Workation zyskuje popularność wśród pracowników w Niemczech

    Wraz z pandemią koronawirusa, w Niemczech rozpowszechniła się praca w trybie home office. Coraz więcej osób korzysta też z możliwości wykonywania swoich obowiązków zawodowych w sposób zdalny, przebywając poza granicami Niemiec. Jeśli też marzy Wam się takie rozwiązanie, powinniście pamiętać o kilku ważnych kwestiach, jakie się z tym wiążą.

    W ostatnich dwóch latach rozwija się trend określany terminem „workation”. Pochodzi on od angielskich słów work (praca) i vacation (wakacje).

    Choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że te dwie rzeczy są ze sobą sprzeczne, coraz więcej osób znajduje sposób na połączenie wykonywania obowiązków zawodowych z wyjazdem wypoczynkowym, decydując się na pracę za granicą. Ale na czym to właściwie polega? Co należy wziąć pod uwagę? Wreszcie – które miejsca wydają się najbardziej odpowiednie do tego celu?

    Co kryje się pod pojęciem „workation”?

    Zasadniczo „workation” polega na połączeniu pracy zdalnej z urlopem wypoczynkowym. Może mieć miejsce wtedy, gdy na przykład planujecie dłuższy urlop z rodziną, ale nie chcecie w tym czasie rezygnować z pracy zawodowej.

    Możecie też zaplanować workation z osobami o podobnych zainteresowaniach. Rezerwujecie wspólne zakwaterowanie w kraju lub za granicą i pracujecie tam na zmianę – samodzielnie lub w zespole – a także bierzecie udział w warsztatach, wspólnych wycieczkach i innych punktach programu. Na potrzeby takiej współpracy powstało wiele przestrzeni coworkingowych, które można rezerwować właśnie z myślą o workation.

    Już w październiku 2021 r. portal turystyczny Airbnb opublikował wyniki ankiety, która wykazała, że ponad połowa respondentów planuje łączyć pracę z urlopem.

    Na co należy zwrócić uwagę, pracując w trybie home office za granicą?

    Nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się to łatwe, nie powinniście tak po prostu spakować laptopa, wyjechać na wakacje, i liczyć na to, że wszystko się uda. Wyszukiwarka obiektów i miejsc noclegowych HomeToGo podpowiada, na co należy zwrócić uwagę, planując pracę za granicą.

    • Zgoda pracodawcy: zasadniczo potrzebna jest zgoda pracodawcy, chyba że pracujecie na własny rachunek. Powinniście także określić dokładny przedział czasowy.
    • Dostępność: zwłaszcza jeśli planujecie podróż do odległych krajów, w których obowiązuje inna strefa czasowa, powinniście uzgodnić, kiedy i jak będzie można się z Wami kontaktować.
    • Infrastruktura: aby ułatwić innym kontakt ze sobą, będzie Wam oczywiście potrzebny laptop, smartfon i dostęp do internetu. Uzgodnijcie zawczasu szczegóły dotyczące tej kwestii.
    • Szkody: niestety za granicą również może się Wam coś stać, dlatego lepiej zawczasu zadbać o różnego rodzaju ubezpieczenia, takie jak ubezpieczenie zdrowotne, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, czy ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.
    • Prawo i podatki: workation w innym kraju UE wymaga zazwyczaj zawarcia aneksu do umowy o pracę. Ponadto powinniście sprawdzić, czy wymagane jest zezwolenie na pobyt. W zależności od kraju docelowego, w przypadku przekroczenia określonego limitu dni może powstać obowiązek odprowadzenia podatku od wynagrodzeń w kraju pobytu.

    Dokąd wybrać się na workation?

    Na potrzeby wykonywania pracy w trybie home office za granicą szczególnie nadają się przestrzenie coworkingowe i mieszkania wakacyjne. Jednak według ankiety przeprowadzonej przez portal HomeToGo, 27 procent respondentów na workation korzysta również z zakwaterowania w obiektach hotelowych.

    Ponadto poddano analizie 150 dużych miast na całym świecie, aby sprawdzić, ile jest w nich przestrzeni coworkingowych, jak wygląda sytuacja w zakresie dostępu do internetu, oferty gastronomicznej, kulturalnej i noclegowej. Sprawdzono również, czy pobyt wymaga uzyskania wizy. Na pierwszym miejscu znalazło się Tokio w Japonii jako miasto z najlepszą infrastrukturą do pracy za granicą. Drugie miejsce przypadło Bangkokowi w Tajlandii, a na trzecim uplasował się Madryt w Hiszpanii jako pierwsza europejska destynacja.

    W pierwszej dziesiątce znalazły się ponadto Londyn, Nowy Jork, Paryż, Barcelona, Budapeszt, Bukareszt i Walencja. Jeśli chodzi o Niemcy, idealnymi miejscami do wykonywania pracy w trybie home office z dala od własnego domu wydają się być Berlin, Frankfurt nad Menem i Düsseldorf.

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

    Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

    W niemieckim urzędzie

    Jeśli mieszkacie w Niemczech, to prędzej czy później będziecie musieli się udać do jakiegoś urzędu. Obojętnie czy w sprawie zasiłku rodzinnego, wymeldowania się, czy...

    Poznajcie 9 najpiękniejszych jezior w Hesji!

    Lato zbliża się wielkimi krokami, temperatura wzrasta, niedługo termometry pokażą ponad 30 stopni. Szukając ochłodzenia na terenie Hesji możemy znaleźć wiele stawów i kąpielisk....

    Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

    Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....

    Termy w Bawarii – 10 najpiękniejszych miejsc

    Bawaria w swojej ofercie posiada bardzo szeroką ofertę basenów termalnych. Połączenie górskiej panoramy i gorącej wody termalnej sprawia, że wiele łaźni w Bawarii uznawanych...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x