Wypoczynek na kempingu uchodzi za tanią formę spędzania urlopu. Jednak to, ile naprawdę kosztuje pobyt na polu kempingowym, zależy od wielu czynników.
Kamper oferuje dużo swobody. Jeśli dotychczasowe miejsce pobytu przestanie się Wam podobać, możecie po prostu ruszyć dalej – zupełnie inaczej niż w przypadku wykupionego pobytu w hotelu. Zwłaszcza podczas pandemii koronawirusa ta forma podróżowania przeżywała boom; producenci samochodów kempingowych nie byli już w stanie nadążyć z dostawami (również z powodu braku części).
Jest jeszcze jeden aspekt, który przyciąga ludzi zainteresowanych wakacjami na kempingu: stosunkowo niskie koszty. Jednak to, jak drogi jest taki urlop, zależy od wielu czynników. I nie każda pozycja kosztowa jest widoczna na pierwszy rzut oka. Nawet pomiędzy poszczególnymi kempingami mogą występować ogromne różnice cenowe.
Koszty noclegu zależą od wielu czynników
Zasadniczo koszty zależą od lokalizacji kempingu, oferowanych udogodnień i pory roku: ceny są szczególnie wysokie latem, kiedy wielu wczasowiczów szuka miejsca, w którym mogliby postawić przyczepę kempingową lub kampera. Pobyt w dni świąteczne, a zwłaszcza w sezonie wakacyjnym, jest znacznie droższy. W ośrodkach narciarskich ceny mogą być wysokie również zimą, gdy czynne są stoki.
Porównanie: oto ile kosztuje nocleg na europejskich kempingach
Portal PiNCAMP obliczył koszty w popularnych krajach turystycznych dla trzyosobowej rodziny w szczycie sezonu. Oto, ile średnio kosztuje nocleg na kempingu w Niemczech oraz w innych krajach europejskich:
- Chorwacja – 69,30 euro za noc
- Włochy – 65,80 euro za noc
- Szwajcaria – 65,70 euro za noc
- Hiszpania – 60,30 euro za noc
- Austria – 55,80 euro za noc
- Dania – 53 euro za noc
- Holandia – 52,60 euro za noc
- Francja – 49 euro za noc
- Wielka Brytania – 47,10 euro za noc
- Niemcy – 42,60 euro za noc
- Szwecja – 39 euro za noc
Podana cena obejmuje koszty pobytu dwóch osób dorosłych, dziesięcioletniego dziecka, opłatę za miejsce postojowe dla kampera/samochodu osobowego i przyczepy kempingowej, prąd (5 kWh), korzystanie z prysznica oraz opłatę miejscową (klimatyczną).
W Niemczech szczególnie drogie są kempingi w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, Brandenburgii i Szlezwiku-Holsztynie, ale także w Bawarii i Badenii-Wirtembergii obowiązują stosunkowo wysokie stawki za noc.
Koszty dodatkowe na kempingu: z czym należy się liczyć?
O czym wielu wczasowiczów zapomina: na kempingu należy się spodziewać kosztów dodatkowych, które mogą sprawić, że pobyt będzie znacznie droższy, niż na początku nam się wydawało. Oto one:
- Koszty energii elektrycznej: niektóre kempingi pobierają zryczałtowaną opłatę, która jest już wliczona w czynsz. Inne pobierają opłaty za faktyczne zużycie. Według ADAC, średnio należy założyć zużycie na poziomie około 5 kWh dziennie, nieco więcej w zimie.
- Zużycie wody: tu również istnieją duże różnice: na niektórych kempingach za ciepłą wodę pod prysznicem płaci się monetami, na innych obowiązują karty chipowe lub bransoletki. Jeśli zamiast tego wolicie wziąć prysznic we własnym kamperze, musicie jedynie uzupełnić zbiornik z zimną wodą – ale za to poniesiecie koszty jej podgrzania.
- WLAN/internet: bezprzewodowa sieć lokalna (WLAN) jest obecnie dostępna również na wielu kempingach. To, jak dokładnie działa i ile kosztuje, zależy od właściciela kempingu. Z reguły im dłuższy pobyt, tym tańsze korzystanie z niej.
- Pralka i suszarka: dla wielu urok biwakowania polega na tym, że można się bez nich obejść. Ale w pewnym momencie nawet ostatnia koszulka zaczyna nieprzyjemnie pachnieć. Na wielu kempingach dostępne są pralki i suszarki, ale zazwyczaj są one dodatkowo płatne.
- Rozrywka w postaci basenu, animacji, sauny: tutaj również należy zwrócić uwagę na to, które usługi są już wliczone w cenę. W wielu ośrodkach baseny itp. są wliczone w cenę pobytu, ale gdzieniegdzie są one dodatkowo płatne. Wypożyczenie łodzi lub roweru kosztuje od 8 do 20 euro dziennie.
- Opłaty środowiskowe i opłaty za odprowadzanie ścieków: czy wywóz śmieci i odprowadzanie ścieków są wliczone w cenę wynajmu miejsca na polu kempingowym? Niektóre ośrodki pobierają za to dodatkowe opłaty w wysokości dwóch lub więcej euro dziennie.
- Dodatkowa opłata za psa: w przeciwieństwie do domu wakacyjnego lub hotelu, nie trzeba ponosić dodatkowych opłat za sprzątanie, ale wiele kempingów pobiera dodatkową opłatę w wysokości od trzech do pięciu euro, jeśli zabierzecie ze sobą swojego czworonożnego przyjaciela.
- Dodatkowe usługi i sklepy na terenie kompleksu: mały supermarket lub restauracja bezpośrednio na polu kempingowym są wygodne dla gości – a ze względu na zwykle wyższe ceny stanowią lukratywny dodatkowy biznes dla właścicieli kompleksu. Jeśli chcecie zaoszczędzić pieniądze, poszukajcie alternatywnych możliwości zrobienia zakupów poza kempingiem i gotujcie sami.
Inne koszty wakacji na kempingu
W zależności od tego, czy wyruszacie na wyprawę z namiotem, przyczepą kempingową czy kamperem, musicie liczyć się z dodatkowymi wydatkami.
Do biwakowania potrzebny jest podstawowy sprzęt obejmujący namiot, karimaty, śpiwory, kuchenkę kempingową i inne akcesoria. W zależności od jakości taki zestaw może kosztować kilkaset euro. Jeśli wolicie podróżować kamperem, ale nie posiadacie go na własność, możecie go wynająć: ceny wynoszą co najmniej 600 euro za tydzień. W zależności od pogody, do tego dochodzą dodatkowe koszty ogrzewania w postaci butli gazowych (duże kosztują od 40 do 60 euro).
Należy również uwzględnić koszty paliwa, opłat drogowych i promów, wiążących się z koniecznością dotarcia do miejsca docelowego. Nie zdziwcie się więc, gdy po podsumowaniu wszystkich kosztów okaże się, że za tydzień kempingowania zapłacicie czterocyfrową kwotę w euro.
Źródło: www.t-online.de