Niemiecki rząd przyjął projekt ustawy o podstawowym zasiłku na dziecko

    Jest on uważany za centralny projekt w walce z ubóstwem dzieci w Niemczech: rząd federalny przyjął projekt ustawy dotyczącej podstawowego zasiłku na dziecko (niem. Kindergrundsicherung). Jednak jego wdrożenie zajmie sporo czasu.

    Kindergrundsicherung ma łączyć w sobie dotychczasowe świadczenia, takie jak zasiłek Kindergeld, świadczenia na dzieci przyznawane w ramach Bürgergeld (tzw. dochodu obywatelskiego), a także dodatek Kinderzuschlag

    Po miesiącach sporów rząd federalny dał zielone światło dla realizacji opracowanego przez siebie planu walki z ubóstwem dzieci w Niemczech. Gabinet zatwierdził projekt ustawy minister ds. rodziny Lisy Paus w sprawie podstawowego zasiłku na dziecko. Projekt trafi teraz do Bundestagu. Według SPD, głosowanie w Bundesracie planowane jest dopiero na 2 lutego 2024 r.

    Kindergrundsicherung ma łączyć w sobie dotychczasowe świadczenia, takie jak zasiłek Kindergeld, świadczenia na dzieci przyznawane w ramach Bürgergeld (tzw. dochodu obywatelskiego), a także dodatek Kinderzuschlag. Dzięki większej przejrzystości i wdrożeniu centralnej platformy, ma być możliwe dotarcie do wielu rodzin, które z powodu niewiedzy lub obciążeń biurokratycznych do tej pory nie ubiegały się o należne im pieniądze. Polityk Partii Zielonych Lisa Paus zakłada, że do 2028 r. koszty wzrosną do sześciu miliardów euro, a więc ponad dwukrotnie, ponieważ więcej rodzin będzie korzystać ze świadczeń.

    W ostatnich tygodniach plan ten wielokrotnie prowadził do sporów w rządzie koalicyjnym. W szczególności federalny minister finansów Christian Lindner (FDP) i federalna minister ds. rodziny Lisa Paus (Zieloni) spierali się o kwestie związane z jego finansowaniem, ale ostatecznie pod koniec sierpnia udało im się dojść do porozumienia. Rząd szacuje, że w 2025 r., czyli w roku, w którym ma zostać wprowadzony podstawowy zasiłek na dziecko, dodatkowe koszty wyniosą około 2,4 mld euro.

    Federalna Agencja Pracy: podstawowy zasiłek na dziecko może zostać wprowadzony „w trakcie” 2025 r.

    Federalna Agencja Pracy (niem. Bundesagentur für Arbeit, BA) uważa, że uruchomienie podstawowego zasiłku na dziecko w 2025 r. jest realne. „Jeśli uda się uchwalić ustawę na początku przyszłego roku, możemy rozpocząć stopniowe wprowadzanie jej w życie w trakcie 2025 r.” – powiedziała Vanessa Ahuja, członek zarządu BA odpowiedzialna za sprawy rodzinne. Potrzeba czasu m.in. na zaprogramowanie niezbędnych do tego celu zaawansowanych rozwiązań w zakresie IT.

    „BA ma doświadczenie we wdrażaniu złożonych projektów legislacyjnych. Poradzimy sobie z tym dużym zadaniem, ale potrzebujemy odpowiedniej ilości czasu od momentu zatwierdzenia przez Bundestag i Bundesrat” – powiedziała Ahuja. Bundesagentur für Arbeit już wcześniej krytycznie oceniła harmonogram przedstawiony przez minister ds. rodziny Lisę Paus.

    Polityk Zielonych jest bardziej optymistyczna i chce, aby planowane zmiany weszły w życie z dniem 1 stycznia 2025 r. Ostatnio Federacja Niemieckich Związków Zawodowych (niem. Deutscher Gewerkschaftsbund, DGB) skrytykowała planowane zniesienie dodatku na dzieci uchodźców w ramach podstawowego zasiłku na dziecko. Jest to „równie nieodpowiedzialne, co cyniczne” i może prowadzić do społecznych skutków ubocznych – stwierdzono.

    Źródło: www.spiegel.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x