Niemcy: Ogólnokrajowy start elektronicznej dokumentacji medycznej już 29 kwietnia

    Po opóźnionej fazie testów system ePA wchodzi w życie. Od października korzystanie z niego stanie się obowiązkowe w gabinetach lekarskich i szpitalach. Co się zmienia dla pacjentów?

    29 kwietnia 2025 roku w Niemczech oficjalnie rusza ogólnokrajowy system elektronicznej dokumentacji pacjentów – tzw. ePA (elektronische Patientenakte). Zgodnie z informacjami zawartymi w liście ustępującego ministra zdrowia Karla Lauterbacha (SPD) do udziałowców państwowej agencji cyfryzacji Gematik, ePA ma być dostępna dla wszystkich pacjentów, a od października jej stosowanie stanie się obowiązkowe w gabinetach lekarskich oraz placówkach medycznych.

    Początkowo planowano uruchomienie systemu już w połowie lutego, jednak ze względu na problemy techniczne, start został przesunięty.

    ePA tworzona automatycznie od stycznia

    Od 15 stycznia 2025 roku wszystkie osoby objęte publicznym ubezpieczeniem zdrowotnym w Niemczech otrzymują elektroniczną dokumentację medyczną automatycznie. Dotyczy to około 70 milionów spośród 74 milionów obywateli ubezpieczonych w systemie ustawowym.

    Korzystanie z ePA jest jednak całkowicie dobrowolne. Każdy pacjent może sam zdecydować, czy chce z niej korzystać, a także, kto i w jakim zakresie ma mieć dostęp do jego danych medycznych.

    Testy w trzech regionach i pierwsze wnioski

    Od połowy stycznia 2025 roku system ePA był testowany w trzech modelowych regionach: w regionie Frankonii, w Hamburgu oraz w wybranych częściach Nadrenii Północnej-Westfalii. Według ministra Lauterbacha, testy dostarczyły wielu cennych informacji. We współpracy z Federalnym Urzędem ds. Bezpieczeństwa Informacji (BSI) wdrożono środki ostrożności, które są kluczowe dla bezpiecznego uruchomienia systemu w całym kraju.

    Zgodnie z danymi przekazanymi przez Gematik – instytucję odpowiedzialną za cyfryzację niemieckiego systemu zdrowia – liczba dostępów do elektronicznych akt pacjentów systematycznie rosła od momentu rozpoczęcia fazy pilotażowej.

    Problemy techniczne i opór lekarzy

    Mimo postępów, wdrażanie ePA nie przebiegło bez trudności. Kasy lekarskie oraz lekarze zrzeszeni w regionalnych stowarzyszeniach (KV) zgłaszali problemy techniczne oraz trudności w integracji nowego systemu z codzienną praktyką lekarską.

    Przykładowo, w regionie Westfalii-Lippe informowano o ograniczonym dostępie do akt, długim czasie ładowania danych oraz ogólnej niedostępności systemu w niektórych gabinetach.

    Jakie korzyści ma przynieść elektroniczna dokumentacja?

    Elektroniczna dokumentacja medyczna ma umożliwić lekarzom szybki i kompleksowy wgląd w historię leczenia pacjenta – od przebytych chorób, operacji i badań profilaktycznych, po wykonane zdjęcia rentgenowskie i przepisane leki.

    Dzięki aplikacji mobilnej swojej kasy chorych pacjenci mogą samodzielnie decydować, który lekarz i na jak długo ma wgląd do ich danych medycznych. Mogą też samodzielnie przesyłać do systemu istotne dokumenty, jak np. dzienniczki pomiarów ciśnienia krwi czy wcześniejsze diagnozy.

    Najważniejsze zalety ePA to:

    • szybsza diagnoza i lepsza koordynacja leczenia, szczególnie w przypadku nowych pacjentów;
    • uniknięcie interakcji leków, które mogłyby prowadzić do niebezpiecznych skutków ubocznych;
    • ratunek w sytuacjach nagłych, gdy pacjent jest nieprzytomny lub niezdolny do komunikacji.

    Czy można odmówić założenia ePA?

    Tak, pacjenci mają prawo sprzeciwić się automatycznemu założeniu ePA. Większość ubezpieczonych otrzymała w styczniu 2025 roku listy informujące o możliwości wyrażenia sprzeciwu. W wielu przypadkach wystarczyło wypełnienie formularza online lub przesłanie pisma do swojej kasy chorych.

    Co ważne – sprzeciw można wyrazić także po fakcie. W takiej sytuacji ubezpieczyciel musi usunąć elektroniczną dokumentację pacjenta wraz ze wszystkimi zapisanymi danymi.

    Co z bezpieczeństwem danych?

    Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że dane pacjentów są przechowywane na bezpiecznych serwerach i dodatkowo szyfrowane wewnątrz systemu ePA. Przed uruchomieniem programu w regionach testowych pojawiły się obawy ekspertów z branży IT i organizacji zdrowotnych dotyczące możliwych luk w zabezpieczeniach. Wskazywano, że nieuprawnione osoby mogłyby uzyskać dostęp do poufnych danych medycznych.

    Karl Lauterbach poinformował jednak, że problemy te zostały rozwiązane i nie istnieje już zagrożenie masowego nieuprawnionego dostępu do akt pacjentów.

    źródło: tagesschau.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Aktualne oferty pracy:

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Ja zrezygnowalem

    Czemu nikt nie spomna o zagrozeniach? Nie widzicie takich? Dane w sieci naprawde sa takie bezpieczne? Big brother patrzy, koncerny beda miec wszystko na tacy, kontrola ludzi nie zna granic. Proponuje jeszcze chip z gps.

    Tomek

    Patrząc na jakość/prędkość internetu w Niemczech, to ja bym poczekał z tym systemem jeszcze z 30 lat.

    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x
    \r\n <\/div>\r\n<\/div>\r\n","isUserRated":"0","version":"7.6.28","wc_post_id":"183250","isCookiesEnabled":"1","loadLastCommentId":"0","dataFilterCallbacks":[],"phraseFilters":[],"scrollSize":"32","is_email_field_required":"1","url":"https:\/\/dojczland.info\/wp-admin\/admin-ajax.php","customAjaxUrl":"https:\/\/dojczland.info\/wp-content\/plugins\/wpdiscuz\/utils\/ajax\/wpdiscuz-ajax.php","bubbleUpdateUrl":"https:\/\/dojczland.info\/wp-json\/wpdiscuz\/v1\/update","restNonce":"728bddbc8f","is_rate_editable":"0","menu_icon":"https:\/\/dojczland.info\/wp-content\/plugins\/wpdiscuz\/assets\/img\/plugin-icon\/wpdiscuz-svg.svg","menu_icon_hover":"https:\/\/dojczland.info\/wp-content\/plugins\/wpdiscuz\/assets\/img\/plugin-icon\/wpdiscuz-svg_hover.svg"}; var wpdiscuzUCObj = {"msgConfirmDeleteComment":"Na pewno chcesz usun\u0105\u0107 ten komentarz?","msgConfirmCancelSubscription":"Na pewno chcesz anulowa\u0107 t\u0105 subskrybcj\u0119?","msgConfirmCancelFollow":"Na pewno nie chcesz d\u0142u\u017cej obserwowa\u0107 tego u\u017cytkownika?","additionalTab":"0"}; /* */-->