14.08.2020
Strona główna Wiadomości Newsy Wkrótce nastąpi wyłączenie sieci 3G w Niemczech – wiele osób straci dostęp do internetu mobilnego!

Wkrótce nastąpi wyłączenie sieci 3G w Niemczech – wiele osób straci dostęp do internetu mobilnego!

Wkrótce nastąpi wyłączenie sieci 3G w Niemczech – wiele osób straci dostęp do internetu mobilnego!

Sieć 5G jeszcze nie funkcjonuje, a już ma zostać wyłączona sieć 3G, czyli telefonia komórkowa trzeciej generacji: z danych liczbowych wynika, że tylko mniej niż połowa użytkowników telefonii komórkowej w Niemczech stawia na LTE. Powoli powstaje problem – jeśli nie macie telefonu z siecią LTE, to być może już niedługo będziecie musieli sobie radzić bez internetu mobilnego!

LTE: tylko 40% Niemców ma dostęp do sieci

Stowarzyszenie branżowe VATM przeprowadziło ostatnio badanie, z którego wynika, że tylko około 40% wszystkich aktywnych użytkowników kart SIM w Niemczech korzysta z sieci LTE. Reszta używa internetu 3G – celowo lub nie. To, co dziś nie jest jeszcze problemem, może się nim stać najpóźniej pod koniec 2020 roku. Teraz dostawcy usług mobilnych mają jeszcze szansę zaproponować użytkownikom nowe alternatywy.

W związku z budową sieci 5G, nadchodzi koniec technologii 3G. Firma „Deutsche Telekom” już zapowiedziała, że pod koniec przyszłego roku wyłączy sieć 3G. Vodafone planuje ten sam krok w roku 2020 lub 2021. Nie pozostaje więc dużo czasu, zanim sieć 3G ostatecznie zniknie z Niemiec.

Przyczyny, dlaczego tak mało Niemców korzysta z LTE, są bardzo różne. W niektórych przypadkach klienci dysponują starymi modelami telefonów komórkowych, które w ogóle nie posiadają modułu LTE. Ale po części jest to też wina dostawców usług. Przez długi czas, LTE oferowane było tylko w ramach bezpośrednich umów z Deutsche Telekom, Vodafone i Telefónica (o2). Pozostali musieli ograniczyć się do ofert z siecią 3G. To się na szczęście w ostatnim czasie zmieniło i aktualnie sieć LTE jest też dostępna u tzw. „tanich dostawców usług” (niem. Discounter).

Jeśli szukacie aktualnie oferty komórkowej w Niemczech, to koniecznie zapoznajcie się z naszą porównywarką: Sieci komórkowe w Niemczech – na co zwrócić uwagę i którą wybrać?.

Zużycie danych w Niemczech rośnie

Stowarzyszenie branżowe VATM przedstawia też inne wnioski swoich badań: zużycie danych w sieciach komórkowych znacznie wzrosło: z 2,6 miliarda GB w roku 2018 do 4,2 miliarda GB w ciągu pierwszych trzech kwartałów 2019. Średnie zużycie danych na telefon komórkowy wynosi natomiast 2,5 GB – pięć lat temu było to tylko 400 MB.

Źródło: www.giga.de

Obserwuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy najpopularniejszy
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz

Niemcy nie korzystają z LTE bo najzwyczajniej nie mają takiego zasięgu. Według Danych, procentowe pokrycie kraju zasięm LTE jest jednym z najgorszych w całej Europie (tylko Białoruś ma słabszy zasięg)

1
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x