Pilotażowy projekt na A81 w Niemczech: pierwszy dach solarny nad autostradą już prawie gotowy

    Wkrótce po raz pierwszy dach solarny przy niemieckiej autostradzie będzie produkował energię elektryczną. Jak poinformowało Federalne Ministerstwo Transportu przy okazji wizyty ministra Volkera Wissinga (FDP) w dniu 27 czerwca 2023 r., projekt pilotażowy na autostradzie A81 w miejscu obsługi podróżnych Hegau-Ost jest bliski ukończenia. Oczekuje się produkcji energii na poziomie do 40.000 kWh rocznie, co odpowiada zużyciu dziesięciu czteroosobowych gospodarstw domowych.

    Powierzchnia dachu z modułów fotowoltaicznych o wymiarach 12 x 14 metrów spoczywa na konstrukcji z dźwigarów stalowych i znajduje się na wysokości około 5,50 metra nad jezdnią biegnącą równolegle do autostrady A81, na terenie Rastanlage Hegau Ost. Instalacja zostanie ukończona w lipcu.

    Pilotażowy projekt na autostradzie A81 został przygotowany przez trzy instytuty badawcze

    Według urzędu odpowiedzialnego za projekt w Hegau (Bundesamt für Straßenwesen, BASt), jego celem jest „pokazanie, że taka konstrukcja jest opłacalna i możliwa do zbudowania w rzeczywistych warunkach drogowych i może być eksploatowana w sposób ciągły, przy czym zdolność do wytwarzania energii odnawialnej nie jest tutaj na pierwszym planie”.

    Jak poinformowało ministerstwo, pilotażowy projekt na autostradzie A81 ogłoszony w lutym 2022 r. został przygotowany przez instytuty badawcze Fraunhofer ISE (z Freiburga) oraz Forster FF i Austrian Institute of Technology (oba z Austrii). Konsorcjum otrzymało zlecenie w ramach wspólnych badań dotyczących infrastruktury transportowej trzech sąsiadujących krajów: Niemiec, Austrii i Szwajcarii.

    Należy spodziewać się wysokich kosztów

    Póki co BASt nie zakłada, że w przyszłości dachy solarne nad niemieckim autostradami będą zjawiskiem powszechnym. Nie należy się tego spodziewać w perspektywie średnioterminowej, między innymi ze względu na koszty. Na początek prawdopodobnie będą one umieszczane w wybranych punktach, na przykład przy wjazdach i zjazdach na parkingi, przy wjazdach do tuneli, mostach lub na krótkich odcinkach autostrad.

    Według ministerstwa, dach solarny nad autostradą jest zasadniczo przydatny tam, gdzie można bezpośrednio wykorzystać energię elektryczną, na przykład w pobliżu tuneli lub miejsc odpoczynku.  Obecnie opracowywany jest wykaz wszystkich potencjalnych lokalizacji.

    Źródło: www.golem.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x