Zakupy w supermarkecie – jakie prawa przysługują klientom w Niemczech?

    Czy wolno otwierać wytłaczanki lub podjadać truskawki, za które jeszcze się nie zapłaciło? Wielu klientów w Niemczech ma wątpliwości, co jest dozwolone w trakcie robienia zakupów, a ponadto krąży wiele mitów na ten temat. Z tego artykułu dowiecie się, jakie zachowania są dopuszczalne, a jakie zabronione.

    Otwieranie wytłaczanek lub produktów promocyjnych

    Klienci w Niemczech mogą otwierać wytłaczanki lub produkty promocyjne, jeśli nie uszkodzą przy tym opakowania, ani jego zawartości. Ważne jest, aby ostrożnie otworzyć opakowanie i ponownie je zamknąć. Jeśli zawartość zostanie uszkodzona, zwykle trzeba zapłacić za cały produkt.

    Oferty specjalne

    Jeśli supermarket oferuje atrakcyjną ofertę specjalną, wiele osób chętnie kupuje dany produkt na zapas. Zasadniczo jednak jednorazowo można kupić tylko ilości na potrzeby gospodarstwa domowego, choć według centrum konsumenckiego nie jest to ściśle zdefiniowane i zależy od indywidualnego przypadku. Sprzedawcy powinni zatem zadbać o to, by artykuły spożywcze oferowane w ramach specjalnych akcji handlowych były dostępne do końca pierwszego dnia promocji. Towary promocyjne takie jak komputery czy aparaty fotograficzne powinny znajdować się na stanie przynajmniej do południa pierwszego dnia obowiązywania oferty. Nie ma jednak dokładnych regulacji w tym zakresie. Tak czy inaczej, tzw. Lockangebote, czyli „reklamy przynęty”, są niedozwolone.

    Zwrot butelek

    Wątpliwości dotyczą nie tylko zakupów, ale także zwrotu butelek – na przykład, czy sklep jest zobowiązany do przyjmowania wszystkich butelek, przy zakupie których pobrano kaucję.

    Zgodnie z niemiecką ustawą o opakowaniach (niem. Verpackungsgesetz), do butelek jednorazowych podlegających kaucji stosuje się następujące przepisy: sklepy o powierzchni sprzedaży powyżej 200 m² muszą przyjmować wszystkie butelki jednorazowe, nawet te, których nie mają w asortymencie. Wgniecione lub rozbite butelki jednorazowe również muszą być odbierane, pod warunkiem, że można odczytać etykietę informującą o kaucji – nawet jeśli automat do odbioru opakowań nie przyjmuje butelek.

    Z kolei w przypadku butelek wielokrotnego użytku sklep nie ma prawnego obowiązku ich przyjmowania. Z reguły sprzedawcy detaliczni przyjmują butelki, które mają w swoim asortymencie. Na wszelki wypadek zaleca się zachowanie paragonu.

    Paragony potwierdzające zwrot butelek mogą być użyte w celu odzyskania zapłaconej kaucji przez okres do 3 lat od końca roku, w którym zostały wydrukowane, w sklepie, w którym zostały wydrukowane.

    Próbowanie towarów, za które się jeszcze nie zapłaciło

    Dopóki nie zapłacicie za towar, należy on do właściciela sklepu. A zatem co do zasady, należy najpierw zapłacić za artykuły spożywcze, zanim przystąpi się do ich konsumpcji. Jeśli chcielibyście sprawdzić, czy owoce i warzywa rzeczywiście są tak dobre, jak sugeruje ich wygląd, możecie poprosić personel supermarketu o pozwolenie na degustację.

    Drobne

    W przypadku większych kwot nie należy płacić przy kasie w supermarkecie wyłącznie drobnymi. Klienci, którzy chcą zapłacić przy użyciu ponad 50 monet, muszą liczyć się z odmową, ponieważ kasjerzy nie muszą zgodzić się na przyjęcie większej liczby monet.

    Płatności bezgotówkowe

    Jeśli na karcie debetowej lub kredytowej znajduje się symbol fal, klienci mogą używać jej do dokonywania przy kasie płatności zbliżeniowych. Znak graficzny w postaci czerech rozchodzących się fal znajduje się zwykle w prawym górnym rogu karty lub bezpośrednio przy złotym lub srebrnym chipie na karcie. Płatności zbliżeniowe w sklepach są możliwe tylko wtedy, gdy sprzedawca oferuje taką opcję. Można to rozpoznać po symbolu fal, który zwykle znajduje się w pobliżu terminala płatniczego. W ten sposób w przypadku mniejszych kwot zwykle można uregulować płatność bez podawania numeru PIN.

    Funkcja płatności zbliżeniowych jest zazwyczaj aktywowana automatycznie, gdy konsumenci użyją nowej karty po raz pierwszy w bankomacie lub podczas zakupów, wkładając ją do terminala płatniczego przy kasie i wprowadzając kod PIN. Osoby, które nie chcą już korzystać z tej funkcji, mogą ją dezaktywować.

    Przy pomocy smartfona mogą zapłacić osoby, które mają na swoim urządzeniu zainstalowaną odpowiednią aplikację. Dostępne są między innymi takie systemy płatności jak Google Pay, Apple Pay, Payback Pay lub aplikacje oferowane przez własne instytucje kredytowe, na przykład kasy oszczędnościowe lub banki ludowe.

    Co zrobić z nieważną kartą chipową?

    Zgodnie z niemiecką ustawą o sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (niem. Elektro- und Elektronikgerätegesetz), karta debetowa z chipem jest produktem elektronicznym. W związku z tym kart tych nie można wyrzucać do odpadów domowych, lecz należy je oddać w odpowiednim punkcie zbiórki elektrośmieci. Konsumenci mogą uzyskać adres takiego punktu w urzędzie miasta lub gminy.

    Ważne jest, aby pomyśleć o bezpieczeństwie własnych danych. Najlepiej przed oddaniem karty przeciąć ją wzdłuż paska magnetycznego oraz w miejscu, gdzie jest chip i dane osobowe, aby zapobiec ewentualnym późniejszym nadużyciom.

    Wymiana towarów

    Panuje powszechne przekonanie, że po dokonaniu zakupów towary można bez problemu wymienić. Jednak jeśli po powrocie do domu odkryjecie, że kupiliście niewłaściwy towar, nie możecie tak po prostu go zwrócić – nawet jeśli opakowanie jest nadal nienaruszone i zachowaliście paragon. Klienci supermarketu zasadniczo nie mają prawa do wymiany produktów wolnych od wad. Jeśli mimo to sprzedawca postanawia zwrócić im pieniądze, jest to jedynie kwestia jego dobrej woli. Sytuacja wygląda inaczej, jeśli produkty spożywcze zepsuły się przed upływem terminu przydatności do spożycia. W takim przypadku sprzedawcy są zobowiązani do przyjęcia ich z powrotem.

    Zwrot starych urządzeń elektrycznych

    Czy przy okazji zakupów spożywczych w supermarkecie uda się pozbyć zepsutego tostera? Teraz jest to łatwiejsze. W dniu 1 lipca 2022 r. niemiecka ustawa o sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (ElektroG) została zmieniona, tak aby więcej sklepów było zobowiązanych do odbioru starych urządzeń. Od teraz sprzedawcy żywności lub dyskonty, których łączna powierzchnia sprzedaży jest większa niż 800 m² i którzy sprzedają sprzęt elektryczny i elektroniczny stale lub sezonowo, muszą bezpłatnie odbierać elektrośmieci, których każdy z wymiarów nie przekracza 25 cm.

    Czy pracownicy sklepu mogą przeszukać torby klientów?

    Zasadniczo, jeśli nie macie „nic do ukrycia”, nie musicie otwierać toreb wbrew własnej woli, ani pozwalać na to pracownikom sklepu. Torebki należą do prawnie chronionej sfery prywatnej, w którą nawet policja może ingerować tylko w ściśle określonych przypadkach.

    Jeśli złodziej zostanie przyłapany na gorącym uczynku (np. kasjer zobaczy, jak paczka gum do żucia zamiast na taśmę trafia do jego torby), personel może odebrać mu skradziony towar – nawet wbrew jego woli. Jeśli jednak istnieje tylko poważne podejrzenie, że klient zabrał coś, za co nie zapłacił (na przykład dlatego, że ktoś twierdzi, że to zaobserwował), personel musi najpierw wezwać policję, aby ta przeszukała torbę. Jeśli nie uda się przekonać, że podejrzenie jest nieuzasadnione, klient musi poczekać na przyjazd policji. Każdy, kto odmówi, może zostać zatrzymany w sklepie na ten czas.

    Kontrole nieuzasadnione żadnymi podejrzeniami są zawsze niedopuszczalne, nawet jeśli w sklepie często dochodzi do kradzieży. W takim przypadku klient nie musi czekać na przyjazd policji i nie może zostać zatrzymany.

    Nawet jeśli sklep umieścił tabliczkę zastrzegającą prawo do skontrolowania zawartości toreb, jest to prawnie nieskuteczne. Dopuszczalne jest jednak całkowite zakazanie wnoszenia toreb – z wyjątkiem torebek podręcznych – jeśli klienci mają możliwość bezpiecznego ich przechowania w czasie robienia zakupów.

    Opakowania wielokrotnego użytku

    Od 1 stycznia 2023 r. sprzedawcy detaliczni produktów spożywczych przeznaczonych do bezpośredniego spożycia, które są sprzedawane w opakowaniach z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku lub jednorazowych kubkach na napoje, są zobowiązani do oferowania alternatywnych opakowań wielokrotnego użytku. W tym celu może zostać pobrana kaucja. Nie może to jednak spowodować wzrostu ceny żywności lub napojów. Obowiązek ten dotyczy wszystkich sprzedawców detalicznych o powierzchni sklepowej wynoszącej co najmniej 80 m² i zatrudniających więcej niż pięciu pracowników, a więc także supermarketów.

    Źródło: https://verbraucherportal-bw.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x