć ze zwiedzaniem innych miejsc w Saksonii, na przykład pobliskiej Saskiej Szwajcarii.

    Oficjalną stronę internetową Drezna znajdziecie pod adresem: https://www.dresden.de/de/tourismus/tourismus.html.php

    Turyngia

    Turyngia – „zielone serce Niemiec” – znajduje się w samym środku Republiki Federalnej Niemiec. Południe kraju związkowego jest zdominowane przez Las Turyński, niskie pasmo górskie, które zaprasza do wędrówek, odpoczynku i uprawiania sportów zimowych.

    Popularnym regionem turystycznym na północy Turyngii są Góry Harzu, o których pisaliśmy powyżej przedstawiając Saksonię-Anhalt.

    Oprócz Lasu Turyńskiego polecamy odwiedzenie Parku Narodowego Hainich, Feengrotte Saalfeld i Saaleland.

    Będąc w Turyngii, warto zwiedzić także miasta, a w szczególności Erfurt, Weimar, Eisenach i Jenę.

    Oficjalną stronę internetową Turyngii znajdziecie pod adresem: https://www.thueringen-entdecken.de

    Park Narodowy Hainich

    Park Narodowy Hainich jest największym zwartym obszarem lasów liściastych w Niemczech i jedną z ostatnich pozostałości po puszczy, która niegdyś pokrywała dużą część obecnego terytorium Niemiec. Od 2011 roku Park Narodowy Hainich jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na terenie parku narodowego przyroda jest w dużej mierze pozostawiona sama sobie, więc znajdziecie tu puszczę w najprawdziwszym tego słowa znaczeniu. Hainich jest siedliskiem wielu rzadkich gatunków, żyją tu na przykład żbiki.

    Park Narodowy Hainich świetnie nadaje się do uprawiania turystyki pieszej, są tu dobrze oznakowane okrężne szlaki. Atrakcją jest 540-metrowa ścieżka w koronach drzew, która oferuje wspaniałe widoki na okolicę.

    Jeśli chcecie zobaczyć żbiki, koniecznie wybierzcie się na wycieczkę do Wildkatzendorf Hütscheroda.

    Oficjalną stronę internetową Parku Narodowego Hainich znajdziecie pod adresem: https://www.nationalpark-hainich.de

    Las Turyński (Thüringer Wald)

    Park krajobrazowy Thüringer Wald jest prawdopodobnie najbardziej popularnym wśród turystów miejscem w Turyngii. Na południu tego kraju związkowego Niemiec, na długości 150 km rozciąga się  pasmo gór średnich. Najsłynniejszym szczytem jest widoczny już z daleka Großer Inselberg.

    W głębokim Lesie Turyńskim można spędzić wspaniałe wakacje zarówno zimą, jak i latem. Bez względu na to, czy szukacie odpoczynku, czy aktywności i przygody, znajdziecie tu coś odpowiedniego dla siebie. Możecie tu przemierzać niezliczone szlaki turystyczne terenu Fehrenbacher Schweiz, który charakteryzuje się mnóstwem skał i potoków lub wybrać się na wycieczkę rowerową długodystansowym szlakiem „Rennsteig”.

     

    Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

     

    Ein Beitrag geteilt von Thüringer Wald (@thueringer_wald)

    Są też dobre okazje, aby zatrzymać się na chwilę, na przykład przy „Werra Quelle”. Stąd możecie wędrować od źródła Werry dalej z biegiem rzeki i odkryć między innymi piękne jezioro.

    W zimie odnajdą się tutaj zarówno narciarze, narciarze biegowi, jak i snowboardziści.

    Oficjalną stronę turystyczną Lasu Turyńskiego znajdziecie pod adresem: https://www.tourismus-thueringer-wald.de

    Feengrotte Saalfeld

    Będąc w Turyngii, warto zahaczyć o Saalfeld, ponieważ czeka tu na Was wspaniałe przeżycie: odkryjcie najbardziej kolorowe jaskinie na świecie!

    Saalfelder Feengrotten powstały na miejscu nieczynnej kopalni. Grota słynie z kolorowych stalaktytów, które zostały stworzone przez środowisko bogate w żelazo i minerały.

     

    Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

     

    Ein Beitrag geteilt von Marcel Benich (@mb.concert.photography)

    Zaplanujcie wycieczkę z przewodnikiem, podczas której będziecie mieli okazję podziwiać świat bajecznych jaskiń. Przyjazd tutaj będzie wyjątkową atrakcją zwłaszcza dla dzieci. Dodatkową niespodzianką będzie dla nich wizyta w Grottoneum – interaktywnym muzeum edukacyjnym. Po zwiedzeniu bajkowych jaskiń, dzieci będą mogły się wyszaleć w lesie przygód „Feenweltchen”.

    Oficjalną stronę internetową Saalfelder Feengrotten znajdziecie pod adresem: https://www.feengrotten.de

    Jena i okolice

    Uniwersyteckie miasto Jena jest drugim co do wielkości miastem Turyngii (największym jest Erfurt). Jeśli wybieracie się do Lasu Turyńskiego lub innego regionu wschodnich Niemiec, połączcie ten wyjazd z wizytą w Jenie!

    Będąc tutaj, pośrodku Saaletal, możecie w doskonały sposób połączyć korzystanie z przyjemności życia miejskiego i z uroków wsi. Jeśli zmęczycie się tętniącym życiem studenckim miastem, możecie po prostu wybrać się na pieszą lub rowerową wycieczkę do jednego z wielu miejsc położonych wzdłuż Saale-Horizontale lub pojechać nieco dalej, by odkrywać okolice Jeny.

    Latem warto udać się na spływ kajakowy rzeką Saale i przenocować na jednym z kempingów bezpośrednio nad rzeką. Chcąc odpocząć w mieście, także się nie zawiedziecie, ponieważ w samym jego centrum znajduje się piękny i duży Paradiespark, który zachęca do tego, by zorganizować w nim piknik, grilla lub po prostu miłe spotkanie z przyjaciółmi.

    Oficjalną stronę turystyczną Jeny znajdziecie pod adresem: https://www.visit-jena.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,377FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    316ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x