Miasto Halle położone w kraju związkowym Saksonia-Anhalt zamierza podjąć szereg nowych działań mających umożliwić skuteczniejszą walkę z przestępczością nieletnich. Urząd ds. młodzieży (niem. Jugendamt), kuratorium, poradnie dla młodzieży i policja mają zwrócić większą uwagę na młodzież, która sprawia szczególne problemy. Tamara Zieschang (CDU), minister spraw wewnętrznych, wspomniała w poniedziałek w Halle o wielokrotnych przestępcach, którzy odpowiadają za dużą część aktów przemocy w mieście.
Kluczową kwestią jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa
Nowa koncepcja przewiduje również stworzenie punktów kontaktowych dla ofiar, uproszczone postępowanie w sprawach nieletnich, oferty w zakresie poradnictwa zawodowego, a także ściślejszą współpracę między szkołami a policją – wyjaśniła Zieschang. Jeśli zajdzie taka potrzeba, policja mogłaby również przyjrzeć się bliżej poszczególnym klasom w danej szkole.
Centralnym punktem jest też zwiększenie poczucia bezpieczeństwa – podkreślił burmistrz Halle Egbert Geier (SPD). Chodzi między innymi o większą obecność funkcjonariuszy policji na ulicach miasta. Od połowy września zwiększono liczbę patroli w pobliżu szkół. Według Geiera, pierwsze informacje zwrotne – otrzymane między innymi od dyrektorów szkół – są pozytywne.
W grudniu zastosowane środki mają zostać poddane wnikliwej analizie
Przemoc ze strony młodzieży doprowadziła do pogorszenia bezpieczeństwa publicznego – czytamy w poniedziałkowym oświadczeniu władz miasta. Nowa koncepcja ma zatem zostać wdrożona tak szybko, jak to możliwe, „od jutra” – zadeklarowała Tamara Zieschang. W grudniu zastosowane środki mają zostać poddane wnikliwej analizie.
Pomimo wciąż przerażających danych dotyczących przestępczości nieletnich, poczyniono już kroki we właściwym kierunku – stwierdził Steffen Eckold, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Jak podkreślił, niektórzy wielokrotni przestępcy zostali już skazani. Zapadły wyroki w stosunku do dwunastu z nich. Według Eckolda, jeden z przestępców otrzymał wyrok pięciu lat więzienia bez zawieszenia. Skazani byli odpowiedzialni za dużą część przestępstw popełnionych w latach 2021-2022 – dodał rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości.
Sprawcy są coraz młodsi
Celem jest również dotarcie do źródła problemu przestępczości nieletnich – wyjaśniła minister spraw wewnętrznych Zieschang. Notoryczne nieobecności w szkole niekiedy kończą się wejściem na drogę przestępczą. Dlatego ważne jest, aby w takich sytuacjach odpowiednio wcześnie interweniować. Stąd w przyszłości, na podstawie rozporządzenia Ministerstwa Edukacji, naruszenia obowiązku szkolnego mają być zgłaszane prędzej, aby umożliwić szybszą reakcję urzędów ds. porządku i bezpieczeństwa publicznego.
Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, w tym roku do sierpnia włącznie zarejestrowano w Halle w sumie 518 przypadków brutalnych przestępstw popełnionych przez dzieci i młodzież. 305 z nich stanowiły umyślnie popełnione przestępstwa skutkujące uszkodzeniem ciała. Ponadto odnotowano 148 przypadków niebezpiecznego i ciężkiego uszkodzenia ciała oraz 57 przypadków rozboju.
Nie tylko w Saksonii-Anhalt odnotowano wzrost liczby przestępstw popełnianych przez nieletnich. Zjawisko to można zaobserwować w całych Niemczech – powiedziała Zieschang. Sprawcy są coraz młodsi. Przyczyny tego stanu rzeczy nie zawsze są oczywiste.
Źródło: www.rtl.de