Przy zakupie domu albo mieszkania w Niemczech obowiązują jasne zasady. Jedną z nich jest przykładowo fakt, że notariusz musi odczytać cały akt zakupu. Jednak aby go całkowicie zrozumieć, kupujący muszą się wcześniej zorientować w ogólnych zasadach.
Regiony i ceny nieruchomości w Niemczech
Jak wszędzie na świecie, także w Niemczech bliskość wody określa cenę. Dlatego najwyższe ceny są na wyspie Morza Północnego – Sylt. Aż do 12.000 euro/m2 oraz kilka milionów euro za dom to nie rzadkość w przypadku najlepszej lokalizacji, jaką jest tam Kampen. Także na wyspach Norderney, Amrum, Föhr i Rügen płaci się 6.000 euro/m2 albo i więcej.
Spokojniejszą wodę, ale podobnie burzliwe ceny znajdziecie na południu kraju. Tutaj np. wabią Starnberger See, Tegernsee i Bodensee wielkimi willami i spektakularnymi widokami, które kosztują do 7.000 euro/m2. Także duże miasta oferują topowe nieruchomości: w Monachium najlepsze lokalizacje to Alt-Bogenhausen i Nymphenburg Spitze, z kolei w Hamburgu nieruchomości położone przy rzekach Alster i Elbe uzyskują najwyższe ceny od 6.000 do 9.000 euro/m2.
Kto może kupić nieruchomość w Niemczech?
Obywatele wszystkich państw, które mają zawarte z Niemcami wzajemne porozumienie dotyczące nabywania nieruchomości, mogą bez ograniczeń nabywać domy lub mieszkania. Dotyczy to wszystkich państw UE (osobne zasady obowiązują dla Duńczyków i Austriaków), ale też Szwajcarów i Turków. Wiążące informacje na ten temat uzyskacie w odpowiedzialnych Sądach Rejonowych.
Dodatkowe koszty przy zakupie nieruchomości w Niemczech
W związku z zakupem nieruchomości w Niemczech ponosi się następujące koszty:
- Koszty notariusza i koszty rejestrowe (koszty związane z pomiarem nieruchomości i wpisem do księgi wieczystej), które wynoszą 1 do 1,5 % (koszty ponosi kupujący)
- Podatek od nabycia nieruchomości, który wynosi 3,5 % (możliwe są niewielkie różnice w zależności od regionu)
- Prowizja maklerska wynosi średnio 2 do 6,9 % +VAT, ewentualnie honoraria dla rzeczoznawcy, doradcy podatkowego czy radcy prawnego
Koszty bieżące
Oprócz tego doliczyć należy co kwartał podatek od nieruchomości (różnie w zależności od nieruchomości i miasta), ewentualnie proporcjonalne rozłożenie kosztów w przypadku mieszkania własnościowego.
10 złotych zasad przy zakupie nieruchomości w Niemczech
- Zakup działki (zabudowanej bądź niezabudowanej), mieszkania własnościowego lub dziedzicznego prawa zabudowy należy potwierdzić w Niemczech notarialnie. Dotyczy to umów wstępnych jak i umów z prawem zakupu.
- Niemieccy notariusze podlegają prawu grup zawodowych i są niepartyjni. Zajmują się kontrolą umowy kupna, pouczają o jej skutkach i wnioskują o wpis do księgi wieczystej.
- Księgę wieczystą prowadzi Urząd Ksiąg Wieczystych (niem. Grundbuchamt) przy danym Sądzie Rejonowym (niem. Amtsgericht). Dokumentuje stosunki prawne (właściciele, hipoteki, obciążenia). W przypadku dziedzicznych praw zabudowy oraz mieszkań własnościowych obowiązują odrębne księgi wieczyste.
- Zainteresowani kupnem mają w każdej chwili wgląd w księgi wieczyste. Można polegać na prawidłowości wpisów (rękojmia wiary publicznej księgi wieczystej).
- Jeśli chodzi o wady i zalety danej lokalizacji, to najlepiej poznacie je przed kupnem włączając w sprawę maklera lub robiąc wywiad wśród sąsiadów.
- Stojący już obiekt mieszkalny powinien zostać oceniony przez zaprzysiężonego rzeczoznawcę (cena, sprawy techniczne, zaległe naprawy, ew. koszty związane z podleganiem prawu o ochronie zabytków). Wartość rynkowa może zostać też potwierdzona przez miejską komisję ekspertów (niem. städtischer Gutachterausschuss).
- Przy zakupie dużego obiektu mieszkaniowego albo wynajmowanego domu wielorodzinnego, warto zasięgnąć w Niemczech porady u prawnika (prawo budowlane i prawo najmu) i doradcy podatkowego.
- Kupujący powinien się zabezpieczyć w umowie, że w przypadku niezawinionego anulowania umowy kupna-sprzedaży nie powstaną dla niego żadne dodatkowe koszty notarialne czy koszty związane z księgą wieczystą.
- Kwota zakupu zostaje wpłacona na rachunek powierniczy. Wypłacenie tej sumy następuje dopiero wtedy, gdy wszystkie warunki są w 100% spełnione.
- Okazje cenowe mogą się trafić przy przymusowej licytacji (niem. Zwangsversteigerung). O terminach i różnicach w procedurze zakupu informuje odpowiedzialny Sąd Rejonowy.
Dotacje na zakup nieruchomości w Niemczech
Dowiedzcie się, w jaki sposób zaoszczędzić tysiące euro przy zakupie nieruchomości w Niemczech: Dotacje na zakup nieruchomości w Niemczech: oto jak zaoszczędzić tysiące euro! – Dojczland.info
Kredyt hipoteczny w Niemczech
Jeśli jesteście zainteresowani zdobyciem kredytu hipotecznego w Niemczech, koniecznie przeczytajcie nasz artykuł na ten temat:
Pierwsza „złota zasada”trzeba miec pieniądze i to dość duże.
To tak oczywista zasada, że nie ujęliśmy jej w artykule 🙂
Chce zakupic konkretne mieszkanie w Niemczech z licytacji.
Gdzie moge znalezc jakies informacje, aby sie do tego odpowiednio przygotowac?
Jesteśmy w trakcie przygotowywania artykułu na ten temat. Najpóźniej do dwóch tygodni powinien pojawić się na stronie.
Znacie jakies osoby / firmy ktore pomagaja inwestowac w niemczech np w berlinie?
Ja mam maly domek szeregowy do sprzedania w Niemczech w Zell/Mosel, Rh-P). Kupilam od prawnika tzw Nachlassverwaltera 5 lat temu. Teraz sama sie buduje i kaska potrzebna. Ktos ma pomysl gdzie sie dobrze oglaszac? [email protected]
Już niedługo na dojczland.info 🙂
POWODZENIA WSZYSTKIM RODAKOM
Jeżeli jedno z małżonków nie zna języka niemieckiego czy konieczny jest tlumacz przysięgły?
Tak. Musi być tłumacz przysięgły. Żona nie umiała niemieckiego i notariusz przesunął nam termin i do tego czasu musieliśmy znaleźć tłumacza.
Witam! Mam pytanie, czy mając rezydencję podatkową w Polsce można kupić mieszkanie w Niemczech? Wiem że Polak z rezydencją podatkowa w Niemczech nie może posiadać niczego w Polsce, nawet telefonu. z Góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.
Moze kupic
Czy moge sprzedac mieszkanie bez maklera
Czy są w DE osoby albo instytucje które pomagają przy zakupie nieruchomości, np.szukaja banku gdzie można najkorzystniej wziąć kredyt na kupno?