fbpx
30.03.2020

6 milionów masek ochronnych zamówionych przez Niemcy zniknęło na lotnisku w Kenii

Ostatnio dodane

Osoby wjeżdżające do Niemiec nie muszą się poddawać kwarantannie!

Wbrew aktualnie krążącym pogłoskom, w Niemczech nie obowiązuje na razie ogólnokrajowy obowiązek kwarantanny dla osób przyjeżdżających do Niemiec z...

Niemiecka telewizja online – dowiedz się gdzie oglądać i za ile!

Niemiecka telewizja online Przez długie lata prywatne stacje telewizyjne, takie jak RTL, VOX, czy Pro7 można było odbierać w Niemczech...

58.654 potwierdzonych zakażeń koronawirusem w Niemczech, 456 zgonów

Liczba pacjentów zarażonych i zmarłych na koronawirusa w Niemczech nadal gwałtownie wzrasta. Do tej pory dnotowano dziesiątki zgonów na...

Angela Merkel: Obostrzenia z powodu koronawirusa będą obowiązywały przynajmniej do 20 kwietnia!

Zostań w domu, unikaj kontaktu - i bądź cierpliwy: Kanclerz Angela Merkel zwróciła się do obywateli o dalszą pomoc...

Kiedy Urząd Zamówień Publicznych Bundeswehry zaangażował się w kryzys związany z pandemią koronawirusa, nie brakowało wielkich słów.

Zaledwie kilka dni po wielkim ogłoszeniu, miał jednak miejsce poważny incydent. Sześć milionów masek ochronnych (typu FFP2) zamówionych dla Niemiec, zniknęło bez śladu na lotnisku w Kenii. Maski miały przybyć do Niemiec 20 marca. Lekarze i szpitale pilnie potrzebują nowych dostaw.

Zagadkowe zniknięcie masek ochronnych na lotnisku w Kenii

Zniknięcie masek jest bardzo zagadkowe. W wewnętrznym raporcie wydziału wojskowego stwierdza się, że maski nie zostały dostarczone „ponieważ towar zniknął na lotnisku w Kenii”. Teraz producent masek został poproszony o „wyjaśnienie okoliczności zdarzenia”. Z powodu braku dostawy „poprzednia łączna wartość zamówienia brutto została zredukowana”.

Komisja kryzysowa niemieckiego rządu już wcześniej zdecydowała, że biuro zamówień, które generalnie zajmuje się zakupem broni dla niemieckiego wojska, powinno zapewnić wsparcie logistyczne dla pilnego zakupu materiałów ochronnych i medycznych dla Ministerstwa Zdrowia w Niemczech. Od tego czasu w Koblencji zostało już zawartych kilka umów z producentami materiałów medycznych o łącznej wartości 241 milionów euro.

Ani wojsko, ani wydział zdrowia nie chcą na razie komentować sprawy

Ministerstwo pod wodzą Annegret Kramp-Karrenbauer nie jest w stanie powiedzieć, w jaki sposób maski zniknęły w Kenii. Na pytanie, rzeczniczka ministerstwa potwierdziła tylko, że maski zniknęły. Nie poniesiono żadnych strat finansowych, ponieważ urząd zamówień publicznych miał zapłacić za dostawę dopiero po jej przybyciu do Niemiec. Rzeczniczka nie mogła powiedzieć, ile te sześć milionów masek miało kosztować.

Na całym świecie, biznes z maskami ochronnymi jest kopalnią złota. Ze względu na popyt, tekstylia ochronne są przedmiotem handlu, tak jak kiedyś były nimi rzadkie przyprawy. Osoby mające dostęp do informacji poufnych podejrzewają zatem, że po zawarciu umowy z urzędem zamówień publicznych producent mógł uzyskać lepszą cenę za swój towar i sprzedać tam maski.

źródło: spiegel.de

  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Praca w Niemczech

Dodaj komentarz

avatar
  Obserwuj  
Powiadom o