Od czasu do czasu zdarza się, że w postępowaniu opiekuńczym zachodzi konieczność zmiany opiekuna. Może to wynikać z wielu różnych przyczyn, na przykład z faktu, że osoba objęta opieką przenosi się do innego regionu kraju, że opiekun rezygnuje z wykonywanej pracy lub też ze względu na nieporozumienia między opiekunem a osobą, nad którą sprawowana jest opieka. Z tego artykułu dowiecie się, jak w Niemczech przebiega procedura związana z taką zmianą i o czym należy pamiętać.
Wniosek o zmianę opiekuna w Niemczech
Zarówno opiekun, jak i osoba objęta opieką mogą w każdej chwili wystąpić z wnioskiem o zmianę opiekuna. Powinno się możliwie jak najdokładniej uzasadnić potrzebę dokonania takiej zmiany. Należy jednak wziąć pod uwagę ograniczenia i możliwości osoby objętej opieką. Zmiana opiekuna wchodzi w rachubę zwłaszcza w następujących przypadkach:
- przeprowadzka opiekuna lub osoby, nad którą sprawowana jest opieka, do innego regionu kraju,
- opiekun rozpoczyna nową pracę i rezygnuje z aktualnie wykonywanego zawodu,
- opiekun przechodzi na emeryturę,
- nieporozumienia między opiekunem a osobą, którą się opiekuje,
- naruszenie zaufania / czyny karalne.
Przebieg procedury w Niemczech
Po złożeniu wniosku o zmianę opiekuna, sąd opiekuńczy zleci urzędowi opieki społecznej wyjaśnienie stanu faktycznego. W razie potrzeby sąd opiekuńczy zwróci się do opiekuna z prośbą o zajęcie stanowiska w tej sprawie.
Co do zasady, urząd opieki społecznej przeprowadza rozmowy z opiekunem i osobą objętą opieką, a następnie wydaje opinię, którą przekazuje do sądu opiekuńczego. Jeśli dojdzie do wniosku, że zmiana opiekuna jest nieunikniona, wówczas osobie objętej opieką zostanie przedstawiony inny opiekun. Sam zainteresowany również może zaproponować nowego kandydata na opiekuna. Jeżeli zarówno nowy opiekun, jak i osoba, nad którą sprawowana jest opieka dojdą do porozumienia, sąd z reguły wydaje decyzję o zmianie opiekuna.
Obie strony – opiekun oraz osoba objęta opieką mogą odwołać się od tej decyzji. Żadna ze stron nie jest zatem zmuszona do zaakceptowania postanowienia sądu opiekuńczego. Pouczenie o środkach odwoławczych znajduje się na końcu decyzji wydanej przez sąd.
Co możecie zrobić, jeśli nie jesteście zadowoleni ze swojego opiekuna?
Jeśli nie jesteście zadowoleni ze swojego opiekuna, powinniście najpierw otwarcie porozmawiać z nim na ten temat. Opiekun może bowiem coś zmienić tylko wtedy, gdy wie w czym tkwi problem.
Jeśli pomimo odbycia osobistej rozmowy z opiekunem nic się w tej kwestii nie zmieni, możecie złożyć wniosek o zmianę opiekuna do sądu opiekuńczego. Sąd opiekuńczy zwróci się wówczas do urzędu opieki społecznej o wyjaśnienie okoliczności sprawy. Pracownicy urzędu odbędą rozmowy z opiekunem i osobą, nad którą sprawuje on opiekę, a następnie sformułują opinię na ten temat, którą przekażą do sądu opiekuńczego. Jeśli sąd uzna, że zmiana opiekuna jest niezbędna, wówczas zostanie Wam przedstawiony inny opiekun. Możecie też sami zaproponować nowego kandydata na opiekuna. Jeżeli obie strony zgodzą się na współpracę, sąd z reguły wydaje decyzję o zmianie opiekuna.
Podsumowanie
Zmiana opiekuna może być konieczna z wielu powodów i zasadniczo może być dokonana w dowolnym momencie. Nikogo nie zmusza się do pozostawania pod opieką konkretnego opiekuna. Nie przesadzajcie jednak z ciągłymi zmianami. Są osoby objęte opieką, które są wiecznie niezadowolone i wciąż żądają przyznania im innego opiekuna. W pewnym momencie sędzia straci cierpliwość. Pamiętajcie też o tym, że cała procedura zajmuje trochę czasu i w razie potrzeby zaplanujcie ją z odpowiednim wyprzedzeniem. Zasadniczo bowiem takiej zmiany nie można dokonać z dnia na dzień.