Rozszerza się ognisko zachorowań na gruźlicę w szkole pielęgniarskiej i w domu opieki w Chemnitz. Do tej pory zaraziło się już około 25 osób!
Gruźlica to choroba zakaźna, którą trzeba leczyć
Jak dotąd w trzecim co do wielkości mieście Saksonii przebadano łącznie 75 osób, które miały kontakt ze studentką pielęgniarstwa, która zachorowała na gruźlicę. U jednej trzeciej z nich stwierdzono zakażenie – poinformowała w czwartek administracja miasta.
Na szczęście nie jest tak, że w wyniku zakażenia automatycznie rozwija się choroba. Jednak u jednej z osób, która miała bliski kontakt z chorą studentką, także stwierdzono gruźlicę płuc. To choroba zakaźna, którą trzeba leczyć.
Dlatego urząd ds. zdrowia poszukuje teraz kolejnych osób, które miały kontakt z zakażoną. Dotyczy to zwłaszcza osób ze szkoły pielęgniarskiej i domu opieki.
W dotychczas przeprowadzonych badaniach stwierdzono jeszcze dwa przypadki podejrzenia gruźlicy – podał urząd. Są one obecnie diagnozowane w szpitalu, dlatego nie można jeszcze podać dokładnych informacji na ten temat.
W 2021 roku w Niemczech odnotowano niecałe 3.900 przypadków zachorowań na gruźlicę
Choroba jest wywoływana przez bakterie i podlega obowiązkowi zgłoszenia. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj drogą kropelkową przez układ oddechowy. Źródłem zakażenia jest prątkujący chory na płucną postać gruźlicy. Gdy taki chory np. kaszle lub kicha, powstają bardzo małe kropelki, które unoszą się w powietrzu. To, czy dojdzie do zakażenia, zależy m.in. od tego, jak długi i intensywny był kontakt z osobą chorą oraz jak bardzo dana osoba jest podatna na zakażenie – podaje Federalne Centrum Edukacji Zdrowotnej (niem. Bundeszentrale für gesundheitliche Aufklärung).
Według danych Instytutu Roberta Kocha, w ostatnich latach liczba nowych zachorowań w Niemczech spadła. W 2021 roku było ich nieco poniżej 3.900.
Źródło: Bild
Karli no no szybko szczepiona. Bądź pierwszy!