Potrzebujące rodziny w Niemczech mogą liczyć jesienią na jednorazowe wsparcie finansowe w wysokości 100 euro na dziecko, na przykład na zajęcia sportowe lub rekreacyjne. Bonus ten jest częścią planowanego programu nadrabiania zaległości powstałych w wyniku pandemii COVID-19, ogłosiła w poniedziałek w Berlinie przewodnicząca SPD Saskia Esken. Do otrzymania tego dofinansowania mają być uprawnione także osoby, które pobierają świadczenie na kształcenie i uczestnictwo dziecka w życiu szkoły (niem. Bildungs- und Teilhabepaket).
Wypłaty świadczenia powinny ruszyć jesienią
Esken poinformowała, że ponieważ wdrożenie tego typu programów zawsze wymaga pewnego czasu, wypłat należy spodziewać się jesienią. W maju zostanie również wypłacony zatwierdzony już dodatek Kinderbonus 2021 w wysokości 150 euro na dziecko, który trafi do dzieci uprawnionych do zasiłku rodzinnego (niem. Kindergeld).
Ogólnie rzecz biorąc, pakiet działań służących nadrobieniu zaległości, które powstały w związku z pandemią koronawirusa, ma na celu wsparcie dzieci i młodzieży, zwłaszcza z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji, podkreśliła Esken. Na ten cel mają być przekazane dwa miliardy euro od rządu federalnego i w miarę możliwości dodatkowe środki pochodzące z poszczególnych krajów związkowych.
Więcej pracowników socjalnych w szkołach
Program ma wejść w życie najpóźniej latem, a następnie ma być kontynuowany w nowym roku szkolnym. Miliard euro zostanie przeznaczony na pomoc uczniom w nadrobieniu zaległości w nauce spowodowanych brakiem zajęć lekcyjnych w czasie pandemii. Kolejny miliard euro zostanie przeznaczony na zwiększenie szans rozwojowych i zapewnienie lepszych warunków nauki oraz uczestnictwa w życiu szkoły dzieciom z rodzin o niskich dochodach.
Pieniądze mają być przeznaczone na zajęcia w czasie wolnym, a także na wspieranie rozwoju dzieci od najmłodszych lat, np. w zakresie nauki języków obcych, oraz na kształcenie pozaszkolne. Ponadto dodatkowe wsparcie w szkołach i placówkach opieki nad dziećmi i młodzieżą mają zapewnić pracownicy socjalni, absolwenci szkół wyższych i wolontariusze odbywający dobrowolny rok socjalny (niem. Frewilliges Soziales Jahr).
Źródło: www.t-online.de
Pff dziś 100 euro to nic nie warte powinni dać 1000 a nie sto, myślą ze złagodzą ta 100 ludzi za to co wyczyniaja