RTL/ntv-Trendbarometer: wyniki badania opinii publicznej pokazują, że Niemcy wciąż są otwarci na uchodźców

    Pomimo gorącej debaty na temat kontroli granicznych, górnych limitów i deportacji, nadal zdecydowana większość Niemców opowiada się za przyjmowaniem osób uciekających przed wojną. Tak wynika z nowego badania opinii publicznej Trendbarometer przeprowadzonego na zlecenie RTL i ntv. Większość Niemców sprzeciwia się jednak przyjmowaniu osób, które przyjeżdżają do tego kraju, aby zapewnić sobie lepsze życie.

    Na pytanie, czy Niemcy powinny przyjmować uchodźców wojennych, 91 proc. respondentów odpowiedziało „zdecydowanie tak” lub „raczej tak”

    Na potrzeby nowego badania Trendbarometer, instytut Forsa porównał obecne dane z tymi z 2015 r. Na pytanie, czy Niemcy powinny przyjmować uchodźców wojennych, 91 proc. respondentów odpowiedziało „zdecydowanie tak” lub „raczej tak”. Osiem lat temu odsetek ten wyniósł 95 proc. Jednak proporcje uległy zmianie. Już tylko 60 proc. uczestników badania jest zdecydowanie za, podczas gdy w 2015 r. takiej odpowiedzi udzieliło 73 proc. ankietowanych. 31 proc. respondentów odpowiedziało „raczej tak”, a w 2015 r. odsetek ten wyniósł 22 proc.

    Inne powody migracji spotykają się z mniejszym zrozumieniem wśród Niemców. Prześladowania polityczne lub religijne są uzasadnionym powodem przyjęcia dla 81 proc. osób uczestniczących w badaniu Trendbarometer (48 proc. odpowiedziało „zdecydowanie tak”; 33 proc. – „raczej tak”). Osiem lat temu odsetek ten kształtował się na poziomie 83 proc. Wówczas większość (56 proc.) udzieliła odpowiedzi „zdecydowanie tak”, a 27 proc. – „raczej tak”.

    Mało zrozumienia dla migracji ekonomicznej

    Dla 39 proc. ankietowanych ucieczka z powodu głodu i klęsk żywiołowych jest zdecydowanie uzasadnionym powodem przyjęcia migrantów (w 2015 r. odpowiedzi „zdecydowanie tak” udzieliło 42 proc. respondentów). 35 proc. odpowiedziało „raczej tak”, tak samo jak w 2015 r. Z kolei osoby, które nie widzą perspektyw w swoim kraju ojczystym i chcą zapewnić sobie lepsze życie w Niemczech, spotykają się z niewielkim zrozumieniem ze strony większości uczestników badania przeprowadzonego przez instytut Forsa. 56 proc. ankietowanych twierdzi, że tacy imigranci „raczej nie” lub „zdecydowanie nie” powinni pozostać w Niemczech. 10 proc. (14 proc. w 2015 r.) opowiada się „zdecydowanie za” ich wpuszczaniem na terytorium Niemiec. 31 proc. ankietowanych odpowiedziało „raczej tak”.

    Zgodnie z Ustawą Zasadniczą Republiki Federalnej Niemiec (art. 16a), prawo do azylu mają osoby prześladowane. Według Federalnego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców (niem. Bundesamt für Migration und Flüchtlinge, BAMF), ubóstwo, wojny domowe, klęski żywiołowe, czy brak perspektyw zasadniczo nie stanowią więc podstawy do przyznania azylu na mocy art. 16a Ustawy Zasadniczej.

    Nadal jednak istnieje możliwość „ochrony uchodźców” i „ochrony uzupełniającej”, która pod pewnymi warunkami może być przyznawana także uchodźcom wojennym i osobom uciekającym przed wojną domową. Z kolei z migracją ekonomiczną obywateli państw spoza UE wiążą się zazwyczaj rygorystyczne wymogi.

    W badaniu Trendbarometer przeprowadzonym przez instytut Forsa na zlecenie RTL w dniach od 6 do 9 października 2023 r. wzięły udział 1.004 osoby. Margines błędu wynosi trzy punkty procentowe.

    Źródło: www.n-tv.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    4 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    4 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    RENCIŚCI

    NIEMCY przyjmują tysiącami dziennie na terenie kraju i stwarzają im warunki, zachęcają ich – A oni mają leprze warunki jak kobiety na rentach po 30 – 35 latach pracy – A jak już – Ci wszyscy powinni być umieszczani jak było 1988 – 1990 w ośrodkach z wyżywieniem bez Pieniędzy lub w wyznaczonym sklepie na zeszyt tylko jedzenie i mieli dziennie kieszonkowe 2,50 Marki – Do 3 miesięcy rozpatrzone miał o azyl – Nie dostał, wypad, jedynie na bilet powrotny – Dostawali pobyt tolerowany tzw. DULDUNG – Do 3 miesięcy sam musiał znajść sobie pracę i mieszkanie, po tym terminie… Czytaj więcej »

    CZARNOWIDZ

    ŻADNE OGRANICZENIA – ROZMOWY – KONTROLE GRANICZNE NIC NIE DADZĄ – o 2 – 3 lata za późno – Zapoczątkowała Merkel, bez WIZ, dokumentów, ponad Milion a teraz Setki Tysięcy – Będą przechodzić – Tysiącami dziennie, tak jest w Niemczech – Tylko Mur na Granicy UNII, na morzach – Jedyny ratunek dla Niemców, wyłapywać ich i z każdego miejsca zawracać – Nie przyjmować – Nie patrząc na żadne okoliczności, natychmiast wywozić do jego kraju pochodzenia – Był Mur, strzelali i tak przechodzili na druga stronę – Odsyłanie np. do Polski, kwestia czasu, będą wracać do Miliona swoich w Niemczech –… Czytaj więcej »

    Eustachy

    Co za fake. Rtl, ntv, pro7 to lewicowe media. Ich widzowie zgadzaja sie na wszystko – nawet na samozaglade… w ogole nie miarodajne badanie.

    Filip

    Dlaczego nie 100 procent? Za takie wyniki w Korei Północnej poleciałyby głowy. Ale poziom Rosji i Białorusi jak najbardziej… Tam jeszcze próbują poudawać demokrację, by mogli sobie kręcić lody z Europą.

    4
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x