Rada Europy: kobiety w Niemczech są niewystarczająco chronione przed przemocą

    Rada Europy dostrzega poważne braki w realizacji konwencji stambulskiej w Niemczech. Nie ma żadnego planu działania, aby zapobiec zabójstwom domowym.

    W Niemczech widać braki, jeśli chodzi o bezpieczeństwo kobiet

    Rada Europy stwierdziła poważne braki w ochronie kobiet i dziewcząt przed przemocą ze względu na płeć w Niemczech. Choć należy przyznać, że niektóre zmiany w niemieckim prawie karnym są godne pochwały, jak stwierdziła grupa ekspertów Rady Europy ds. zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (Grevio) w swoim pierwszym raporcie na temat Niemiec. Obejmują one na przykład wyraźną kryminalizację nadużyć opartych na technologii, takich jak cyberstalking lub nieuprawnione fotografowanie części ciała.

    Gremium wzywa do zapewnienia ofiarom przemocy dostępu do schronisk dla kobiet

    Poza tym Niemcy mają jeszcze wiele do zrobienia. Schroniska i poradnie dla kobiet są bardzo nierównomiernie rozmieszczone i rzadkie, zwłaszcza na obszarach wiejskich. W większych miastach istnieją usługi doradcze dla większości form przemocy, ale często z długimi listami oczekujących. Gremium domaga się, aby wszystkie kobiety – ofiary przemocy, miały swobodny dostęp do specjalnych schronisk dla ofiar przemocy domowej.

    Niezbędny jest ogólnokrajowy plan działań

    Potrzebna jest również większa liczba szkoleń, aby osoby mające do czynienia z ofiarami lub sprawcami przemocy mogły je rozpoznać. Eksperci wezwali ponadto do stworzenia mechanizmu kontroli zabójstw domowych. W ten sposób przeanalizowano by wszystkie zabójstwa kobiet na tle płciowym, aby określić, gdzie instytucje powinny reagować inaczej. W sumie do tej pory brakowało ogólnokrajowego planu działania, który jest przewidziany w  konwencji stambulskiej.

    Konwencja stambulska została opracowana przez Radę Europy w 2011 roku. Podpisując ją, Niemcy zobowiązały się do zapobiegania, ścigania i eliminowania przemocy wobec kobiet. Rada Europy monitoruje przestrzeganie praw człowieka w swoich 46 krajach członkowskich. Organizacja ta nie należy do UE.

    Źródło: www.zeit.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x