Niemcy przyznają prawo pobytu tysiącom migrantów bez ustalonej tożsamości – kontrowersje wokół „prawa do szansy”

    Ponad 80 tysięcy migrantów otrzymało zezwolenie na pobyt dzięki nowemu przepisowi

    Z danych niemieckiego rządu federalnego wynika, że do 28 lutego 2025 roku łącznie 82 474 cudzoziemców uzyskało w Niemczech czasowe prawo pobytu na podstawie tzw. Chancenaufenthaltsrecht – „prawa do szansy”. Przepis ten został wprowadzony przez koalicję rządzącą (SPD, Zieloni i FDP) pod koniec 2022 roku i odnosi się do osób, które od co najmniej pięciu lat przebywały na terenie Niemiec, lecz dotychczas miały jedynie status tolerowany (niem. Duldung), a zatem formalnie były zobowiązane do opuszczenia kraju.

    Szansa na legalizację pobytu mimo wcześniejszej groźby deportacji

    Nowe prawo daje takim osobom możliwość uzyskania stałego pobytu w ciągu 18 miesięcy, pod warunkiem spełnienia określonych okoliczności: podstawowej znajomości języka niemieckiego, częściowego samodzielnego utrzymania się (np. z pracy) oraz przedstawienia dokumentów potwierdzających tożsamość.

    Jednak jak się okazuje, w praktyce zezwolenia otrzymały również osoby, których tożsamość nie została jednoznacznie potwierdzona – co wywołało ostrą krytykę ze strony opozycji, zwłaszcza CDU i CSU.

    5 970 osób z niepotwierdzoną tożsamością zyskało prawo pobytu

    Zgodnie z odpowiedzią rządu na interpelację posła AfD Sebastiana Münzenmaiera, aż 5 970 spośród wszystkich beneficjentów nowego prawa miało wcześniej status tolerowany właśnie z powodu nieustalonej tożsamości. Oznacza to, że osoby te nie przedstawiły paszportów, podawały nieprawdziwe dane lub doszło do błędów po stronie urzędów imigracyjnych.

    Pomimo tego, również im przyznano prawo do legalnego pobytu – a wraz z tym dostęp do pełnych świadczeń socjalnych, w tym zasiłku obywatelskiego (Bürgergeld), który zastępuje wcześniejsze, ograniczone wsparcie z ustawy o świadczeniach dla ubiegających się o azyl.

    Zezwolenia dla osób bez ustalonej tożsamości

    Z podziału na lata wynika, że:

    • W 2023 roku zezwolenie otrzymały 4 291 osoby z nieustaloną tożsamością,
    • w 2024 roku1 631,
    • a w 2025 roku (do końca lutego) – 48 osób.

    Liczby te pokazują, że mimo kontrowersji, wdrażanie przepisów wciąż trwa – choć z malejącą intensywnością.

    Krytyka: „Fałszywe bodźce do unikania deportacji”

    Najwięcej zastrzeżeń wobec nowego prawa zgłaszają politycy opozycyjnej CDU/CSU. Wskazują oni, że przyznawanie zezwoleń osobom, które nie potwierdziły swojej tożsamości, tworzy niewłaściwe zachęty i może prowadzić do nadużyć. Ich zdaniem prawo to ułatwia obejście procedur migracyjnych i osłabia skuteczność systemu deportacji.

    Rząd federalny odpiera jednak zarzuty, wskazując, że szansa na legalizację pobytu jest jednorazową możliwością i wiąże się z szeregiem warunków, które nie są łatwe do spełnienia.

    źródło: bild.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Aktualne oferty pracy:

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Marta

    K… mac!!!!!
    Mieszkam od 11 lat w Niemczech, pracuję, płacę podatki,od ponad 7 lat mam męża Niemca.
    Chciałam się starać o niemiecki paszport.
    A tam jest jeden Punkt!!!!
    Muszę przedstawić dane mojego ex małżonka, gdzie przebywa itp.itd.
    No,nie znanego pochodzenia kryminalistów szanują niemiaszki,bo lubią codziennie czytać, że jakiś nożem kogoś potraktował!!!
    Nie ważne, że dzieci giną!!!!
    Zapytałam się w Rathaus,co mam zrobić?
    Od ponad 25 lat żadnego kontaktu,nie wiem czy żyje,nie wiem gdzie przebywa!!!!
    No trzeba tę rubrykę wypełnić.
    No kuźwa, odechciało mi się neutralizacji
    👍🙄

    Twardostój

    Przecież w innym artykule było napisane że dokładnie są sprawdzane i weryfikowane tożsamości. Kto więc tutaj buja? Przecież chyba nie rząd?:/

    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x
    \r\n <\/div>\r\n<\/div>\r\n","isUserRated":"0","version":"7.6.28","wc_post_id":"183225","isCookiesEnabled":"1","loadLastCommentId":"0","dataFilterCallbacks":[],"phraseFilters":[],"scrollSize":"32","is_email_field_required":"1","url":"https:\/\/dojczland.info\/wp-admin\/admin-ajax.php","customAjaxUrl":"https:\/\/dojczland.info\/wp-content\/plugins\/wpdiscuz\/utils\/ajax\/wpdiscuz-ajax.php","bubbleUpdateUrl":"https:\/\/dojczland.info\/wp-json\/wpdiscuz\/v1\/update","restNonce":"38e67abb10","is_rate_editable":"0","menu_icon":"https:\/\/dojczland.info\/wp-content\/plugins\/wpdiscuz\/assets\/img\/plugin-icon\/wpdiscuz-svg.svg","menu_icon_hover":"https:\/\/dojczland.info\/wp-content\/plugins\/wpdiscuz\/assets\/img\/plugin-icon\/wpdiscuz-svg_hover.svg"}; var wpdiscuzUCObj = {"msgConfirmDeleteComment":"Na pewno chcesz usun\u0105\u0107 ten komentarz?","msgConfirmCancelSubscription":"Na pewno chcesz anulowa\u0107 t\u0105 subskrybcj\u0119?","msgConfirmCancelFollow":"Na pewno nie chcesz d\u0142u\u017cej obserwowa\u0107 tego u\u017cytkownika?","additionalTab":"0"}; /* */-->