Pytania dotyczące niemieckich ubezpieczeń, takich jak Haftplichtversicherung czy ubezpieczenia samochodu

  Poniżej przedstawiamy pytania dotyczące niemieckich ubezpieczeń zdrowotnych, które zostały zadane na naszym Fanpage’u na Facebooku.

  1. Jak wygląda cała procedura z otrzymaniem pieniędzy z ubezpieczenia na życie po śmierci ubezpieczonego, który na stałe mieszka w Niemczech, a osoba uwzględniona w polisie, mieszka w Polsce? Jak się starać o takie pieniądze z polisy, czy ubezpieczyciel robi jakieś problemy w związku z tym, że ta osoba nie mieszka w Niemczech i nie jest obywatelem niemieckim?

  Osoba uwzględniona w polisie zawsze otrzyma świadczenia ubezpieczyciela naturalnie również jeżeli mieszka w Polsce. Osobiście polecam tzw. pozycję „Bezugsrecht im Todesfall”, podać osobę z imieniem, nazwiskiem, datą urodzenia i adresem zamieszkania w Polsce. W takim przypadku, gdy ubezpieczyciel dowie się o zgonie osoby ubezpieczonej zwróci się automatycznie do podanej osoby, która została uwzględniona w polisie jako osoba dziedzicząca.

  2. Chciałbym się dowiedzieć ile by mnie kosztowało ubezpieczenie auta z silnikiem 1.6 do 1.8. benzyna i czy polskie zniżki przechodzą tutaj?

  Aby otrzymać odpowiednią ofertę ubezpieczenia na samochód konieczne są następujące dane:

  • imię, nazwisko, data urodzenia i adres zamieszkania w Niemczech osoby która zarejestruje i ubezpieczy samochód
  • dane prawa jazdy, numer, kiedy i przez kogo wydane (najlepiej dostarczyć kopie)
  • dane pojazdu, które powinny zawierać następujące pozycje:

  a. marka i model
  b. data pierwszej rejestracji pojazdu
  c. moc silnika w kw
  d. rodzaj silnika, tzn. diesel lub benzyna (najlepiej jak poda się tz. HSN-Herstellerschlüsselnummer i TSN-Typschlüsselnummer pojazdu)

  Dalsze niezbędne dane to:

  • informacje o tym, kto będzie kierował pojazdem, czy tylko najemca ubezpieczenia czy także inne osoby takie jak: małżonka/małżonek, dzieci lub osoby obce
  • przewidywany roczny przejazd kilometrów
  3. Mam pytanie, mianowicie mojemu facetowi skradziono w styczniu auto, co zostało zgłoszone na policję, ale mimo to przychodzą mu składki ubezpieczeniowe do płacenia. Co można z tym zrobić?

  Pytanie zasadnicze, czy osoba poszkodowana mając protokół policji wyrejestrowała pojazd w urzędzie rejestracyjnym (Zulassungsstelle). Tam trzeba było przedłożyć zaświadczenie policji i dokumenty samochodu (Fahrzeugbrief i Fahrzeugschein). Po tej procedurze automatycznie ubezpieczalnia dowiedziałaby się o wyrejestrowaniu pojazdu. Ponadto najemca ubezpieczenia (Versicherungsnehmer) powinien powiadomić ubezpieczalnię o fakcie kradzieży pojazdu.

  4. Czy ubezpieczenie zawierane w internecie jest tańsze?

  Z reguły można powiedzieć, że tak. Każdy musi sobie z tego zdać sprawę, że wszystko musi sam załatwić i dopilnować i sam odpowiada ewentualnie za błędy, które popełni. W dzisiejszych czasach grono firm ubezpieczeniowych ma różnorodne taryfy z różnymi rezultującymi cenami. Również korzystając z agenta ubezpieczeniowego lub brokera (Makler) można otrzymać dobre oferty. Podstawowym pytaniem jest jakiego serwisu oczekuje klient.

  5. Czy ubezpieczenie „Haftpflichtversicherung” jest w Niemczech konieczne?

  Małe błedy, wielkie konsekwencje! Przydarzenie się choćby niewielkiego nieszczęścia w czasie wolnym, podczas urlopu, w gospodarstwie domowym itp. może mieć katastrofalne następstwa. Osoba, która powoduje powstanie szkód u innych, odpowiada bowiem całym swoim majątkiem i przychodami. Każdy powinien mieć prywatne ubezpieczenie z tytułu odpowiedzialności cywilnej, aby zapobiec takim katastrofom finansowym.

  Odróżniamy:

  • Prywatne ubezpieczenie z tytułu odpowiedzialności cywilnej dla singli
  • Prywatne ubezpieczenie z tytułu odpowiedzialności cywilnej dla rodzin
  • Specjalne ubezpieczenia z tytułu odpowiedzialności cywilnej dla:

  a. Osób trudniących się wynajmem prywatnych nieruchomości
  b. Prywatnych hodowców psów i koni · Prywatnych właścicieli łodzi
  c. Zawodowa odpowiedzialność cywilna dla członków służb publicznych

  Mają Państwo swobodny wybór pomiędzy trzema koncepcjami ochrony ubezpieczeniowej – w zależności od Państwa osobistych potrzeb. Ochrona optymalna, kompaktowa lub podstawowa.

  6. Mam Gewerbe, czy muszę mieć ubezpieczenie OC?

  Prowadząc działalność gospodarczą, obojętnie w jakiej branży, każdy powinien być zainteresowany tym ubezpieczeniem. Zakres ubezpiecznia jest bardzo szeroki, a każdy odpowiada za szkody wynikające z działań zawodowych. W ramach wybranych kwot ubezpieczenia np. 3.000.000,- euro zwolnieni są Państwo od uzasadnionych roszczeń odszkodowania, ryczałtowo w przypadku szkód osobowych i rzeczowych. W takich przypadkach polecam osobistą, szczegółową poradę z ręki fachowców ubezpieczeniowych.

  7. Ochrona prawna komunikacyjna – prawnik, co to daje?

  Właściciel samochodu może być narażony na koszty prowadzenia sporów prawnych związanych z posiadaniem i użytkowaniem auta. Ubezpieczenie „Ochrona prawna posiadaczy pojazdów mechanicznych” zapewnia kierowcy refundację kosztów sporów prawnych związanych z ruchem drogowym, w tym z poruszaniem się ubezpieczonym pojazdem.

  Co zapewnia to ubezpieczenie? Ubezpieczenie to przyda się w następujących sytuacjach:

  • przy dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych z tytułu czynów niedozwolonych
  • przy dochodzeniu odszkodowań z tytułu nienależytego wykonania umów naprawy lub holowania
  • przy dochodzeniu roszczeń związanych z rękojmią albo gwarancją fabrycznie nowego pojazdu – w postępowaniu karnym albo w sprawach o wykroczenia
  • w związku z zatrzymaniem prawa jazdy lub dowodu rejestracyjnego
  8. Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Gdzie i jak jestem ubezpieczony?

  Pełny zakres ubezpieczenia wszędzie i o każdej porze. W pracy, w ruchu ulicznym, w domu, przy zabawie i w sporcie, w szkole i w przedszkolu, przy pracach ogrodowych, na urlopie. Składka uzależniona jest od taryfy dla osób wykonujących pracę fizyczną lub pracę umysłową. Klient powinien brać pod uwagę wysokośc sumy inwalidztwa oraz wysokość dożywotniej renty przy inwalidztwie od 50%. Dodatkowo ubezpieczone są:

  • Infekcje na skutek ukąszenia kleszcza
  • Leczenie i uzupełnienie uzębienia na skutek wypadku
  • Powikłania na skutek przyjęcia szczepionki
  • Wypadki na skutek utraty świadomości np. po zawale serca, wylewie krwi do mózgu, przyjęciu lekarstw
  9. Czy w Niemczech egzystuje prywatne ubezpieczenie rentowe w przypadku niezdolności do pracy po chorobie?

  Wszystko może się zmienić za jednym zamachem. Większość ludzi jest uzależniona od sprawnego ciała i umysłu, jeśli chodzi o zdolność zarobkową. Co roku wiele osób traci w tragiczny sposób zdolność do pracy. Zdolność zarobkowa często staje się niemożliwa po utracie chociażby jednej zdolności fizycznej lub umysłowej, takiej jak wzrok, słuch, zdolność poruszania się, chwytania albo prowadzenia samochodu. Państwa egzystencji zagrażają nie tylko przypadki losowe o długotrwałych skutkach: również ciężkie choroby, jak rak albo udar mózgu są wielkim obciążeniem sobistym i finansowym dla osób nimi dotkniętych i ich rodzin. Chrońcie się Państwo przed egzystencjalnymi skutkami finansowymi ryzyka zdrowotnego. Podwójna siła zabezpieczenia przychodów. Co miesięczna renta, kiedy ciało strajkuje w przypadku trwałego upośledzenia zdolności fizycznych lub umysłowych, albo konieczności opieki finansuje przy pomocy miesięcznej renty koszt życia codziennego, jak np. wynajem mieszkania, jedzenie lub odzież. Świadczenia kapitałowe w ciężkich zachorowaniach Po diagnozie ciężkiej chorby jednorazowe świadczenie kapitałowe pomaga w przetrwaniu np. dłuższego okresu zwolnienia chorobowego w pracy, albo umożliwia optymalną terapię medyczną. Zalety na pierwszy rzut oka:

  • Unikatowa koncepcja ubezpieczeniowa zabezpieczenia przychodów w przypadku największych zagrożeń zdrowotnych
  • Podwójna siła: miesięczna renta i/lub jednorazowa wypłata – i to niezależnie od tego, w jakim faktycznie stopniu mogą Państwo wykonywać swój zawód – Szczególnie korzystne składki
  • Wysoki stopień bezpieczeństwa i zabezpieczenie
  10. Słyszałem o tzw. RiesterRente. Jak to działa?

  Renta Riestera jest produktem o najwyższej możliwej dotacji państwowej. Państwo z reguły jest udziałowcem w 40% składek. Możliwe jest wsparcie sięgające ponad 90%, w zależności od stanu rodzinnego i przychodu. W zależności od swoich wyobrażeń o inwestycji mogą więc Państwo indywidualnie zdecydować, czy Wasze ubezpieczenie emerytalne powinno być zorientowane na bezpieczeństwo, czy na zysk z kapitału.

  Jak to działa?
  Uprawnienie do dotacji: państwo udziela uprawnień do dotacji renty Riestera jedynie określonemu kręgowi osób, szczególnie osobom ubezpieczonym ubezpieczeniem obowiązkowym Niemieckiego Ubezpieczenia Rentowego DRV i urzędnikom. Również małżonkowie osób uprzywilejowanych, którzy nie są bezpośrednio uprawnieni do dotacji, mogą nabyć prawo do dotacji po spełnieniu konkretnych warunków.
  Dotacja: dotacja państwowa jest przyznawana w formie dodatku i możliwych oszczędności podatkowych.
  Dodatki: istnieją dwa rodzaje dodatków: dodatek podstawowy dla uprawnionych do dotacji (154 EUR rocznie) i dodatek dziecięcy (300 EUR rocznie dla każdego dziecka urodzonego po 2008 r.; 185 EUR dla każdego dziecka urodzonego przed 2008). Dodatkowo istnieje jednorazowy bonus dla młodych osób w ubezpieczeniu renty Riestera w wysokości 200 EUR.

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  1 KOMENTARZ

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  1 Komentarz
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Justyna P

  Witam, mam pytanie odnosnie ubezpieczenia samochodu. Moje auto uleglo powaznej awarii, koszt usuniecia jej przekracza wartosc pojazu. Zdecydowalam sie wiec sprzedac auto i chce kupic inne. Ubezpieczenie mam oplacone do konca roku. Chciaalabym zatrzymac stare tablice rejestracyjne i miec je w nowym aucie oraz „przepisac” tamto ubezpieczenie. Jak wyglada taka procedura, gdzie sie z tym zwrocic, jaki jest czas oczekiwania?

  Justyna P.

  Dołącz do nas!

  196,777FaniLubię
  25,300ObserwującyObserwuj
  315ObserwującyObserwuj

  Popularne

  10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

  Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

  Praca w Niemczech się nie opłaca? „Z 2000 euro brutto więcej, na koniec miesiąca zostaje 32 euro netto”

  Ludzie, którzy przechodzą z pracy w niepełnym wymiarze godzin na pełen etat, często prawie na tym nie zarabiają, narzeka ekonomista Clemens Fuest. W wywiadzie...

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

  Mandaty w Niemczech: Tyle zapłacisz za wykroczenie drogowe w Niemczech!

  Poruszanie się samochodem po niemieckich drogach wiąże się z przestrzeganiem niemieckiego kodeksu drogowego. Wysokość grzywien za łamanie przepisów ruchu drogowego jest w Niemczech sprecyzowana...
  1
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x