Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) liczba potwierdzonych przypadków małpiej ospy w krajach, w których wirus ten normalnie nie występuje, wzrosła do 780. Zakażenia odnotowano w okresie od 13 maja do 2 czerwca w 27 krajach, głównie zachodnich – podała odpowiedzialna za zdrowie publiczne organizacja ONZ, mająca swą siedzibę w Genewie.
Według informacji podanych przez WHO, choroba dotyka przede wszystkim mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami, ale nie tylko. Większość przypadków (688) zarejestrowano w krajach europejskich. Póki co WHO nadal ocenia ogólne zagrożenie dla zdrowia publicznego na świecie w związku z przypadkami małpiej ospy poza terenami endemicznymi w Afryce Zachodniej i Środkowej jako umiarkowane.
Instytut Roberta Kocha: 65 przypadków małpiej ospy w Niemczech
Instytut Roberta Kocha (RKI) w Niemczech odnotował w ostatnim czasie 65 przypadków małpiej ospy, które zostały zgłoszone przez urzędy ds. zdrowia z dziewięciu krajów związkowych. Nie ma doniesień o ciężkim przebiegu choroby u którejś z zakażonych osób. Instytut Roberta Kocha spodziewa się kolejnych zachorowań, ale podkreśla, że zgodnie z obecnym stanem wiedzy ryzyko z tym związane dla ogółu populacji jest niewielkie.
Odosobnione przypadki zgonów
Małpia ospa jest uważana za mniej groźną chorobę w porównaniu z ospą prawdziwą, która została uznana za eradykowaną w 1980 roku. Do zakażenia dochodzi zwykle w wyniku bliskiego i długotrwałego kontaktu z osobą chorą. Objawy zazwyczaj ustępują samoistnie w ciągu kilku tygodni, ale u niektórych osób mogą prowadzić do powikłań, a w bardzo rzadkich przypadkach do śmierci.
Jak podaje WHO, w krajach zachodnich nie odnotowano żadnych przypadków śmiertelnych, natomiast w pięciu krajach afrykańskich w następstwie zakażenia wirusem małpiej ospy zmarło w tym roku 66 osób.
Źródło: www.tagesschau.de
W 2018 w Wielkiej Brytanii juz mieli ta ospe i nie bylo strachu 🤣🤣🤣🤣🤣