Średnio 763 euro: tyle wydają miesięcznie na dziecko rodzice w Niemczech

    Nowa para butów, opłaty za żłobek, wycieczka do zoo: rodzice przeznaczają znaczną część domowego budżetu na swoje potomstwo. A im starsze są dzieci, tym wyższe stają się koszty ich utrzymania.

    W przypadku większej liczby potomstwa średnia kwota wydatków na dziecko jest niższa

    Jak wynika z danych Federalnego Urzędu Statystycznego w Wiesbaden, rodzice mieszkający w Niemczech wydają na swoje dziecko średnio 763 euro miesięcznie. Wydatki na dziecko stanowiły w 2018 r. ponad jedną piątą (21 procent) ogółu wydatków konsumpcyjnych takich gospodarstw domowych, a w przypadku osób samotnie wychowujących dzieci – nawet 35 procent.

    Jak wyjaśniają statystycy, wydatki na dzieci związane są m.in. z zabezpieczeniem podstawowych potrzeb (żywność, odzież, mieszkanie). Stanowią one mniej więcej połowę całkowitych wydatków gospodarstw domowych na dzieci. Około 15-procentowy udział w tych wydatkach miały koszty związane z rekreacją, rozrywką i kulturą.

    Wraz ze wzrostem liczby dzieci, wydatki przypadające na jedno dziecko maleją: na dwójkę dzieci gospodarstwa domowe par wydawały w 2018 r. średnio 1.276 euro miesięcznie, z kolei na trójkę dzieci – 1.770 euro.

    Wydatki rosną wraz z wiekiem dziecka

    Im starsze dzieci, tym wyższe koszty: pary posiadające jedno dziecko w wieku do 6 lat wydawały na nie 679 euro miesięcznie; w tym wieku dużą pozycję w strukturze wydatków stanowią koszty opieki nad dzieckiem.

    Rodzice wychowujący jedno dziecko w wieku od 12 do 18 lat wydawali na nie średnio 953 euro miesięcznie. To prawie o 300 euro więcej niż pary, na utrzymaniu których jest dziecko w wieku poniżej 6 lat. W przypadku starszych dzieci na znaczeniu zyskują wydatki na żywność oraz na spędzanie czasu wolnego, rozrywkę i kulturę – wyjaśniają statystycy.

    Duże różnice w poziomie wydatków uzależnione od sytuacji materialnej

    Należy podkreślić, że rodziny zamożne wydają na własne potomstwo w wielu dziedzinach życia wielokrotnie więcej niż rodziny biedniejsze. W 2018 r. rodzice o najniższych dochodach netto wydawali na swoje dziecko średnio 424 euro miesięcznie. Na drugim biegunie znalazły się rodziny o najwyższych dochodach, które wydawały prawie trzy razy więcej, a mianowicie 1.212 euro.

    Różnice są widoczne we wszystkich badanych dziedzinach życia, zwłaszcza w opiece zdrowotnej. Rodzice jedynaka należący do grupy o najniższych dochodach wydawali na opiekę zdrowotną w 2018 r. średnio 11 euro miesięcznie, podczas gdy rodzice należący do grupy 10 procent najzamożniejszych – aż 113 euro, czyli dziesięć razy więcej.

    Różnice w dochodach rodziców zauważalne są również w obszarze edukacji: rodzice z grupy 10 procent osób o najniższych dochodach wydawali średnio 9 euro miesięcznie na książki i przybory piśmiennicze dla dziecka, podczas gdy rodzice najzamożniejsi – 23 euro. Na kształcenie w tej pierwszej grupie wydawano 28 euro miesięcznie na dziecko, z kolei w grupie 10 procent najlepiej sytuowanych kwota ta była trzykrotnie wyższa i wynosiła 83 euro.

    Źródło: www.n-tv.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Marta

    Wszedzie dzieci kosztuja.A czym starsze tym bardziej.

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x