Premier Saksonii Michael Kretschmer domaga się zmian w polityce wobec uchodźców: „Najwyższy czas na odważne decyzje”

    Premier Saksonii Michael Kretschmer (CDU) opowiedział się za twardym kursem w polityce wobec uchodźców. „Potrzebujemy potężniejszych narzędzi i skutecznych umów dotyczących odsyłania osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone, jak również nielegalnych imigrantów” – powiedział Kretschmer w wywiadzie dla gazety Die Welt. „Najwyższy czas na odważne decyzje” – stwierdził.

    Premier Saksonii: liczba osób przybywających do Niemiec jest obecnie „po prostu zbyt duża”

    Kretschmer zaproponował utworzenie komisji, w której powinny być reprezentowane różne grupy polityczne i społeczne. „Komisja ta opracowałaby propozycję, za którą mógłby się opowiedzieć rząd federalny i rządy poszczególnych krajów związkowych i która mogłaby również obejmować zmianę ustawy zasadniczej” – kontynuował polityk CDU. Powiedział, że organ ten powinien zająć się poziomem świadczeń socjalnych dla uchodźców, które są bardzo zróżnicowane w całej Europie.

    Uzasadniając swój postulat, premier wskazał na rosnące „napięcia” i „frustracje” w Niemczech. „To nie skończy się dobrze, jeśli pozwolimy, by wszystko pozostało tak jak jest” – ostrzegł. Według premiera Saksonii, liczba osób przybywających do Niemiec jest obecnie „po prostu zbyt duża”. Szkoły i przedszkola są przeciążone, brakuje mieszkań i nie ma wystarczającej liczby kursów językowych – stwierdził.

    Słowa krytyki pod adresem Kretschmera

    Clara Anne Bünger, deputowana do Bundestagu z ramienia Partii Lewicy, skrytykowała na Twitterze słowa premiera Saksonii. Jej zdaniem mogą one podsycać nienawiść do ludzi, „którzy są identyfikowani jako uchodźcy”. Kretschmer jest „zagrożeniem dla naszej demokracji” – stwierdziła Clara Anne Bünger.

    Polityk FDP Stephan Thomae w rozmowie z Die Welt zauważył, że na łączną liczbę 228.000 decyzji w sprawie azylu wydanych w 2022 roku, tylko w 0,8 proc. przypadków przyznano azyl na podstawie art. 16a ustawy zasadniczej. Zdecydowana większość decyzji o udzieleniu azylu została podjęta na podstawie konwencji genewskiej dotyczącej statusu uchodźców. Według niego pokazuje to, że zmiana ustawy zasadniczej nie odniosłaby „praktycznie żadnego skutku”. „Rzecz w tym, by bardziej konsekwentnie rozróżniać między ludźmi, którzy są naprawdę prześladowani z powodów politycznych lub uciekają przed wojną i wojną domową, a ludźmi, w przypadku których nic takiego nie ma miejsca” – powiedział Thomae.

    Kretschmera poparł natomiast lider AfD Tino Chrupalla. „Podstawowe prawo do azylu powinno być zakwestionowane, jeśli nie działa już w interesie niemieckich obywateli” – powiedział polityk w rozmowie z Die Welt. Chrupalla oskarżył jednak Kretschmera o to, że przed przyszłorocznymi wyborami do Landtagu w Saksonii próbuje zdobyć punkty poprzez kopiowanie postulatów partii AfD.

    Źródło: www.zeit.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Marta

    Oczywiscie,zmniejszyc naplyw!!!
    Prawie polowa ludnosci ( ta sa 41%) przebywajacych w Niemczech,to sa bezrobotni emigranci pobieraja zasilki za nic!!!
    Dostaja bezplatna opieke zdrowotna,nie placa za mieszkania,( my pracujacy ich utrzymujemy).
    A nam osobom pracujacym, placacym PODATKI pod gorke robia!!!!
    Nie wspomne,o rodowitych Niemczech!!!!!
    Oni dostaja glodowe emerytury,kaza do 70 pracowac!!!!!
    Bo przeciez,ktos musi utrzymywac NIEROBOW!!!!!!!

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x