W okresie poprzedzającym negocjacje w dniach 8 i 9 lutego, Ver.di masowo zwiększa presję na pracodawców publicznych. W piątek ucierpiało lotnisko w Düsseldorfie, a także poczta.
Najpierw Berlin, teraz Düsseldorf
W piątek wczesnym rankiem na lotnisku w Düsseldorfie rozpoczął się całodzienny strajk ostrzegawczy. Związek zawodowy Ver.di. wezwał 700 pracowników Aviapartner – firmy świadczącej usługi obsługi naziemnej, do wzięcia udziału w akcji wstrzymania się od pracy. Strajk rozpoczął się o godz. 3.30 i ma się zakończyć o godz. 0.30 w sobotę rano. Na piątek odwołano już około połowę wszystkich lotów na tym lotnisku – poinformował rzecznik związku.
Aviapartner ma około 75-procentowy udział w rynku na lotnisku w Düsseldorfie. Pod względem liczby pasażerów, lotnisko jest największe w Nadrenii Północnej-Westfalii i trzecie w Niemczech.
Plan socjalny
Powodem strajku jest nowy podział zadań obsługi, w którym Aviapartner nie wziął udziału. Jak podaje Ver.di, zagrożonych jest 700 miejsc pracy. Aviapartner odrzuca obecnie plan socjalny przewidujący odprawy dla pracowników zagrożonych utratą pracy.
Już w środę strajki ostrzegawcze pracowników spółki lotniskowej, służb naziemnych i ochrony lotniska w Berlinie spowodowały wstrzymanie ruchu pasażerskiego na lotnisku BER. Pisaliśmy o tym, że Ver.di chciało wykorzystać akcję do zwiększenia presji na stronę pracodawców przed kolejnymi negocjacjami.
Prawdopodobnie w piątek strajki ponownie dotkną także usługi Deutsche Post. Jak podaje Ver.di, w całodziennych przestojach w pracy wezmą udział pracownicy wybranych zakładów w centrach paczek i listów, a także pracujący przy dostarczaniu paczek, listów i przesyłek łączonych.
W czwartek około 6 tys. pracowników podjęło strajk ostrzegawczy; w ubiegłym tygodniu od czwartku wieczorem do soboty uczestniczyło w nim około 30 tys. pracowników.
Żądania Ver.di
Związek, powołując się na wysoką inflację, domaga się 15-procentowej podwyżki płac dla pracowników poczty zatrudnionych według układu zbiorowego pracy, przy umowie na rok. Wynagrodzenie dla osób kształcących się na pracowników Deutsche Post miałoby zostać zwiększone o 200 euro miesięcznie. Jak wynika z dostępnych informacji, negocjacje będą kontynuowane 8 i 9 lutego.
Źródło: spiegel.de