Powiązanie z oczekiwaną długością życia: ekonomistka Veronika Grimm wzywa do automatycznego podnoszenia wieku emerytalnego w Niemczech

    W debacie na temat przyszłości systemu emerytalnego w Niemczech, ekonomistka Veronika Grimm opowiada się za automatycznym podnoszeniem wieku emerytalnego wraz ze wzrostem oczekiwanej dalszej długości trwania życia. „Należy powiązać wiek przechodzenia na emeryturę z przewidywaną średnią długością życia” – powiedziała gazetom grupy medialnej Funke. Według niej w przyszłości mogłaby obowiązywać następująca zasada: jeśli oczekiwana długość życia wzrośnie o rok, to dwie trzecie tego dodatkowego roku byłyby „doliczane” do okresu pracy zarobkowej, a jedna trzecia do okresu emerytalnego.

    Wiek uprawniający do wypłaty emerytury w pełnej wysokości jest w Niemczech stopniowo podnoszony z 65 do 67 lat

    Zdaniem członkini Niemieckiej Rady Ekspertów Ekonomicznych (niem. Sachverständigenrat zur Begutachtung der gesamtwirtschaftlichen Entwicklung) – ciała doradczego rządu i parlamentu niemieckiego – powinny istnieć wyjątki w przypadku problemów zdrowotnych. Grimm podkreśliła również, że w obliczu niedoboru wykwalifikowanych pracowników, „tendencja do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę” nie powinna się dłużej utrzymywać. „Musimy zadbać o to, by ludzie chcieli i mogli pracować dłużej, tj. by rzeczywisty wiek przechodzenia na emeryturę był wyższy”. Grimm nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że konieczne jest dalsze podnoszenie ustawowego wieku emerytalnego w Niemczech.

    Zgodnie z obecnie obowiązującym stanem prawnym, wiek emerytalny uprawniający do wypłaty emerytury w pełnej wysokości będzie stopniowo podnoszony z 65 do 67 lat. Urodzeni w 1964 r. będą pierwszym rocznikiem, który będzie musiał pracować do 67 lat. Pomysł powiązania ustawowego wieku emerytalnego z oczekiwaną długością życia został niedawno przedstawiony przez CDU. Partia pracuje obecnie nad nowym programem politycznym. Z kolei koalicja sygnalizacji świetlnej, czyli koalicja rządowa złożona z SPD, Zielonych oraz FDP, jak dotąd wyklucza dalsze podwyższanie wieku emerytalnego.

    Scholz przeciwny dalszemu podnoszeniu wieku emerytalnego

    Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wyraził przekonanie, że obecnie nie widzi konieczności dalszego podwyższania wieku emerytalnego. „Ci, którzy teraz kończą szkołę w wieku 17 lat, mają przed sobą pięćdziesiąt lat pracy. Myślę, że to wystarczy”. Dodał, że jeśli ktoś chce pracować dłużej, powinien mieć taką możliwość – „ale nie dlatego, że musi, ale dlatego, że może”.

    Niedawno minister finansów Badenii-Wirtembergii Danyal Bayaz ostrzegł, że standardowy wiek emerytalny wynoszący 67 lat nie będzie możliwy do utrzymania, jeśli poziom dobrobytu miałby pozostać niezmieniony. Jego zdaniem w wielu zawodach możliwe jest wydłużenie okresu aktywności zawodowej.

    Źródło: www.n-tv.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    5 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    5 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Marta

    Do 80 ki wiek emerytalny podnieść!!!!!
    Ktoś musi na gości papuziastych darmozjadów zapierd*c!!!!!!!
    A oni od czasu do czasu z nudów coś wysadzą,zamord**ją kogoś, zgwał***ca…
    A ty biały niewolniku zapie****j!!!!!!!

    Krzysztof

    Państwo powinno mieć dochody własne na poziomie pozwalającym uzupełniać ewentualne deficyty w funduszu emerytalnym. Obowiązkowa praca ok. 50 lat to przesada a wręcz dożywocie i nowa forma niewolnictwa. Urzędnicy i politycy UE mają wiek emerytalny 65 lat i kolosalne odprawy często roczne. Gdzie to równouprawnienie ? To że wiek życia się wydłuża to zasługa każdego z nas a nie urzędu rentowego. Więc to my pracujemy na to że dłużej żyjemy i chcemy dłużej korzystać z wolności jaką daje godziwa emerytura. Stąd takie protesty we Francji bo to kraj wolnościowy…

    Jözeff

    Mogą zmienić próg emerytalny na 200 lat, przy obecnych zmianach klimatu, polityki, i ekonomii, mamy max 20 lat zanim wszystko padnie.

    RENCIŚCI

    BERLIN – Nie żebyś pracował dłużej – Tu chodzi o to aby jak najdłużej nie dać wcześniej Renty – TAK RZĄD OKRADA STARSZYCH LUDZI – np. małżeństwo przepracowali np. po 42 lata i z jakiegoś powodu nie mogą pracować dalej i przechodzą na zasiłek a wyrobili sobie renty np. po 1 500 Euro – czyli razem 3 000 Euro – Ale nie dostaną tych rent i musza czekać do swoich lat – Czyli będą oboje siedzieć na zasiłku za około 1 500 Euro – Nawet jak któryś pójdzie do pracy, to o zarobioną sumę obniżą zasiłek – Nie chodzi o… Czytaj więcej »

    Filip

    No i mądrze można coś napisać? Jak widać można.

    5
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x