Zgodnie z nowym prawem do samostanowienia, każdy, kto chce w przyszłości zmienić swoją płeć i imię, musi zarejestrować to w urzędzie stanu cywilnego z trzymiesięcznym wyprzedzeniem. Nowe prawo wchodzi w życie 1 listopada. Oznacza to, że każdy, kto zarejestruje się w urzędzie stanu cywilnego teraz, może zmienić swoje imię i płeć przed upływem terminu. Jak dokładnie działa zmiana? Poprzez tak zwaną „deklarację samostanowienia”, którą należy złożyć w urzędzie stanu cywilnego. W oświadczeniu tym osoba zapewnia, że wybrany wpis płci lub usunięcie wpisu płci i nowo wybrane imię najlepiej odpowiadają jej tożsamości płciowej. Osoba musi również oświadczyć, że zrozumiała konsekwencje zmiany i że jest zobowiązana do zmiany imienia. Na przykład, jeśli nazywasz się Kai, czyli imieniem, które jest używane dla obu płci, możesz nadal nazywać się Kai. Ale jeśli masz wyraźnie żeńskie lub wyraźnie męskie imię i zmienisz wpis płci na przeciwny, musisz również zmienić imię.
Czy można zmienić tylko imię bez wpisywania płci?
Nie. Prawo do samostanowienia jest skierowane wyłącznie do osób trans, inter i niebinarnych. Zmiana imienia wynika ze zmiany wpisu dotyczącego płci.
Na czym polega prawo do samostanowienia?
Prawo do samostanowienia ułatwia osobom trans, inter i niebinarnym zmianę wpisu dotyczącego płci i imienia. Wcześniej musiał o tym decydować sąd, ale w przyszłości będzie to możliwe poprzez złożenie oświadczenia w urzędzie stanu cywilnego, a wpisy „męski”, „żeński” i „inny” będą nadal obowiązywać. Można również całkowicie usunąć wpis dotyczący płci. Zmianę należy zarejestrować w urzędzie stanu cywilnego z trzymiesięcznym wyprzedzeniem. Jeśli po upływie sześciu miesięcy nadal nie złoży się oświadczenia, rejestracja wygaśnie.
Dlaczego nowa ustawa jest w ogóle potrzebna?
Ustawa zasadnicza chroni prawo do samostanowienia płci, co wielokrotnie potwierdził Federalny Trybunał Konstytucyjny. Jednak obecne prawo utrudnia osobom, których to dotyczy, wprowadzanie zmian: do tej pory, aby zmienić wpis dotyczący płci, wymagane były dwa raporty od dwóch różnych ekspertów. Ostatecznie decyzja była podejmowana przez sąd, a wiele osób, których to dotyczyło, uznało tę ocenę za szczególnie stresującą. Nawet niektórzy eksperci są raczej sceptyczni: na przykład Niemieckie Stowarzyszenie Psychoterapeutów wypowiedziało się przeciwko ekspertyzom i uważa, że lepiej byłoby uzależnić wpis płci od postrzegania płci przez osobę składającą wniosek.
Jakie przepisy mają zastosowanie do małoletnich?
Małoletni w wieku do 14 lat nie mogą złożyć „oświadczenia o samostanowieniu własnym”, ale mogą to zrobić ich rodzice lub opiekunowie. Małoletni w wieku 14 lat i starsi mogą samodzielnie złożyć oświadczenie o zmianie, ale tylko za zgodą rodziców lub opiekunów. Jeśli nie wyrażą oni zgody, małoletni w wieku powyżej 14 lat mogą złożyć wniosek do sądu rodzinnego. Sąd wyznacza standard najlepszego interesu dziecka, tj. sprawdza, co byłoby lepsze dla danej osoby i co spowodowałoby jej większe lub mniejsze cierpienie. Jeśli sąd rodzinny zastosuje się do życzeń małoletniego w wieku 14 lat lub starszego, może unieważnić decyzję rodziców lub opiekunów.
Czy prawo do samostanowienia obejmuje również interwencje medyczne?
Nie, nie chodzi w ogóle o środki medyczne, tj. zmianę płci hormonalnie lub chirurgicznie. Ilu osób w Niemczech to dotyczy? Jest to raczej niewielka grupa, która otrzymuje teraz możliwość decydowania o własnej płci. Federalne Ministerstwo ds. Rodziny spodziewa się 4 000 wniosków rocznie. W poprzednich latach, pod rządami starego prawa, rocznie dokonywano nieco ponad 3000 zmian płci i/lub imion.
źródło: tagesschau.de
Gdy choroby i zaburzenia psychiczne zaczynają stanowić prawo, oznacza to zaawansowanie upadku danego państwa.