Związek zawodowy Ver.di wzywa pracowników gminnych przedszkoli, opieki społecznej i pomagających osobom niepełnosprawnych do strajków. Dzięki strajkom ostrzegawczym 8 marca, chce przeforsować żądania lepszych warunków pracy i lepszych płac.
8 marca odbędą się strajki ostrzegawcze
W niemieckiej branży socjalnej i edukacyjnej w najbliższym tygodniu odbędą się strajki ostrzegawcze. Związek zawodowy ver.di wezwał pracowników gminnych przedszkoli, opieki społecznej i pomagających osobom niepełnosprawnym do protestów 8 marca.
v.di zarzuca pracodawcom gminnym, że na początku negocjacji zbiorowych w ostatni piątek nie potraktowali poważnie obecnej sytuacji w placówkach. Według związku, pracodawcy odrzucili podczas rozmów propozycje odciążenia około 330 tys. pracowników. Doprowadziło to do dużego niezadowolenia wśród pracowników.
Pracodawcy uważają roszczenia za niemożliwe do sfinansowania
Przewodnicząca Związku Stowarzyszeń Pracodawców Gminnych (VKA), Karin Welge, powiedziała po pierwszej rundzie rozmów płacowych, że żądania związków „doprowadzą do poważnych dysproporcji w strukturze płac w służbie cywilnej oraz do nieproporcjonalnego i nieopłacalnego wzrostu kosztów personalnych”.
W trakcie negocjacji związek zaapelował o poprawę warunków pracy, przeciwdziałanie niedoborowi wykwalifikowanych pracowników oraz wyższą klasyfikację wielu pracowników. „To jest dziś niezrozumiałe, że na przykład pracownicy socjalni zarabiają mniej niż inżynierowie z równoważnym dyplomem ukończenia studiów. Mimo to inżynierowie dostają nawet 280 euro więcej miesięcznie”, powiedziała wiceprzewodnicząca Ver.di, Christine Behle. Kolejne ważne żądanie związku zawodowego dotyczy czasu na przygotowanie i utrwalanie pracy pedagogicznej.
Źródło: www.tagesschau.de