Mieszkasz w Niemczech? Oto co należy zrobić w razie wypadku w drodze do pracy!

    W warunkach zimowych, dojazd do pracy często staje się sporym wyzwaniem. Oto, co powinni wiedzieć pracownicy w Niemczech w razie wypadku w drodze do pracy!

    Co jeśli spóźnię się do pracy z powodu gołoledzi lub śniegu?

    „Jeśli obowiązują elastyczne godziny pracy, spóźnienie można nadrobić”, tłumaczy prawnik z Kolonii Nathalie Oberthür. „W przeciwnym razie nie otrzymamy wynagrodzenia za stracony czas”.

    Oberthür dodaje: „Zgodnie z niemieckim prawem pracodawca może również udzielić pracownikowi upomnienia za spóźnienie, ponieważ pracownik ponosi odpowiedzialność za punktualne rozpoczęcie pracy”. Dlatego najlepiej wyjść z domu odpowiednio wcześnie i zachować ostrożność w drodze.

    Kto płaci w razie wypadku w drodze do pracy w Niemczech?

    Jeśli na drodze do pracy, czyli na bezpośredniej trasie między miejscem pracy a domem, wjedzie się przykładowo w inne auto, to mówimy wtedy o tzw. wypadku w drodze do pracy, który jest objęty ubezpieczeniem przez kasy chorych i zakłady ubezpieczeń społecznych. Na swojej stronie internetowej informuje o tym Niemiecki Związek Zawodowy DGB.

    Osoby podróżujące pieszo lub rowerem są również objęte ubezpieczeniem przez kasy chorych i zakłady ubezpieczeń społecznych w przypadku wypadku na przykład na lodzie na bezpośredniej trasie między miejscem pracy a domem.

    Ubezpieczenie społeczne pokryje jednak tylko koszty szkód zdrowotnych, czyli koszty leczenia, zasiłek dla poszkodowanych w razie utraty dochodu lub rentę dla poszkodowanych, jeśli istnieją ku temu podstawy. Szkody materialne, np. dotyczące samochodu, nie są pokrywane w przypadku wypadków w drodze do pracy. Według DGB pracodawca w Niemczech, zazwyczaj nie może być również pociągnięty do odpowiedzialności w tym przypadku.

    Koniecznie należy poinformować pracodawcę

    Niemiecka Federalna Ubezpieczeniowa Kasa Pracy (DGUV) informuje, aby po wypadku, który miał miejsce w drodze do pracy, poinformować o tym zdarzeniu pracodawcę. Jeśli wypadek doprowadzi do niezdolności do pracy trwającej dłużej niż trzy dni kalendarzowe, firma musi zgłosić ten wypadek właściwej kasy chorych lub zakładowi ubezpieczeń społecznych.

    W przypadku wypadków w drodze do pracy należy zgłosić się do lekarza prowadzącego

    Jeśli w wyniku wypadku w drodze do pracy doznaliśmy obrażeń, ważne jest również, aby udać się do tzw. lekarza prowadzącego. Są to odpowiednio wyspecjalizowani lekarze specjaliści, którzy koordynują dalszy przebieg leczenia i przesyłają również zgłoszenie wypadku do zakładu ubezpieczeń społecznych.

    Poszkodowani mogą znaleźć lekarzy prowadzących na stronie internetowej DGUV. Jeśli nie można skontaktować się z lekarzem prowadzącym, pomocy można również zasięgnąć u lekarza rodzinnego.

    źródlo: n-tv.de, DGB

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x