Po ewakuacji z Kabulu: Afgańczycy objęci amerykańskim programem ochrony ubiegają się o azyl w Niemczech

    Podczas misji ewakuacyjnej w Kabulu USA wykorzystywały Ramstein Air Base – największą amerykańską bazę lotniczą w Europie – jako przystanek dla ewakuowanych. Jednak niektórzy Afgańczycy objęci amerykańskim programem ochrony chcą teraz pozostać w Niemczech.

    Dotychczas wpłynęło około 130 wniosków o azyl

    Według informacji podanych przez SPIEGEL, niemieckie urzędy rejestrują coraz większą liczbę Afgańczyków, którzy zostali przetransportowani amerykańskimi samolotami z Kabulu do bazy lotniczej Ramstein, a teraz ubiegają się o azyl w Niemczech. Do tej pory odnotowano około 130 takich wniosków o azyl od Afgańczyków, którzy tak naprawdę są objęci amerykańskim programem ochrony lokalnych współpracowników oraz innych zagrożonych Afgańczyków.

    Jak na razie skala tego zjawiska jest niewielka. Są to w większości Afgańczycy, którzy mają krewnych w Niemczech i dlatego szukają tu azylu. Amerykańscy dyplomaci powiedzieli, że liczba ta jest niezwykle niska, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że obecnie w bazie lotniczej Ramstein na dalszą podróż do USA czeka prawie 25 tysięcy Afgańczyków.

    USA sprowadziły już do Stanów Zjednoczonych kilka tysięcy Afgańczyków oczekujących na transfer w bazie w Niemczech. Przeciętnie przebywają oni w Ramstein zaledwie jeden, dwa dni. Rząd USA dysponuje wieloma odrzutowcami dla cywilów, które codziennie kursują między Ramstein a USA.

    Mimo to władze niemieckie z niepokojem obserwują rosnącą liczbę wniosków o azyl składanych przez Afgańczyków z Ramstein. Szczególnie w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych istnieją obawy, że wśród Afgańczyków rozejdzie się wieść, że mogą pozostać w Niemczech, co mogłoby spowodować lawinowy przyrost wniosków o azyl.

    Amerykańska baza Ramstein pęka w szwach

    Obecnie z powodu akcji ewakuacyjnej amerykańska baza Ramstein jest przepełniona. Według amerykańskich dyplomatów, w namiotach zakwaterowanych jest około 25 tysięcy Afgańczyków. Liczba ta zmienia się codziennie, ponieważ regularnie przylatują tu kolejne samoloty z uratowanymi z Doha, a jednocześnie z Ramstein odlatują samoloty do USA. W środę bazę odwiedzi sekretarz stanu USA Alexander Blinken. Do Ramstein ma wtedy przyjechać także minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas.

    Źródło: www.spiegel.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x