Niewykorzystany urlop nie przepada automatycznie po trzech latach – tak orzekł we wtorek w Erfurcie Federalny Sąd Pracy. Dotyczy to sytuacji, gdy pracodawcy nie zwrócą się w odpowiednim czasie do swoich pracowników o wykorzystanie urlopu i nie ostrzegą ich, że wkrótce ich prawo do urlopu może ulec przedawnieniu.
Na pracodawcy spoczywa obowiązek informowania o zaległym urlopie także pracowników długotrwale chorych
Na to przełomowe orzeczenie sądu czekało wielu pracowników w Niemczech, którzy toczą spór w sprawie zaległego urlopu wypoczynkowego, niekiedy sprzed wielu lat. Wtorkowa decyzja Federalnego Sądu Pracy wzmacnia ich pozycję.
Pracodawca ma obowiązek informowania o zaległym urlopie również tych pracowników, którzy są przez dłuższy czas nieobecni w pracy z powodu choroby. Dotychczas groziła im utrata urlopu niewykorzystanego także w roku, w którym przebywali na chorobowym, po upływie 15 miesięcy od zakończenia roku kalendarzowego. Zgodnie z wydanym orzeczeniem, nie ma to już zastosowania.
Jeżeli pracodawca nie dopełni obowiązku poinformowania pracowników o zbliżającym się terminie przedawnienia prawa do urlopu, uprawnienie do płatnych dni wolnych nie przepada
Federalny Sąd Pracy wydając powyższe orzeczenie wykonał decyzję Trybunału Sprawiedliwości UE z września, zgodnie z którą pracodawcy muszą odgrywać aktywną rolę, a nie bezczynnie się przyglądać jak wygasa prawo pracownika do urlopu wypoczynkowego. Jeśli nie dopełnią tego obowiązku, uprawnienie do płatnego czasu wolnego nie ulega przedawnieniu.
Dwie kobiety z Nadrenii Północnej-Westfalii złożyły skargę do sądów najwyższej instancji w Niemczech i w Europie. Chodziło między innymi o 101 dni niewykorzystanego urlopu z kilku lat, a także 14 dni pozostałego urlopu po długotrwałej chorobie.
Źródło: www.bild.de