Jakie zaświadczenia i pokwitowania należy dołączyć do deklaracji podatkowej w Niemczech?

    Niektóre wydatki należy poświadczyć przed urzędem skarbowym w Niemczech poprzez przedłożenie odpowiedniego zaświadczenia. W przeciwnym razie nie zostanie przyznany zwrot podatku lub będzie on mniejszy niż powinien. Następujące zaświadczenia należy dołączyć do oświadczenia podatkowego w Niemczech w oryginale (kopie należy przechowywać w domu):

    1. Zaświadczenia o świadczeniach w miejsce wynagrodzenia, jak np. zasiłek dla bezrobotnych albo Elterngeld.

    Zaświadczenia te otrzymacie od urzędu, od którego otrzymujecie pieniądze, np. o zasiłku dla bezrobotnych z urzędu pracy (Arbeitsamt) albo o zasiłku chorobowym z kasy chorych (Krankenkasse). Wszelkie świadczenia w miejsce wynagrodzenia należy wpisać w załączniku N na stronie pierwszej od wiersza nr 27.

    2. Zaświadczenie o podatku od dochodu z kapitału (Kapitalertragssteuer) albo o zaliczce na podatek od odsetek (Zinsabschlag) np. z funduszu akcyjnego (Aktienfonds).

    Zaświadczenia te są przesyłane przez bank najczęściej automatycznie. Dochody kapitałowe należy wpisać w załączniku KAP.

    3. Zaświadczenia o datkach

    W tym wypadku należy zwrócić uwagę, aby organizacja, na którą został uiszczony datek/darowizna wystawiła za to rachunek. Warto wiedzieć, że wystawienie rachunku nie należy się wyłącznie za darowane pięniądze, ale również poświecony czas. Wydatki te umieszcza się w druku głównym (niem. Mantelbogen albo inaczej Hauptvordruck) na stronie nr 2.

    4. Zaświadczenia o nadzwyczajnych wydatkach

    Do nadzwyczajnych wydatków zaliczane są np. koszty leczenia, alimenty, koszty ponoszone na zakład opiekuńczy, itp. Koszty te należy wpisać w druku głównym na stronie nr 3.

    5. Zaświadczenie o niepełnosprawności

    Z reguły chodzi tutaj o kopię legitymacji osoby niepełnosprawnej lub pisma stwierdzającego stopień niepełnosprawności. Obydwa zaświadczenia wystawia tzw. Versorgungsamt. Wydatki ponoszone z powodu niepełnosprawności należy wpisac w druku głównym na stronie nr 3. Możliwe jest również skorzystanie z kwoty ryczałtowej dla osób niepełnosprawnych, której wysokość zależy od stopnia niepełnosprawności.

    6. Zaświadczenie o kosztach ponoszonych z tytułu łożenia na kogoś

    Są sytuacje, w których dzieci muszą łożyć na swoich rodziców lub odwrotnie. Również inni członkowie rodziny bliskiego pokrewieństwa są zobowiązani w określonych sytuacjach do łożenia na utrzymanie. Ma to przykładowo miejsce kiedy ojciec rodziny znajduje się w domu opieki, a jego renta nie wystarcza na pokrycie kosztów pobytu. W tej sytuacji ewentualne koszty ponoszone są przez dzieci. Wydatki ponoszone z tego tytułu należy umieścić w załączniku „utrzymanie” (niem. Unterhalt).

    7. Zaświadczenie o studiach dziecka

    Jeśli dziecko studiuje, to do deklaracji podatkowej należy dołączyć zaświadczenie o immatrykulacji.

    8. Zaświadczenie o innych świadczeniach finansowych

    W tym wypadku chodzi przykładowo o świadczenia takie jak dodatek oszczędnościowy dla pracowników (Arbeitnehmersparzulage). Aby świadczenia te zostały uwzględnione należy dołączyć wypełniony załącznik VL.

    Generalnie w deklaracji podatkowej można ująć jeszcze dużo innych wydatków, jak na przykład koszty opieki na dziećmi albo koszty uzyskania przychodu (Werbungskosten). W tym wypadku nie jest koniecznie, aby dołączać odpowiednie rachunki. Warto jednak przechowywać je w domu, żeby być w stanie je przedłożyć na zapytanie ze strony urzędu skarbowego. Inaczej ma się to w przypadku tzw. usług blisko związanych z prowadzeniem domu (haushaltsnahe Dienstleistungen), gdzie należy dostarczyć rachunki w oryginale.

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    9 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    9 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Magdalena1974

    Witam,mam pytanie jeżeli mam z mężęm podpisana intercyzę w polsce czy obowizuje ona również w niemczech??gdzie musimy to zgłosic ?jeżeli staramy sie o dodatki do mieszkania ,kindergelt itd w jobcenter to musimy to zgłaszac??czy intercyza nie zmieni naszych klas podatkowych ja na 3 maz na 5.

    Marcin

    Witam, czy alimenty przyznane w Polsce i płacone w złotówkach równiez mozna uwzględnić przy rocznym rozliczeniu w Niemczech? Jeżeli tak – czy wystarczy przedłożyć przetłumaczoną decyzję sadu o przyznaniu alimentów?

    JACK DANIELS

    Witam.. Mam pytanie,mąz pracuje w Niemczech i tam się tez rozlicza..Mam dpstarczyc mój dochód za 2016 rok,ja pobierałam zasiłek dla bezrobotnych.. Dochody moje muszą byc druku UE EOG,które ma wypełnic Urzad Skarbowy,ale zeby to zrobic muszę się rozlizyc..Moje pytanie brzmi czy ja mam się sama rozlicyc w Polsce a potem jescze razem z mężem w Noemczech bo naprawde nie wiem jak to zrobic..Dziękuje za odpowiedz..

    Ela

    Mój tata pracuje w niemchech a mama nie ma żadnego dochodu, w Polsce rozliczam ich wspólnie, żebym mogła ich wspólnie rozliczyć w niemchech

    Krystian

    Witam. Mam taki problem, ponieważ chcę rozliczyć się w Niemczech z małżonką. Nie mamy podzielności majątkowej, w Polsce nie mamy żadnych dochodów, żona nie pracowała w ogóle. Rozliczylismy już PIT w Polsce, jednak żeby uzyskać w Polsce zaświadczenie o dochodach mam dostarczyć z Niemiec „jakiś druk”. Problem w tym, że nie mam pojęcia jaki to ma być druk. Proszę o pomoc.

    Mawa

    Witam czy to prawda ze nie muszę rozliczac sie co rok tylko mogę np co dwa lata? w tym roku mogę za 2015 oraz 2016

    Irek F.

    Witam serdecznie,

    mam zapytanie.W okresie 13.09.17-31.12.17. zarobiłem w Niemczech 5708,77
    euro brutto.Byłem na 3 klasie podatkowej,nie pobrano żadnych zaliczek na
    podatek odemnie od tej kwoty.Moja żona w Polsce nie pracowała w 2017
    roku.Wyczytałem że od tak małej kwoty nie mam obowiązku rozliczać się
    w Niemczech,nawet będąc na 3 klasie podatkowej?Proszę o jasną
    odpowiedź,muszę czy nie muszę się rozliczać w mojej sytuacji?

    Rozliczenie arbeitslosentgeld

    Mam pytanie mam 25 lat .Steuerklasse 1 w tamtym roku byłem na zasiłku dla bezrobotnych i nie wiem jak mam sie z tego rozliczyć powinienem miec jakieś dokumenty?Byłem okolo 4 czy 5 miesiecy aż w koncu znalazłem pracę

    9
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x