Miliony pracowników w Niemczech mogą już cieszyć się z podwyżki wynagrodzeń. Od października płaca minimalna wzrosła z 10,45 do 12 euro za godzinę. Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania z tym związane.
O ile wzrosła płaca minimalna w Niemczech?
Z dniem 1 października płaca minimalna w Niemczech wzrosła z 10,45 euro do 12 euro za godzinę. To podwyżka o prawie 15 procent. Od początku roku wzrost płacy minimalnej wyniósł około 22 procent.
Ile osób skorzysta z podwyżki płacy minimalnej w Niemczech?
6,64 mln – a przynajmniej tylu pracowników zarabiało dotąd mniej niż 12 euro za godzinę. Tak wynika z badania Instytutu Nauk Ekonomicznych i Społecznych Fundacji im. Hansa Böcklera prowadzonej przez największą w Niemczech federację związków zawodowych DGB. Z tej liczby 3,5 mln to kobiety, a 2,7 mln to mężczyźni.
Kto skorzysta najbardziej? Osoby zatrudnione na pełen etat, pracujące w niepełnym wymiarze godzin, a może „minijobberzy”?
Jeśli chodzi o wymiar czasu pracy, sprawa wygląda następująco: na podwyżce płacy minimalnej zyska 1,4 mln pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy, 1,8 mln osób pracujących na część etatu i 3 mln osób zatrudnionych w ramach Minijob.
Czy wzrost płacy minimalnej ma coś wspólnego z obecnym kryzysem?
Nie, koalicja rządząca w Niemczech planowała podwyżkę płacy minimalnej jeszcze przed atakiem Rosji na Ukrainę i późniejszym kryzysem energetycznym. Niemniej, inflacja i obawy o przystępność cen energii odegrały główną rolę w ostatecznej debacie nad podwyżką w Bundestagu w czerwcu. Kilku deputowanych ostrzegało wówczas, że eksplozja cen zagrozi egzystencji wielu ludzi. W międzyczasie koalicja wprowadziła jednak także inne ulgi dla obywateli.
W których branżach podniesienie płacy minimalnej będzie najbardziej odczuwalne?
W branży gastronomicznej ma to wpływ na ponad 60 procent wszystkich stosunków pracy. Według danych rządu federalnego, w rolnictwie i leśnictwie 46 procent zatrudnionych zarabiało dotąd poniżej 12 euro za godzinę. W sektorze nieruchomości i w branży mieszkaniowej wzrost płacy minimalnej wpłynie na wynagrodzenia 32 procent zatrudnionych, natomiast w sektorze transportu i gospodarki magazynowej odczuje go 29 procent pracowników.
Jak partnerzy społeczni oceniają wzrost płacy minimalnej w Niemczech?
Za podwyżką od dawna opowiadała się Federacja Niemieckich Związków Zawodowych (niem. Deutscher Gewerkschaftsbund, DGB). Ostatnio członek zarządu DGB Stefan Körzell określił ten ruch jako „iskierkę nadziei w tych trudnych czasach”. Z kolei związek pracodawców BDA skrytykował projekt ustawy o podniesieniu płacy minimalnej autorstwa ministra pracy Hubertusa Heila. Nie chodziło przy tym o sam poziom płac, ile o fakt, że obecnie to ustawodawca decyduje o wysokości wynagrodzeń, a nie pracodawcy i związki zawodowe.
Jaką rolę przy ustalaniu płacy minimalnej odgrywają partnerzy społeczni?
Zwykle odgrywają centralną rolę. Zasiadają w komisji ds. płacy minimalnej (niem. Mindestlohnkommission). To gremium zazwyczaj proponuje cykliczne podwyżki płacy minimalnej. Ustawowa podwyżka do 12 euro za godzinę wykracza poza ten standardowy mechanizm. Jednak zgodnie z obietnicą koalicji, w przyszłości o kolejnych zmianach ma znów decydować komisja ds. płacy minimalnej.
Źródło: www.tagesschau.de
MiniJob to 12 netto minimum? (Na rekę) ???