Według Stałej Komisji ds. Szczepień (niem. Stiko), każdy, kto został w Niemczech zaszczepiony szczepionką przeciw koronawirusowi firmy Johnson & Johnson, powinien otrzymać dodatkową dawkę szczepionki mRNA – w celu lepszej ochrony.
Dodatkowe szczepienie w celu lepszej ochrony przed koronawirusem
Panel ekspertów ogłosił w czwartek, że szczepienie dodatkowe można wykonać najwcześniej cztery tygodnie po przyjęciu preparatu Johnson & Johnson. Jako uzasadnienie Stiko przywołał przypadki zachorowań mimo szczepienia: w odniesieniu do liczby podanych dawek, większość tych zakażeń odnotowano w Niemczech u osób zaszczepionych preparatem marki Johnson & Johnson. Stwierdzono, że skuteczność przeciwko wariantowi delta, który teraz dominuje, jest stosunkowo niska w porównaniu z innymi szczepionkami przeciw koronawirusowi. Ostatecznie Stiko mówi o niewystarczającej ochronie przed koronawirusem.
Rekomendacja Stiko nie jest ostateczna
Carsten Watzl, sekretarz generalny Niemieckiego Towarzystwa Immunologii, podkreślił jakiś czas temu, że szczepionka Johnson & Johnson bardzo dobrze chroni przed ciężkim przebiegiem COVID-19. Nie jest to jeszcze ostateczna rekomendacja Stiko. Poinformowano, że propozycja zostanie teraz przedyskutowana z grupami specjalistów i krajami związkowymi. Zmiany są zatem nadal możliwe.
W przypadku szczepionki Johnson & Johnson jedna dawka była wcześniej uważana za wystarczającą do pełnej ochrony przed zachorowaniem, podczas gdy w przypadku innych zatwierdzonych szczepionek podano dwie dawki. Według danych Instytutu Roberta Kocha (RKI) z czwartku, zarejestrowano ponad 3,2 miliona szczepień preparatem marki Johnson & Johnson.
Szczepienia przypominające zalecane są dla grup ryzyka
Stała Komisja ds. Szczepień zaleca również szczepienia przypominające przeciw koronawirusowi dla wszystkich seniorów w wieku 70 lat i starszych. W uzasadnieniu stwierdzono, że w starszym wieku odpowiedź immunologiczna po szczepieniach jest na ogół słabsza, a przypadki zachorowań mimo szczepienia mogą częściej prowadzić do poważnego przebiegu choroby. W placówkach opiekuńczych tak zwany „booster” można również wstrzykiwać seniorom poniżej 70 roku życia ze względu na zwiększone ryzyko wybuchu epidemii.
Zalecenie szczepienia przypominającego dotyczy również personelu pielęgniarskiego w placówkach ambulatoryjnych i szpitalnych dla osób starszych, innych grup ryzyka, a także personelu medycznego, który ma bezpośredni kontakt z pacjentami.
Źródło: www.rp-online.de
Nooo,a 4,5,6,7 szczepienie przypominajace kiedy??? W styczniu 2022???? No bo u mnie w Altenheim dziadki i babcie Po 3 szczepionce jeszcze zyja 🤔🤔,Ludzie ciezko pracowali zeby na emeryture isc i odpoczac.Np.w Niemczech ludzie dlugo zyja, trzeba ich wybic,bo sa nie produktywni!??? W europie i na swiecie jest za duzo emerytow🤮🤮🤮… TO JEST PLAN,ALE CZEMU CHCECIE MLODZIEZ ORAZ DZIECI,A NAWET NIENARODZONE DZIECI WYBIC!???? mam na mysli kobiety w ciazy,ktore przez wlasna glupote sie szczepia!!!!
Żadnej szczepionki a szczególnie na c19
W dupę sobie te przypominali wsadźcie,,,