Przełom roku bez spektakularnych pokazów fajerwerków? Zazwyczaj trudno wyobrazić sobie to w Niemczech. To jedna z najpopularniejszych sylwestrowych tradycji. Ostatnia noc w roku uważana jest za niezwykle wyjątkową, a głośny huk sztucznych ogni powinien wygonić demony, pech i złe duchy. Takie symboliczne znaczenie mieszkańcy Niemiec nadają temu zwyczajowi.
Dawniej do generowania bardzo głośnych dźwięków używano wielkich dzwonów i małych dzwoneczków. Obecnie obrona przed „czarnymi mocami” zeszła raczej na drugi plan, a strzały sztucznych ogni mają symbolizować po prostu radość z nadejścia nowego roku.
„Prosit Neujahr” – „Szczęśliwego Nowego Roku”
Odliczanie ostatnich dziesięciu sekund starego roku to bardzo popularny zwyczaj. O północy rozbrzmiewają stukające kieliszki, wznosi się toast za nowy rok, życząc jednocześnie szczęśliwego nowego roku. W jaki sposób robią to Niemcy? Zazwyczaj używają do tego kilku sformułowań: „Prosit Neujahr“ lub „Guten Rutsch“, a każde z nich ma nieco inne znaczenie. Słowo Prosit zostało zaczerpnięte z łaciny i oznacza mniej więcej tyle, co „niech się uda”. „Guten Rutsch” pochodzi natomiast z języka jidysz, gdzie oznacza początek. W związku z tym życzenia te odnoszą się nie tylko do przyjemnego wejścia w nowy rok, ale także pomyślności i sukcesów w nowym okresie.
Uwaga na ości!
Świętowanie Sylwestra wywodzi się od papieża Sylwestra I, który urzędował w Rzymie od 314 roku. Za jego pontyfikatu chrześcijaństwo zostało wprowadzone jako religia państwowa Cesarstwa Rzymskiego. Zmarł 31 grudnia 335 roku w Rzymie. Od tego czasu ostatni dzień roku obchodzony jest na jego cześć – właśnie jako Sylwester. Papież uważany był za niezwykle brutalnego człowieka. Znany był z tego, że niewierzących dusił rybimi ośćmi. Dzień śmierci papieża przypada na 31 grudnia, dlatego jak mówi przesąd – ryby w sylwestra należy spożywać ostrożnie.
Pranie w Sylwestra?
Dawne wierzenia mówiły, że słońce przywiązane jest do koła, które obraca się wokół Ziemi. Ostatniego dnia roku bogowie zostawiali to koło w spoczynku, dlatego też w sylwestra należy powstrzymać się od pracy. Zwłaszcza pranie odzieży odkładane było na kolejne dni. Wierzono, że Wotan – bóg umarłych – wraz ze swoją armią złych duchów wychodzi w sylwestra ze swoich kryjówek i byłby bardzo zirytowany, gdyby zaplątał się w sznurki na bieliznę. Dlatego, aby nie denerwować bogów i znaleźć szczęście w Nowym Roku lepiej przełożyć pranie.
Sylwestrowe zwyczaje kulinarne w Niemczech
Na niemieckich przyjęciach sylwestrowych bardzo często można spotkać szwedzki stół, fondue czy raclette. Te niezwykle wygodne sposoby serwowania posiłków zyskały na popularności głównie dlatego, że gospodarz nie musi spędzać długich godzin w kuchni, a wspólne gotowanie przy stole powoli przybliża czas do oczekiwanej północy.
Popularnym sylwestrowym daniem jest również zupa z soczewicy. Pojedyncze ziarna mają symbolizować monety i powinny pomóc przynieść finansowy sukces w kolejnym roku. Hitem każdej imprezy jest „Feuerzangenbowle”, czyli sylwestrowy poncz. Podawany zwykle w dużej misce posiada wiele wariantów – zarówno tych dla dorosłych, jak i bezalkoholowych. Jabłka i inne owoce maczane w miodzie spożywa się w Nowy Rok. Ta słodka tradycja ma przynosić szczęście i radość w nastającym roku.
Sylwestrowe wróżby w Niemczech
W nawiązaniu do starożytnego rzymskiego zwyczaju, ostatniego dnia roku Niemcy próbują przewidzieć przyszłość. Dawniej robiono to przy pomocy rozgrzanego, płynnego ołowiu, który wlewano do szklanki z zimną wodą. Otrzymany kształt interpretowano i na jego podstawie przewidywano przyszłość. Jednak jak wiadomo, ołów ma trujące właściwości, dlatego obecnie chętniej korzysta się z zamienników, takich jak np. wosk.
Niemieckie talizmany szczęścia na Sylwestra
Niewielkie talizmany szczęścia są nieodłączną częścią niemieckiej, sylwestrowej tradycji. Małe grzybki, świnki, biedronki – to wszystko ma symbolizować rok pełen radości i szczęścia. Dlatego też Niemcy chętnie obdarowują się takimi drobiazgami. Najpopularniejsze sylwestrowe talizmany:
Szczęśliwe grosze – małe monety, które w nowym roku mają przynieść szczęście i bogactwo finansowe.
Podkowy – mają chronić dom i całą posiadłość przed obcymi.
Kominiarze – dawniej kominiarzy życzących szczęśliwego Nowego Roku można było spotkać na ulicach. Ten symbol również ma przynosić szczęście.
Czterolistna koniczyna – oznacza szczęście i nadzieję na lepszy rok.
Szczęśliwa świnia – słodka wersja z marcepanu to bardzo popularny drobiazg, którym w sylwestra obdarowują się Niemcy. Symbolizuje bogactwo i dobrobyt.
Biedronka – jako posłaniec Matki Boskiej ma chronić chorych i dzieci.
Gdzie spędzić Sylwestra w Niemczech?
Jeśli chodzi o spędzanie Sylwestra w Niemczech, to przygotowaliśmy dla Was propozycje zarówno dla północnej, jak i południowej części kraju: