Studia dualne cieszą się w Niemczech coraz większą popularnością

    Coraz więcej osób w Niemczech łączy studiowanie na uczelni z praktyczną nauką zawodu w przedsiębiorstwie, które z nią współpracuje. Jak wynika z przeprowadzonych badań, w okresie od 2004 do 2019 r. liczba osób studiujących w systemie dualnym wzrosła czterokrotnie.

    Spore różnice regionalne

    Jednakże ten rodzaj przygotowania do życia zawodowego nadal ma w Niemczech charakter niszowy. Badanie przeprowadzone przez Centrum Rozwoju Szkolnictwa Wyższego (Centrum für Hochschulentwicklung, CHE) oraz berliński instytut zajmujący się kształceniem zawodowym (Forschungsinstitut Betriebliche Bildung, f-bb) na zlecenie Federalnego Ministerstwa Edukacji pokazuje, że zaledwie 4,2% wszystkich studiujących kształci się w takim trybie. Aktualnie na około 2 tys. kierunków studiów dualnych oferowanych przez niemieckie uczelnie studiuje około 122 tys. osób. Ich udział wśród studentów pierwszego roku wynosi 4,6%.

    Istnieją jednak duże różnice w zależności od kraju związkowego. W Bawarii co piąty kierunek studiów jest prowadzony w systemie dualnym. W Bremie i Saksonii-Anhalt dotyczy to tylko jednego na dwadzieścia kierunków studiów. W kraju związkowym Saara prawie 30 procent wszystkich studiujących kształci się w systemie dualnym. Istnieją również duże różnice w płatnościach w zależności od kraju związkowego. W Saarze firmy współpracujące z uczelnią płacą średnio 627 euro miesięcznie, podczas gdy w Hesji jest to już 1.115 euro.

    W 2021 r. na jedno miejsce na studiach dualnych przypadało dziesięciu kandydatów

    Według badania, firmy podają następujące powody swojego udziału w programie: praktyczność (78,7%), możliwość pozyskania pracowników na początku ich kariery zawodowej (67,2%) oraz korzyści płynące z przyuczenia studentów jeszcze przed ukończeniem przez nich nauki (65,6%).

    Z analizy wynika, że w 2021 r. na jedno miejsce na studiach dualnych przypadało dziesięciu kandydatów. Grupy kierunków z największym odsetkiem ofert w ramach systemu dualnego w skali kraju to prawo i ekonomia (18,1%), a następnie nauki o zdrowiu (16,3%) i inżynieria (16,1%).

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x