Orzeczenie niemieckiego sądu: Pracownicy na Minijob nie mają prawa do wynagrodzenia podczas zamknięcia z powodu koronawirusa

    Czy pracownicy zatrudnieni w Niemczech na tzw. Minijob mogą domagać się wypłaty wynagrodzenia, nawet jeśli ich praca nie należy do tzw. zawodów o znaczeniu systemowym? Federalny Sąd Pracy wydał w środę orzeczenie w tej sprawie.

    Orzeczenie Federalnego Sąd Pracy w Niemczech niekorzystne dla pracowników na Minijob

    Zgodnie z orzeczeniem Federalnego Sądu Pracy, zamknięcie działalności gospodarczej z powodu koronawirusa w celu opanowania pandemii, nie jest częścią ogólnego ryzyka biznesowego dla przedsiębiorców. W ten sposób te ostatnie nie ponoszą również ryzyka utraty pracy przez pracowników zatrudnionych w mniejszym wymiarze godzin (Minijob) i nie są zobowiązane do wypłacania im w tym czasie wynagrodzenia. Jest to pierwszy tego typu spór związany z pandemią koronawirusa, który był rozpatrywany przez Federalny Sąd Pracy.

    Kobieta nie była już potrzebna pracodawcy

    Konkretnie sprawa dotyczyła kobiety z Dolnej Saksonii. Wcześniej pracowała jako pracownik w sklepie z maszynami do szycia i akcesoriami jako sprzedawczyni. Na polecenie władz, podczas pierwszej blokady w zeszłym roku, sklep musiał pozostać zamknięty przez cały kwiecień. Kobieta nie była już potrzebna jako sprzedawczyni. Zażądała jednak 432 euro netto, które uzgodniła z pracodawcą jako wynagrodzenie za swoją pracę.

    Dwie instancje wcześniej orzekły na korzyść sprzedawczyni

    To państwo musi zrekompensować straty finansowe spowodowane przez interwencję państwa w walce z pandemią, orzekli sędziowie najwyższego sądu pracy w Niemczech. Dokonano tego częściowo poprzez ułatwienie dostępu do świadczeń z tytułu pracy w niepełnym wymiarze godzin. Nie dotyczyło to jednak powódki z Dolnej Saksonii jako osoby zatrudnionej na Minijob – w tym zakresie istniały „luki w systemie regulacji podlegających ubezpieczeniu społecznemu”. W dwóch pierwszych instancjach sędziowie orzekali na korzyść powódki.

    Kurzarbeit nie należy się pracownikom zatrudnionym na Minijob

    Pracownicy zatrudnieni na Minijob to pracownicy z miesięcznym wynagrodzeniem nie wyższym niż 450 euro lub zatrudnieni na okres nie dłuższy niż 70 dni w roku kalendarzowym. Nie płacą oni składek na ubezpieczenie społeczne. Według danych Niemieckiego Stowarzyszenia Handlu Detalicznego (HDE) na początku roku w samym tylko sektorze detalicznym pracowało około 808 000 osób zatrudnionych na Minijob. W przeciwieństwie do pracowników zatrudnionych w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy, nie można ich zatrudniać w ramach Kurzarbeit.

    źródło: www.ndr.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x