Niewielkie liczby zakażeń koronawirusem, zwykle łagodny przebieg choroby i korzystne prognozy sprawiają, że w Niemczech znoszone są ostatnie wciąż obowiązujące obostrzenia mające chronić obywateli przed COVID-19. Od czwartku firmy i organy administracji są już zwolnione z obowiązku stosowania środków bezpieczeństwa i higieny pracy wprowadzonych w związku z pandemią. A w autobusach i pociągach pasażerowie nie muszą już zakrywać ust i nosa. Niezależnie od tego, jeszcze do 7 kwietnia w całych Niemczech będzie obowiązywał wymóg noszenia maseczek w placówkach medycznych i w domach opieki. Nie zrezygnowano z niego, aby nadal chronić osoby z grup wysokiego ryzyka.
Meklemburgia-Pomorze Przednie zniesie obowiązek izolacji osób zakażonych dopiero na początku marca
Badenia-Wirtembergia, Bawaria, Hesja, Nadrenia-Palatynat, Saara i Szlezwik-Holsztyn już wcześniej zniosły obowiązek izolacji osób, które uzyskały pozytywny wynik testu na koronawirusa. Także w Hamburgu, Nadrenii Północnej-Westfalii, Dolnej Saksonii, Bremie, Saksonii-Anhalt, Saksonii i Turyngii (w tych dwóch ostatnich krajach związkowych od 3 lutego) osoby zakażone koronawirusem nie muszą już pozostawać w domu przez wiele dni lub liczyć na negatywny wynik testu po pięciu dniach, zanim znów będą mogły wyjść na zewnątrz. Meklemburgia-Pomorze Przednie pójdzie w ich ślady dopiero na początku marca. W tych landach dotychczasowy wymóg izolacji zastępują obowiązkowe środki ochronne dla osób, które uzyskały pozytywny wynik testu na COVID-19.
Natomiast osoby pracujące w placówkach służby zdrowia, domach spokojnej starości i domach opieki, a także w opiece ambulatoryjnej, mogą wznowić pracę dopiero po uzyskaniu negatywnego wyniku szybkiego testu lub testu PCR albo pozytywnego wyniku testu, który jednak wskazuje na to, że nie zarażają już one innych – informuje Verbraucherzentrale.de. Test można wykonać najwcześniej w piątym dniu. Zanim się do niego przystąpi, musi upłynąć 48 godzin bez objawów.
Obowiązek izolacji nadal ma zastosowanie w Berlinie i Brandenburgii
Mieszkańcy Berlina i Brandenburgii, u których stwierdzono zakażenie koronawirusem, w dalszym ciągu muszą poddawać się izolacji domowej. Jeżeli po pięciu dniach wykonają samodzielnie test na koronawirusa i uzyskają wynik negatywny, mogą zakończyć izolację i ponownie uczestniczyć w życiu społecznym.
Bez względu na obowiązujące przepisy, zdecydowanie zaleca się, aby w przypadku zakażenia koronawirusem i wystąpienia objawów choroby, w dalszym ciągu postępować tak jak dotychczas, czyli pozostać w domu i wziąć zwolnienie lekarskie.
Ponadto warto przypomnieć, że osoby zakażone, u których nie występują objawy, także mogą zarażać innych. Dotyczy to zarówno osób zaszczepionych, jak i niezaszczepionych. Jeśli nie stosują one środków ochronnych, mogą narażać na niebezpieczeństwo osoby z grup wysokiego ryzyka. Dlatego w dalszym ciągu wskazane jest noszenie maseczek w pomieszczeniach zamkniętych (poza własnym mieszkaniem).
Źródło: ntv