Niemcy: Wysokość kar za brak testu na koronawirusa w poszczególnych krajach związkowych

    Od niedzieli osoby powracające do Niemiec są zobowiązane do wykonania testu na koronawirusa. O tym, kto jest zobowiązany do zrobienia takiego testu przeczytacie tutaj: link. Policja federalna Niemiec informuje, że wyrywkowe kontrole rozpoczęto już w niedzielę, lecz nie stwierdzono wykroczeń (czytaj tutaj).

    „Przeprowadzane są wyrywkowe kontrole. Staramy się jednak naszymi siłami skontrolować jak najwięcej wjeżdżających”, powiedział rzecznik policji federalnej w Pirnie, Holger Uhlitzsch, w odniesieniu do saksońskich granic z Polską i Czechami.

    „Kontrole koncentrują się na autostradach i drogach federalnych, a także na trasie kolejowej Praga-Berlin” – wyjaśnił Uhlitzsch. Nikt nie będzie jednak odsyłany z powrotem na granicach.

    Z jakimi karami należy się liczyć, jeśli naruszony zostanie obowiązek testowania?

    W tej kwestii jedno jest pewne: maksymalna grzywna za brak obowiązkowego testu może wynieść teoretycznie do 25.000 euro. W praktyce wygląda to jednak nieco inaczej.

    Każdy, kto „nie przedstawi zaświadczenia o teście, nie przedstawi prawidłowego zaświadczenia, nie przedstawi go w komplecie lub nie przedstawi go w terminie” może zostać ukarany karą grzywny za wykroczenie administracyjne. Tak mówi „Rozporządzenie o ochronie przed ryzykiem zakażeń związanych z wjazdem w związku z koronawirusem SARS-CoV-2 (Coronavirus-Einreiseverordnung – CoronaEinreiseV)”.

    Rozporządzenie nie mówi jednak, jak wysokie mają być grzywny. Dokładne kary ustalane są przez kraje związkowe. „Za realizację odpowiedzialne są kraje związkowe” – potwierdza na swojej stronie internetowej Federalne Ministerstwo Zdrowia.

    Wysokość grzywien za brak testu w poszczególnych krajach związkowych

    ► W Hamburgu grzywna może wynieść od 150 do 2000 euro.

    ► W Berlinie grzywna może wynieść od 100 do 1000 euro.

    ► W Bawarii grzywna może wynieść od 500 do 2000 euro.

    ► W Saarze grzywna może wynieść od 50 do 100 euro.

    ► W Badenii-Wirtembergii grzywna może wynieść od 300 do 3000 euro.

    ► W Nadrenii Północnej-Westfalii może wynieść 250 euro. W przypadku wielokrotnych naruszeń, grzywna zostanie podwojona.

    ► W Meklemburgii-Pomorzu Przednim jest nieco bardziej skomplikowana. W rozporządzeniu nie ma mowy o naruszeniu zasad wjazdu. Zamiast tego istnieje kara za „nieprzechowywanie wyniku testu przez co najmniej dziesięć dni po powrocie”. Waha się ona od 150 do 1000 euro.

    ► Sytuacja w Saksonii jest również skomplikowana. W aktualnym katalogu kar pieniężnych znajduje się tylko jedna kara za nieprzedstawienie „aktualnego danego dnia testu”. Wynosi ona 150 euro.

    ► W Nadrenii-Palatynacie przewiduje się grzywnę w wysokości 1000 euro.

    ► W Brandenburgii nie podano jeszcze dokładnej wysokości grzywny. Z reguły grzywny w kraju związkowym, np. za naruszenie obowiązków związanych z dokumentacją koronawirusową, są w przedziale trzycyfrowym.

    ► W Saksonii grzywna może wynieść od 300 do 3000 euro.

    ► W Saksonii-Anhalt grozi grzywna może wynieść 500 euro.

    ► W Dolnej Saksonii grzywna może wynieść od 150 do 2000 euro. Ci, którzy potem – już w domu – złamią np. narzuconą kwarantannę, mogą liczyć się z karą w wysokości kolejnych 3.000 euro.

    ► W Szlezwiku-Holsztynie na osoby wjeżdżające lub przejeżdżające przez kraj, które naruszają wymogi, nakładane są z reguły grzywny w wysokości do 3000 euro.

    ► W Bremie za „naruszenie obowiązku przedłożenia wyniku testu” grozi grzywna w wysokości 750 euro.

    ► W Turyngii obowiązują te same grzywny co w Bremie.

    ► W Hesji grozi grzywna w wysokości 200 euro.

    Policja federalna sama nie pobiera pieniędzy

    Holger Uhlitzsch, rzecznik policji federalnej, w Pirnie podkreślił „Nie pobieramy mandatów, lecz przekazujemy zgłoszenia o wykroczeniu administracyjnym do właściwych organów.” Dane te są gromadzone i przekazywane właściwym organom służby zdrowia. Mówiąc wprost: grzywny nie uiszczamy na miejscu, ale w późniejszym terminie.

    źródło: www.bild.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Simon

    Fajny portal, a co z ruchem przy granicznym…. jakie sa wogole zasady? Czyli do Berlina ze Szczecina musze miec a do Prenzlau czy Schwedt juz nie? I co mam powiedziec jak mnie zatrzymaja? 🙂

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x