Zmiana czasu z zimowego na letni przypada na 31 marca. Kiedy dokładnie przestawiamy zegarki?
Wiosną przestawiamy zegarki o godzinę do tyłu, czy o godzinę do przodu?
W marcu 2024 roku zegarki przestawiamy o godzinę do przodu. Podpowiadamy, w jaki sposób łatwiej to zapamiętać:
- Wiosną wystawiamy meble ogrodowe na zewnątrz, przed drzwi, jesienią z powrotem je chowamy.
- Wiosną temperatury wzrastają (+ na termometrze), jesienią spadają (– na termometrze).
Zmiana czasu w weekend
Zaspaliście na poranną kawę u babci? Przybyliście o wiele za późno na popołudniowe spotkanie z przyjaciółmi? A może nawet dopiero w poniedziałkowy poranek zorientowaliście się, że tak naprawdę jest już o godzinę później niż myśleliście? Prawie każdy może opowiedzieć osobistą historię związaną ze zmianą czasu na letni lub zimowy. Czasem to zabawna anegdota, ale pewnie niejeden z nas narobił sobie przez nią kłopotów lub najadł się wstydu. Dlatego lepiej upewnić się zawczasu, czy aby w weekend nie powinniśmy przestawić zegarków?
Kiedy nagle w niedzielę zegary w domu pokazują różne godziny, początkowo panuje spore zamieszanie. Wtedy przypominamy sobie, że przecież to już ten moment – czas przestawiania zegarków. I mimo unijnej decyzji o zniesieniu czasu zimowego, jak dotąd nic się w tej kwestii nie zmieniło.
W 2024 roku przestawimy zegarki 31 marca o godz. 2:00 w nocy
Data zmiany czasu tegorocznej wiosny przypada w weekend 30/31 marca. W niedzielę 31 marca o godzinie 2:00 w nocy zegary cyfrowe przeskoczą od razu na godzinę 3:00. W przypadku zegarów analogowych przesuniemy wskazówki o godzinę do przodu.
A zatem przy okazji wiosennej zmiany czasu tracimy godzinę snu. Począwszy od dnia 26 marca rano będzie dłużej ciemno, ale za to wieczorem dłużej będzie jasno. Następna zmiana czasu nastąpi jesienią: 27 października znów przestawimy zegarki – tym razem o godzinę do tyłu.
Źródło: Frankfurter Rundschau